Informacje z Euroregionu Bałtyk

Think Global, Act Localtl-ne Think Global, Act local Polski pll_6523f0672e1aa Think Global, Act Local

Ostatni dzień wizyty studyjnej TGAL

Zakończyliśmy właśnie trzeci dzień wizyty studyjnej projektu Think Global, Act Local. W dniu dzisiejszym odwiedzone zostały dwie miejscowości w województwie warmińsko-mazurskim - Puck oraz Gdynia.

W kaszubskim mieście Puck udaliśmy się do portu rybackiego i puckiej mariny, gdzie zaplanowane zostały przejażdżki łódką "Ohar" oraz pobyt u lokalnego wytwórcy piwa rzemieślniczego z "Browaru Puck". Po zapoznaniu się z historią i ciekawostkami z regionu oraz rejsie po Zatoce Puckiej przeszliśmy do budynku ratusza na warsztaty, gdzie nastąpiło podsumowanie dotychczasowych działań projektu TGAL. Przedstawiona została także długoterminowa strategia zaangażowania obywatelskiego i demokracji uczestniczącej – Propozycja „Transformacji Eko-Społecznej – zmiana należy do Ciebie!” Gospodarze z gminy Puck ponadto przygotowali ciekawy i angażujący uczestników mini content związany z działalnością miasta i okolic.

Następnie odwiedziliśmy Muzeum Ziemi Puckiej, którego geneza sięga lat 70-tych ubiegłego wieku, kiedy to otwarto pierwszą ekspozycję związaną z kaszubską kulturą i sztuką ludową. Sam budynek siedziby muzeum jest dawnym „Szpitalikiem”. Goście podczas zwiedzania mieli okazję zapoznać się z tradycjami i obrządkami kaszubskimi, takimi jak sztuka haftu kaszubskiego, podziwiając tradycyjne stroje, czy zażywanie tabaki, wedle instrukcji doświadczonego tabakiernika.

Kolejnym punktem programu była wizyta w Gdyni. Tam zawitaliśmy do Wymiennikowni- Młodzieżowego Centrum Innowacji Społecznych i Designu. Tam wysłuchaliśmy prezentacji na temat inicjatyw i aktywności podejmowanych przez miasto oraz zapoznaliśmy się z atutami Gdyni. Pracownicy Wymiennikowni również przygotowali prezentację opowiadającą o idei i codzienności tego wyjątkowego miejsca, które w swoim założeniu wspiera oddolne inicjatywy młodzieży i pomaga w realizacji ciekawych pomysłów. Za Wymiennikownię odpowiedzialna jest młodzież, a na podstawie projektów zgłaszanych przez zainteresowanych planowane są kolejne zajęcia i inne inicjatywy. Swoją prezentację mieli także przedstawiciele mniejszości ukraińskiej z organizacji Spilo, którzy przedstawili formy pomocy wsparcia młodzieży ukraińskiej.

Ostatnim punktem w programie była wizyta w Domu Sąsiedzkim w Gdyni, miejscu rozwoju zainteresowań i realizacji pomysłów mieszkańców. Tam bliżej poznaliśmy tą kreatywną inicjatywę oddolną, będącą dobrym przykładem partycypacji społeczności w środowisku lokalnym.

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram