Informacje z Euroregionu Bałtyk
Sztum Circular Economytl-ne Aktualności Projekty Sztum Circular Economy Polski pll_639984ce96b28 Sztum Circular Economy
Doroczne Forum Interesariuszy Euroregionu Bałtyk oraz Sztum Circular Economy - wspólne działanie, 8-9.12.2022, Olsztyn
8 grudnia 2022 w Olsztynie odbyło się Doroczne Forum Interesariuszy Euroregionu Bałtyk zorganizowane we współpracy z partnerami projektu Sztum Circular Economy. Projekt ten realizowany jest przez Miasto i Gminę Sztum w kooperacji z naszym Stowarzyszeniem, Politechniką Gdańską oraz partnerami z International Development Norway z Norwegii. Tematem przewodnim Forum było przeciwdziałanie zmianom klimatycznym w oparciu o doświadczenia polskich i zagranicznych partnerów Euroregionu.
Otwarcia wydarzenia dokonał Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Pan Gustaw Marek Brzezin oraz Burmistrz Miasta i Gminy Sztum, Pan Leszek Tabor. Pan Marszałek pełni w Euroregionie funkcję Prezydenta, a Doroczne Forum Interesariuszy było jednocześnie zwieńczeniem jego rocznej prezydentury, która potrwa jeszcze do końca 2022 roku.
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele niemal wszystkich regionów członkowskich Euroregionu, w tym: z Danii Bornholm, ze Szwecji regiony Blekinge, Kronoberg, Kalmar, oraz z Polski region Pomorski oraz Warmia i Mazury.
Doroczne Forum to spotkanie, które w tym roku miało inną niż dotąd oprawę merytoryczną. Zostało bowiem wsparte o zakres tematyczny projektu Sztum Circular Economy. Chcieliśmy zaangażować do dyskusji wielu naszych euroregionalnych ekspertów w dziedzinie przeciwdziałania zmianom klimatu, a także naszych partnerów projektowych. Wystąpienie przewodnie wygłosił Pan profesor Krzysztof Czerwionka z Politechniki Gdańskiej. Mówił on o istocie gospodarki o obiegu zamkniętym - o wpływie na środowisko, dlaczego powinniśmy zwrócić uwagę na swoje małe wybory w życiu codziennym, które w konsekwencji mają zapobiec drastycznym zmianom klimatu, co nam grozi i jak uniknąć negatywnych skutków środowiskowych.
![](https://eurobalt.org.pl/wp-content/uploads/2022/12/IMG_1094-1024x768.jpeg)
Odbyły się także sesje tematyczne - Gospodarka o Obiegu Zamkniętym w praktyce Droga do gospodarki o obiegu zamkniętym (sfera produkcji i planowania, zarządzania zasobami wody, recyklingu i odpady jako filary nowych inicjatyw projektowych, w tym dwa panele dyskusyjne, pierwszy z udziałem m.in. ekspertów z Zakładu Gospodarki Odpadami z Danii, International Development Norway, Miasta i Gminy Sztum, Grupy Kluczowej ds. Wody ze Szwecji oraz przedstawicielką Departamentu Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Drugi panel dyskusyjny dotyczył tematu Energia i Gospodarka o Obiegu Zamkniętym Odnawialne źródła energii jako katalizator wprowadzenia modelu gospodarki o obiegu zamkniętym. W tej części uczestnikami byli przedstawiciele m.in. Regionalnej Gminy Bornholm, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, przedstawiciel biura projektów Programu Południowy Bałtyk, Departamentu Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego. Ponadto uczestnicy mogli dowiedzieć się dodatkowych informacji na temat programu Interreg Południowy Bałtyk oraz Duńskiej organizacji BOFA.
![](https://eurobalt.org.pl/wp-content/uploads/2022/12/IMG_1121-1024x768.jpeg)
![](https://eurobalt.org.pl/wp-content/uploads/2022/12/IMG_1124-1024x768.jpeg)
Owocem obu dyskusji była chęć wszystkich zebranych do udziału i działania w Grupie Roboczej Poświęconej Przeciwdziałaniu Zmianom Klimatu. Forum to także spotkanie nowo powstającej Grupy Zadaniowej – Circular Economy Task Force, która skupiać ma ekspertów tematycznych z dziedziny przeciwdziałania zmianom klimatycznym.
![](https://eurobalt.org.pl/wp-content/uploads/2022/12/IMG_1114-1024x768.jpeg)
W trakcie drugiego dnia konferencji odbyło się wspólne spotkanie zespołu partnerskiego projektu Sztum Circular Economy. W trakcie spotkania podsumowano dotychczasowe działania oraz osiągnięte wskaźniki. Zaplanowano kolejne aktywności na 2023 rok, tak aby były spójne i możliwie jak najefektywniej wykonane.