PROJEKT CONTRA - OBECNE I PRZYSZŁE DZIAŁANIA

PROJEKT CONTRA - OBECNE I PRZYSZŁE DZIAŁANIA

Szanowni Państwo,

Pragniemy podzielić się z Państwem najnowszymi informacjami dotyczącymi bieżącej realizacji projektu współfinansowanego przez program BSR INTERREG pod nazwą: CONTRA - Baltic Beach Wrack - Conversion of a Nuisance to a Resource and Asset: oraz o tym co jeszcze przed nami.

Prace w ramach projektu CONTRA dobiegają końca i obecnie trwają działania majace na celu podsumowanie dotychczasowych rezultatów i przyszłych działań., m.in.

A. TRWAJĄ INTENSYWNE PRACE NAD PRZYGTOWANIEM CZĘŚCI PODSUMOWUJĄCEJ PROEJKTU – SPOTKANIE ONLINE – 22.04.2021

Było kolejne bo już VIII spotkanie partnerów CONTRA i związane z nim dyskusje na temat wymiernych efektów projektu, które mogłyby zostać użyte przez naszych beneficjentów. Udział w tym dedykowanym e- spotkaniu wzięło 26 uczestników reprezentujących różne sektory: naukowy, biznes, samorżadowy z 6 krajów Regionu Morza Bałtyckiego (w tym przedstawiciele z Polski, Szwecji, Danii, Niemiec, Rosji, Estonii).

Gros dyskusji w trakcie spotkanie zostało poświęcone przygotowywanym w ramach projektu:

- wskaźnikowi O.3.2 - Raportowi z oceny środowiskowej usuwania morszczynu;

- wskaźnikowi O.3.3 Raport najlepszych praktyk w zakresie ekologicznych i zrównoważonych rozwiązań w zakresie zarządzania morszczynem plażowym.

Dokumenty te będą uwzględniały m.in. aspekty takie jak:

  • Ilości i sezonowość wyładunków morszczynu plażowego i skład
  • Okres zarządzania
  • Zakłócenia związane z usuwaniem kidziny morskiej i czynnościami porządkowymi
  • Zostaw coś na plaży - konkretne sugestie dotyczące zarządzanych plaż
  • Dalsze użytkowanie (lokalne a przewiezione)
  • Niebezpieczne substancje
  • Zawartość piasku
  • Zawartość ściółki

Trwają również pracę nad ostatecznym kształtem tzw. CONTRA-Factsheet – Arluszem informacyjnym projektu CONTRA, który będzie stanowił krótki opis zasad w kierunku zrównoważonych rozwiązań w zakresie wykorzystania i recyklingu morszczynu plażowego.

W materiale tym będzie można znaleźć: wyjaśnienie pojęcia Beach Wrack i czym naprawdę jest kidzina morska, jak wygląda system zarządzania plażami obecnie w różnych krajach. Zostaną opisane studia przypadków, które pokażą jak kidzina morska może zostać wykorzystana. Przedstawione będą zidentyfikowane przeszkody w recyklingu morszczynu plażowego oraz zalecenia dotyczące polityki - co jest potrzebne dla zrównoważonych rozwiązań.

B. TRWAJĄ PRACE NAD PODSUMOWANIEM EFEKTÓW BADAŃ PILOTAŻOWYCH NA TERENACH SAMORZĄDÓW CZŁONKOWSKICH STG ERB – PONIŻEJ OPIS JEDNEGO Z REZULTATÓW

W ramach projektu CONTRA przy współudziale Gminy Miasta Puck i pracowników Politechniki Gdańskiej – Wydziału Inżynierii Lądowej i Śroowiska wykonano obiekt pilotażowy wykorzystujący system trzcinowy do zagospodarowania makro i mikro glonów (beach wrack) wyrzucanych na plażę.

Ten sposób zagospodarowania materiału „beach wrack” wykorzystuje naturalne procesy, nie wymaga energii elektrycznej oraz stosowania dodatkowych związków chemicznych. Z tego powodu jest tani i ekologiczny. Dodatkowo bardzo dobrze wkomponowuje się w krajobraz zatem może być budowany na zapleczu wydmy nie obniżając jej walorów estetycznych.

Z wstępnych badań wynika, że pilotażowy system trzcinowy zapewnia zintegrowane odwadnianie i stabilizację materiału „beach wrack”. Co więcej odcieki, które powstają w trakcie procesu odwadniania są jednocześnie oczyszczane w złożu i w konsekwencji są dobrej jakości i nie stwarzają zagrożenie dla środowiska . Potwierdzono również, że materiał „beach wrack” stanowi źródło substancji odżywczych dla trzciny i korzystnie wpływa na jej wzrost, zatem może również stanowić nawóz sam w sobie jaki domieszkę organiczną do nawozów chemicznych.

 

C. PRZYGOTOWYWANA JEST KONFERENCJA KOŃCOWA PROJEKTU – ZAPRASZAMY DO REJESTRACJI!!!

Końcowa konferencja online projektu pn: „Przekształcanie morszczynu morskiego w zasób i atut -  kierunku zrównoważonych rozwiązań w zakresie wykorzystania kidziny morskiej odbędzie się 1-2 czerwca 2021. Wydarzenie będzie miał charakter dwudniowy i otwarty dla wszystkich zainteresowanych uczestników. Wymagana jest wcześniejsza rejestracja!

Dzień 1: 9:00 - 12.30 CET 

Dzień 2: 9:00 - 14.45 CET 

Jest to finałowa konferencja internetowa projektu Interreg BSR CONTRA! w trakcie której z Państwa udziałem przyjrzyjmy się innowacyjnym rozwiązaniom w zakresie wykorzystywania morszczynu plażowego i kidzy morskiej w Europie: 

• Uczestnicy uzyskają inspirację od prekursorów w zakresie zrównoważonych opcji recyklingu, zarządzania odpadami plażowymi i łańcuchów wartości. 

• Połączą się z międzynarodowymi interesariuszami w sieci Beach Wrach zainicjowanej przez projekt CONTRA. 

• Rozszerzą swoją sieć o nowe i ulepszone możliwości współpracy podczas naszej sesji dobierania graczy i na naszym rynku online. 

Więcej informacji o konferencji online znajdą Państwo pod poniższymi linkami

INFORMACJE O KONFERENCJI KOŃCOWEJ I AGENDA dostępne pod linkiem:

https://www.beachwrack-contra.eu/?event=contra-final-event&event_date=2021-06-01

LINK DO REJESTRACJI uczestników:

https://surveyhero.com/c/4ef80977

Serdecznie zapraszamy do rejestracji.


Dodaj komentarz

KALENDARZ WYDARZEŃ

Zobacz listę wydarzeń związanych z działaniem naszego stowarzyszenia.

Przejdź na podstronę ze szczegółowymi informacjami. »
Czerwiec 2021
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 1 2 3 4
5
6
7
8
9
10
11

NEWSLETTER

MSZ
Strona została utworzona w ramach projektu "Euroregionalne Centrum Informacji - współpraca z Obwodem Kaliningradzkim" współfinansowanego przez Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu Współpraca

Strona wyraża jedynie poglądy autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP
Euroregion Bałtyk