STG - Poczatek projektu SB PIN - czas realizacji 1.01.2017 - 31.12. 2018

STG - Poczatek projektu SB PIN - czas realizacji 1.01.2017 - 31.12. 2018

Mam przyjemność przedstawić Państwu informacje o rozpoczęciu realizacji projektu STHB.05.01.00-SE-0039/16 z dnia 2017-02-17 realizowanego przez Stowarzyszenie Gmin RP Euroregion Bałtyk w partnerstwie z organizacjami ze Szwecji i Danii w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg Południowy Bałtyk. Projekt nosi tytuł: South Baltic Public Innovators Network, co w wolnym tłumaczeniu brzmi „Sieć publicznych Innowatorów Południowego Bałtyku”. W skrócie SB PIN.

Tytuł projektu SB PIN jest nieco zagadkowy, więc wymaga on rozwiniecia:

          Problemem z jakim borykamy się na naszej „bałtyckiej” granicy jest słaba aktywność samorządów lokalnych (i podmiotów z mniejszych miejscowości) we współpracy transgranicznej, szczególnie z partnerami ze Skandynawii. Przyczyn jest kilka, diagnozowano je w różnych badaniach, lecz zawsze powtarza się kilka najważniejszych, a mianowicie brak partnerów, brak finansów (nie tylko na udział własny, również zasada refundowania kosztów nie wspiera podmiotów o mniejszych możliwościach), często bariera językowa oraz inne ograniczenia wynikające z jakości kadr.

          Oczywiście nie jesteśmy w stanie wpłynąć na zmniejszenie dolegliwości wszystkich barier, to nie jest możliwe. Lecz projekt wychodzi naprzeciw co najmniej kilku wyzwaniom, głównie w zakresie możliwości pozyskania partnera, nawiązania dobrych kontaktów i ułatwienia, przynajmniej w pierwszym okresie,  pracy nad ideą projektową, m.in. dzięki zapewnieniu wsparcia osób doświadczonych zarówno w zarządzaniu międzynarodowymi projektami, jak i specjalistów w konkretnych obszarach problemowych. Temu służyć będą spotkania warsztatowe o tematyce określonej przez Program Wsparcia (czyli głównie „zielony” i „niebieski” wzrost), zaś z drugiej strony tematyka została przefiltrowana przez potrzeby lokalnych samorządów (Polski, Szwecji i Danii).  Takich spotkań powinno odbyć się 8, pierwsze z nich już w kwietniu 2017 r. w Szwecji. Będzie ono poświęcone możliwościom współpracy w obszarze „niebieskiego” wzrostu, a dokładniej problemom jakości wody w szerokim aspekcie, problemom związanym z zabezpieczeniem dostaw i jakości wody pitnej dla mieszkańców oraz zagadnieniom związanym z ochroną wybrzeża. Zadaniem uczestników będzie wypracowanie wspólnych , innowacyjnych pomysłów w jaki sposób lokalne samorządy (w tym przypadku – uczestniczące w pracach warsztatu) mogą sprostać tego typu wyzwaniom przy wykorzystaniu możliwości, jakie niesie międzynarodowa współpraca i w ramach wsparcia takich instrumentów jak Program Południowego Bałtyku.

          W spotkaniach wezmą udział przedstawiciele samorządów lokalnych (z obszaru kwalifikowalnego dla Południowego Bałtyku) zainteresowanych uczestnictwem w sieciach kontaktów międzynarodowych, przygotowaniem i realizacją wspólnych międzynarodowych projektów. Głownie – jst oraz organizacje z Pomorza i Warmii i Mazur (Polska), Skanii (Szwecja) oraz Koge (Dania).

          Inne tematy, które będą w centrum kolejnych warsztatów to wykorzystanie w samorządach i przez samorządy energii odnawialnych (wciąż aktualny temat), sposoby zarządzania środowiskiem, zrównoważona turystyka czy też problemy rozwoju obszarów wiejskich (rolnictwo a czystość środowiska). Dosyć ciekawym tematem może też stać się problematyka planowania rozwoju miast jako „przyjaznych wiekowi”.

          Liczymy na to, że takie „kontrolowane” środowisko ułatwi nawiązywanie kontaktów międzynarodowych tym podmiotom, które nie mają doświadczenia, wspomoże organizacje w pracy nad ich projektowymi pomysłami i doprowadzi do wzrostu ilości współpracujących organizacji i instytucji w tym obszarze przygranicznym, jak również  przyczyni się do wzrostu  jakości i innowacyjności pomysłów projektowych. Nasz cel jest zbieżny z priorytetami programu Południowy Bałtyk, gdzie zauważono już wcześniej, że o środki aplikuje stała ilość wnioskodawców – głównie instytucje i organizacje z dużych ośrodków miejskich, sieci kontaktów nie rozszerzają się o nowe podmioty, zaś wiedza i doświadczenie nabyte w projektach nie ma szerokiego przełożenia na inne, mniejsze centra i miejscowości. A przecież wielokrotnie w projektach powstają innowacyjne rozwiązania, które z powodzeniem mogłyby być wykorzystywane przez

          Inną kwestią jest fakt, że mniejsze podmioty nie chcą uczestniczyć w projektach finansowanych z projektów UE z uwagi na absurdalne często wymogi administracyjne (szczególnie przy rozliczeniach), których nie są w stanie udźwignąć, a które często wymuszają tworzenie nikomu niepotrzebnych pseudodokumentów. Niestety, jest to zagrożenie, któremu nie możemy przeciwdziałać z taką siła i skutecznością, z jaką byśmy chcieli.

NOTA O PROJEKCIE South Baltic Public Innovators Network  (SB PIN)

Źródło finansowania: Program Współpracy Transgranicznej Interreg Południowy Bałtyk

Partnerstwo: LP: Gmina Hässleholm - Biuro UE Direct Skania (Szwecja) PP2: Gmina Køge (Dania)

PP3: Stowarzyszenie Gmin Euroregion Bałtyk (Polska); PP4: Inkubator Krinova & Park Naukowy (Szwecja); PP5: Centrum Strategii i Innowacji, Gmina Naestved (Dania);

Partnerzy stowarzyszeni:  1. Stowarzyszenie władz lokalnych Skanii (Szwecja) ; 2. Administracja Kultury Regionu Skanii (Szwecja)

Cel projektu: Zwiększenie za pośrednictwem gmin uczestniczących i innych organizacji międzynarodowej zdolności do współpracy oraz podniesienia poziomu wiedzy i innowacji lokalnych podmiotów.

Efekty projektu: Lepsze zaangażowanie lokalnych społeczności i organizacji w sieci współpracy transgranicznej. Projekt będzie dążył poprzez organizacje uczestniczące biorące udział w sieci do wzrostu ich zdolności do realizacji projektów transgranicznych z udziałem międzynarodowych partnerów w dziedzinie niebieskiego i zielonego wzrostu, a także innych dziedzin o znaczeniu lokalnym.

Przewidywany czas trwania projektu: 24 miesiące

Zatwierdzony budżet: 497 695,76 Euro

Okres realizacji projektu: styczeń 2017 – grudzień 2018

Contact persons: Municipality of Hässleholm - EU office Skåne Nordost Ludvig Einarsson EU-koordinator mobil: 0451-26 71 55 / 0721-99 68 50 Ludvig.Einarsson@hassleholm.se websiede www.hassleholm.se ; w Polsce: Stowarzyszenie Gmin RP Euroregion Bałtyk; ul. Stary Rynek 25, 82-300 Elblag Tel: +48 55 611 20 00 Fax: +48 55 611 20 01 Email: sekel@eurobalt.org.pl  ; www.eurobalt.org.pl

Obecnie trwają prace nad logotypem projektu a wszelkie dodatkowe informacje czekają na potencjalnych odbiorców na stronie www.sbpin.eu która zostanie lada dzień uruchomiona.

W międzyczasie można uzyskać dostępu do strony internetowej pod następującym adresem:

https://www.hassleholm.se/kommun-och-politik/internationellt-arbete/eu-verksamheter/eu-projekt-i-kommunen/sbpin.html

Jest to strona internetowa lidera projektu. Informacje dostępne w języku angielskim.

Dołączone pliki:Dodaj komentarz

KALENDARZ WYDARZEŃ

Zobacz listę wydarzeń związanych z działaniem naszego stowarzyszenia.

Przejdź na podstronę ze szczegółowymi informacjami. »
Lipiec 2021
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 1
2
3
4
5
6
7
8

NEWSLETTER

MSZ
Strona została utworzona w ramach projektu "Euroregionalne Centrum Informacji - współpraca z Obwodem Kaliningradzkim" współfinansowanego przez Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu Współpraca

Strona wyraża jedynie poglądy autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP
Euroregion Bałtyk