Informacje z Euroregionu Bałtyk

Creative Clusterstl-ne Aktualności Creative Clusters Projekty Polski pll_62a878752951f Creative Clusters

Creative Clusters - konferencja kończąca projekt, Szczecin 9-10.06.2022

Projekt „Creative Clusters” jest wielowątkowym przedsięwzięciem ale to na co stawia szczególny nacisk ujęte jest w jego tytule – Kreatywne Klastry. Celem projektu było bowiem stworzenie współpracy transgranicznej między podmiotami z branż kreatywnych w powiązaniu z lokalnymi sieciami po to by wspierać potencjały tych branż w obszarze Morza Bałtyckiego. Niestety, w minionym tygodniu odbyły się jego ostatnie wydarzenia. Konferencją końcową zakończyły się wszystkie działania trwającego 2,5 roku projektu. Podczas zakończenia projektu mogliśmy wysłuchać wielu ciekawych prelekcji, wykładów, paneli dyskusyjnych, odbyć kreatywne warsztaty, nauczyć się kreować nowe pomysły, poznać moc drzemiącą w tych, którzy stawiają na kreatywność w swoich branżach.

Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Media Dizajn ze Szczecina – lider projektu Creative Clusters oraz Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.

Konferencja końcowa projektu odbyła się w dniach 9-10 czerwca br. podczas dużego, branżowego wydarzenia w Szczecinie pn. „VI Międzynarodowy Kongres Kreatywny Design Plus” ale co niezwykle ciekawe swoją ideą wpisała się także w Festiwal o europejskim zasięgu - New European Bauhaus. Być jego częścią to wielkie wyróżnienie – serdecznie gratulujemy naszemu partnerowi!

Choć sama konferencja kończąca projekt to echo przeszłości to jednak efekt jej wydarzeń pozostaje z nami na dłużej. Nie sposób wymienić wszystkie znakomite osoby występujące podczas tego uroczystego zakończenia projektu. Wszystkie te osoby wraz z tematem swych wystąpień to kreatywność ponad miarę, prosimy spojrzeć:

- Krzysztof Miruć – wykład inaugurujący – inspirujący wykład o synergii projektowania, estetyce i kiczu

- dr Natalia Marciniak-Madejska – Projektowanie uniwersalne jako nowa kompetencja w biznesie – o tym, że społeczeństwo ma różne potrzeby w projektowanych obiektach

- Przemysław Kazanecki – Ogrody Śródmieście – o tradycji miejsca

- Tomasz Swaczyna – O idei Metasy i Sztuce NFT – o nowoczesnej sztuce graficznej

- Rafał Bajena – Sektor audiowizualny dla rozwoju regionu

- Marcin Makaj – Świadome projektowanie niezależnych gier komputerowych – inspiracja dla miłośników

- Meike Ziegler – Siła Creatuals – o istocie tworzenia

- Michał Mioduszewski – Energia współworzenia. Zdarzenia artystyczne graniczące z cudem – o tym co niemożliwe staje się możliwe

- Iza Rutkowska - Projektowanie wspólnotowe na podstawie rewitalizacji Podwórka im. Wszystkich Mieszkańców – idea stająca się pasją i wyzwaniem życia

- Nina Backman - A Million Trees to Finland (Milion drzew dla Finlandii) – projekt o zagospodarowaniu wolnej przestrzeni

- Rene Holm - Jak firmy mogą stawiać wyzwania pracownikom i gościom – prezentacja projektów współczesnego artysty duńskiego

- Daniel Czapiewski - z prezentacją pt. Czy wiesz, że w Szczecinie powstają rozwiązania IT, z których korzysta cała Polska, Europa, Świat? Prezentacja największych i najbardziej innowacyjnych projektów realizowanych przez firmy członkowskie Klastra IT i nie tylko

- dr hab Aurelia Mandziuk - Szczecin jako laboratorium edukacji, o Akademii Sztuki - jedynej takiej Akademii w Polsce

- Martin Q Larsson - Synergie cross innowacji

- Olga Kiedrowicz-Świtalska - Foonka - tkanina użytkowa - o tym jak prototyp stał się marką

- Małgorzata Kowcun - Wasted Couture - o niszy na rynku modowym - kreatywne widzenie mody

Prezydent Szczecina był gościem specjalnym panelu dyskusyjnego o Rozwoju przemysłu sektora kreatywnego, w którym to panelu nasze Stowarzyszenie mogło zaprezentować kilka pomysłów kreatywnych rozwiązań ze współpracy przemysłów tradycyjnych i kreatywnych.

Wykład zamykający dzień pierwszy to spotkanie z duetem Paprocki & Brzozowski, którzy zabrali uczestników w podróż do świata mody, nie tylko mody odzieżowej, inspirując, ucząc i zachęcając do kreatywnych rozwiązań.

Drugiego dnia (10.06) można było wziąć udział w innych wydarzeniach Kongresu Kreatywnego, które odbywały się w Domu Skandynawskim, gdzie wzięliśmy udział w warsztatach z procesów innowacyjnych a także praktycznych warsztatach z tkactwa.

Z kolei w innym miejscu w Szczecinie, w INKU (Szczeciński Inkubator Kultury) można było wziąć udział w warsztatach z panelistami z pierwszego dnia i dowiedzieć się więcej o Sztuce a NFT, czy też Jak stworzyć swój własny minilas, albo dowiedzieć się o Kreatywności bez ograniczeń oraz zdobyć praktyczną wiedzę nt. Istoty projektowania.

Kongres Kreatywny to dwa inspirujące dni, w których każdy mógł wziąć udział - do czego zachęcaliśmy na naszej stronie pisząc o tym wydarzeniu.

Dziękujemy tym osobom i instytucjom, które z nami były w Szczecinie: Centrum Sztuki Galerii El, Elposter - agencja reklamy, oraz elbląskiej artystce plastyk, Pani Ewie Bednarskiej-Siwilewicz. Wiemy z ich opinii, że było to niezwykłe wydarzenie dla nich, a zdobytą wiedzę przeniosą z pewnością na grunt zawodowy.

Wyjazd i pobyt był finansowany w ramach projektu Creative Clusters, który otrzymał dotację z programu Interreg Południowy Bałtyk.

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram