Informacje z Euroregionu Bałtyk
Sztum Circular Economytl-ne Aktualności Projekty Sztum Circular Economy Polski pll_6467341270cb1 Sztum Circular Economy
SferaLab - warsztaty i seminaria w ramach projektu Sztum Circular Economy
Kolejna tura seminariów tematycznych w formie warsztatów interaktywno – edukacyjnych SferaLab za nami. Warsztaty organizowane są w ramach projektu Sztum Circular Economy – odpowiedzią na współczesne wyzwania klimatyczne. Uczestnicy wydarzenia to dzieci i młodzież z terenu Miasta i Gminy Sztum.
Zajęcia podzielone są na sektory tematyczne. Pierwszy dotyczy cyklu życia produktu, drugi, zatytułowany „zobaczyć CO2” związany jest z obiegiem węgla w przyrodzie, a trzeci dotyczy „wyznaczania ścieżki zawodowej dzieci i młodzieży ze świadomością oddziaływania na środowisko i klimat”.
Zajęcia dzielą się na część teoretyczną i część praktyczną. W czasie przeznaczonym na zgłębianie wiedzy teoretycznej młodzi uczestnicy poznają zasady cyklu życia produktu, dowiadują się o tym, czym jest ślad wodny, jak badane są parametry wody, jej PH, czy mętność. Dowiadują się również czym jest i jak powstaje mikroplastik. Rozmawiają o tworzywach sztucznych, odpadach, poznają znaczenie oznaczeń etykietek na opakowaniach. Poznają budowę i właściwości fizyczne oraz chemiczne CO2. Uczą się o zastosowaniu tego związku chemicznego, rozmawiają o fotosyntezie i śladzie węglowym.
W części praktycznej uczniowie mają okazję doświadczać empirycznie wszystkiego, czego się dowiedzieli w części teoretycznej. W części związanej z „cyklem życia produktu”, w pierwszej kolejności młodzież zapoznaje się z profesjonalnym sprzętem badawczym, jak mętnościomierz, laboratoryjny przyrząd wielofunkcyjny, czyli miernik przewodności oraz spektrofotometr. Dowiadują się jakimi metodami mogą badać odpady. Wykonują badania odpadów w wyciągu wodnym, jak mętność, ph, przewodność, fosfor ogólny i indeks fenolowy. W części praktycznej związanej z CO2, młodzież ma okazję obserwować reakcję sody z octem, gaszą świeczkę, identyfikują ten związek chemiczny w wodzie, czy poznają właściwości kwasowe tlenku.
Młodzi uczestnicy warsztatów uczestniczą również w prelekcji przygotowanej przez naukowców z Politechniki Gdańskiej, podczas której zapoznają się z możliwościami, jakie daje uczelnia pod kontem przyszłych zawodów związanych z ochroną i inżynierią środowiska.
W tym roku odbyły się już dwa spotkania warsztatowe, a przed nami jeszcze kolejne dwa.