Informacje z Euroregionu Bałtyk
WaterMantl-ne Aktualności Nursecoast II Projekty WaterMan Polski pll_66d57907d7e3c WaterMan
Forum Europy w Turku 28.08.24
W dniach 28-30 sierpnia w Turku odbyło się po raz siódmy Europe Forum 2024. Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest „Bezpieczna przyszłość Europy”. Temat dotyczy również ochrony zasobów wodnych.
Pan Patrick Child – Zastępca Dyrektora Generalnego w DG Environment – wypowiedział się na temat zmagania się z kryzysem wodnym oraz o konieczności zastanowienia się nad sposobem zarządzania wodą. Temat wody zyskuje coraz większą uwagę w Parlamencie Europejskim, a priorytetem politycznym w Agendzie jest woda. Znajdujemy coraz więcej dowodów na zanieczyszczenie środowiska w Europie. Widzimy susze, które powodują ogromne straty, nie tylko na poziomie lokalnym, ale jest to również problem regionalny. Musimy ograniczyć zużycie wody pitnej do każdego celu, np. przemysłu lub upraw rolnych. Istnieje duży problem PFAS – wiecznie obecnych chemikaliów w wodzie – i innych zanieczyszczeń wody. W pewnym momencie będziemy mieli taki problem, że fundusze krajowe lub unijne nie wystarczą i aby powstrzymać problem będziemy musieli współpracować z sektorem przedsiębiorców. Dlatego projekty realizowane w ramach Programu Interreg Region Morza Bałtyckiego są bardzo ważne. W trakcie ich realizacji opracowywane są strategie, realizowane badania oraz sprawdzane rozwiązania dopasowane do różnych problemów. Tylko razem możemy zrobić więcej w kwestii zrównoważonego wykorzystania wody.
Woda jest wykorzystywana w wielu sektorach ludzkiego życia, co oznacza, że musimy pracować nad zabezpieczeniem jej zasobów. Podczas tegorocznego Forum wyzwania i rozwiązania w zakresie zarządzania wodą zostały omówione na panelu „Riding the Wave – Sustainable Water Management in the Baltic Sea Region” zorganizowanym przez Centrum Balticum. Dyskusja była również wydarzeniem partnerskim Europejskiego Zielonego Tygodnia. Podczas dyskusji projekt WaterMan, Nursecoast-II, ReNutriWater i Blue Cities przedstawiły swoje rozwiązania związane ze zrównoważonym wykorzystaniem wody. Projekty dotyczą różnych tematów, ale temat wody jest cechą wspólną.
Projekt WaterMan reprezentował Pan Marcin Żuchowski, który powiedział:
– W północnej Europie jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że mamy mnóstwo świeżej, pitnej wody. Mamy coraz większe zapotrzebowanie na wodę pitną, dlatego WaterMan promuje ideę, że różne jakości wody mogą być wykorzystywane do różnych celów. Oczyszczone ścieki lub deszczówka mogą być wykorzystywane do spłukiwania toalet, czy mycia samochodów. Budowanie akceptacji interesariuszy i konsumentów jest również ważnym zadaniem naszego projektu. Dla większości aktorów idea ponownego wykorzystania wody jest wciąż nowością. W projekcie WaterMan mamy rozwiązania pilotażowe, które zostały dostosowane do potrzeb danego partnera. Musimy pamiętać, że nie każde rozwiązanie będzie dobre w każdym przypadku. Gminy muszą przeanalizować swoją sytuację, a następnie poszukać najlepszego rozwiązania.
Bardzo ważne jest promowanie wyników i rozwiązań w celu budowania świadomości wśród interesariuszy.
Pani Anu Reinikainen reprezentowała projekt Nursecoast-II, który zajmuje się tematem wody trakcie sezonu turystycznego na obszarze przybrzeżnym. Testowane są różne rodzaje rozwiązań uzdatniania wody, ale oprócz działań pilotażowych prowadzone są badania społeczne i ekonomiczne.