Informacje z Euroregionu Bałtyk
Aktualnościtl-ne Aktualności Polski pll_642ec8a134f94 Aktualności
Konferencja Zielona Retencja - 14-16.06.2023, Gdańsk, Wyspa Sobieszewska
Jak zawsze, dzielimy się z Państwem dobrymi informacjami! I tym razem nasz partner z Politechniki Gdańskiej zaciekawił nas niezwykle interesującą ale przede wszystkim potrzebną jak na obecne czasy propozycją udziału w konferencji organizowanej przez Gdańskie Wody pn. Konferencja Zielona Retencja!!!.
KIEDY: 14-16.06.2023
GDZIE: Gdańsk, Wyspa Sobieszewska
ZACHĘCAMY PAŃSTWA DO ZAINTERESOWANIA SIĘ PONIŻSZĄ Z INFORMACJĄ
Konferencja posiada inspirujący i bogaty merytorycznie program, oparty przede wszystkim na praktycznych warsztatach – ogromna ilość wiedzy praktycznej, o którą zadbają Specjaliści z Instytutu Ochrony Środowiska (IOŚ – PIB), którzy opowiedzą jak sięgać po środki z programu FEnIKS o budżecie 135 miliardów złotych.
Przygotowanie i finansowanie projektów błękitno – zielonej infrastruktury w miastach. Jeszcze w tym roku mają ruszyć konkursy, w których duża część środków będzie przeznaczona na zielone rozwiązania w miastach. W trakcie warsztatu potencjalni beneficjenci zostaną przeprowadzeni przez proces aplikowania o te środki. Prowadzący wyjaśnią, jakie są niezbędne elementy wniosku aplikacyjnego, jak go konstruować i jakie są najważniejsze kryteria jego oceny. Opowiedzą też o tym, co powinien zawierać Miejski Plan Adaptacji do Zmian Klimatu, aby osiągnąć zgodność z wnioskiem o dofinansowanie. Szykują się też niespodzianki 😊
Drogowcy i specjaliści od retencji opowiedzą o ogrodach deszczowych w pasie drogowym i o sposobach na uniknięcie błędów.
Drogowcy z Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni i specjaliści z Gdańskich Wód opowiedzą, jak wspólnie wypracowują zielone rozwiązania w pasie drogowym. Podczas warsztatu odbędzie się wspólna praca nad „projektem” wlotów ulicznych do ogrodów deszczowych i przelewów nadmiarowych do kanalizacji. Zobaczą Państwo plusy i minusy konkretnych rozwiązań na podstawie gdańskich doświadczeń.
Wyleje czy nie wyleje? Zamiast zgadywać lepiej to policzyć. Do przeprowadzenia symulacji zaprosiliśmy ekspertów zajmujących się modelowaniem hydrodynamicznym.
Kolejny warsztat to zajęcia praktyczne z modelowania z użyciem oprogramowania MIKE. Uczestnicy warsztatów będą mogli m.in. przeprowadzić symulacje odciążenia kanalizacji deszczowej poprzez wprowadzenie do modelu elementów małej retencji. Organizatorzy mają nadzieję, że w ten sposób niejako na „własnej skórze” przekonają uczestników o skuteczności tych rozwiązań.
Wydarzenie jest odpłatne jednak samorządy, dla których ważna jest ekologia i ekonomia wody mają okazję sięgnąć po gotową recepturę na rozwiązania w zakresie ponownego wykorzystania wodne.
Szczegóły na www.zielonaretencja.pl
Dalsze ciekawe informacje na temat programu wkrótce.
Serdecznie zachęcamy do udziału w tym wydarzeniu!