Informacje z Euroregionu Bałtyk

Nursecoast IItl-ne Aktualności Nursecoast II Polski pll_670cd9d69ba5f Nursecoast II

Nursecoast II - wizyta studyjna w osadzie Bure Misie - dzień2

Drugi dzień w Kościerzynie obfitował w konstruktywne rozmowy eksperckie na temat realizowanych inwestycji w ramach projektu Nursecoast II, mających miejsce podczas warsztatów peer-to-peer, których istotą jest dzielenie się różnorodnymi perspektywami oraz wspólne tworzenie rozwiązań.

Przypominając, projekt Nursecoast II skupia się na problematyce małych oczyszczalni ścieków związanych z turystyką i ma na celu lepsze dostosowanie systemów oczyszczania ścieków do wysokiej sezonowości w miejscowościach turystycznych oraz poprawę stanu przybrzeżnego Bałtyku.

W ramach działań projektowych realizowanych jest 6 pilotaży w powyższym temacie, w tym właśnie w gminie Kościerzyna, w Osadzie Bure Misie.

Podczas dzisiejszego spotkania rozmowy dotyczyły modernizacji oczyszczalni ścieków i optymalizacji procesów. Pilotaż dotyczy modernizacji istniejącej oczyszczalni ścieków oraz optymalizacji procesów oczyszczania, zwłaszcza w kontekście wykorzystania systemów fermentacji i technologii oczyszczania wody. W miejscu pilotażu dostarczane są ścieki zarówno z gospodarstwa domowego jak i działalności przemysłowej. W procesie oczyszczania ścieków są one rozdzielane, co pozwoli na skuteczniejsze zarządzanie procesem oczyszczania i lepsze dostosowanie procesów do specyfiki poszczególnych rodzajów ścieków. W projekcie przewidziano wprowadzenie technologii nano-bąbelków, które mają poprawić jakość natleniania ścieków, a także systemów monitorowania, które pozwolą lepiej zarządzać obciążeniami sezonowymi, zwłaszcza w okresach wzmożonego ruchu turystycznego. Modernizacja obejmuje również wdrożenie systemów fermentacji, które umożliwią bardziej efektywne przetwarzanie ścieków przemysłowych, a także zmniejszenie zużycia energii w procesie oczyszczania. Pilotaż zakłada, że w przyszłości system będzie mógł działać zgodnie z wymogami unijnymi dotyczącymi zrzutu ścieków.

Całość procesu jest monitorowana i raportowana, a wyniki będą udostępniane w raportach końcowych, które posłużą jako narzędzie do dzielenia się wiedzą z innymi zainteresowanymi stronami, w tym z władzami lokalnymi i innymi oczyszczalniami ścieków.

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram