Informacje z Euroregionu Bałtyk
BaltWrecktl-ne Aktualności BaltWreck Polski pll_66fa6257702c9 BaltWreck
Projekt "BaltWreck - Zapobieganie masowym zanieczyszczeniom chemicznym wód morskich..." - konferencja inauguracyjna
W dniach 17-18 września br. w Gdańsku odbyła się oficjalna inauguracja projektu pt. "BaltWreck - Zapobieganie masowym zanieczyszczeniom chemicznym wód morskich z nieszczelnych wraków i składowisk amunicji / broni w południowym Bałtyku.
Tym wydarzeniem rozpoczęliśmy współpracę, której działania z pewnością przyczynią się do zmniejszenia szkód wyrządzonych przez stare wraki i broń, będące zagrożeniem dla bałtyckiej fauny i flory.
Gospodarzem konferencji był Instytut Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauk (IMP PAN), który jednocześnie jest liderem projektu. Konsorcjum BaltTWreck tworzy 14 partnerów z 4 krajów nadbałtyckich: Polski, Litwy, Niemiec i Szwecji oraz 12 partnerów stowarzyszonych.
Partnerzy projektu spotkali się by uroczyście inaugurować przyszłą, trzyletnią współpracę, mającą na celu zwalczanie niebezpiecznych substancji w środowisku wodnym, w celu zwiększenia bezpieczeństwa i jakości wody. Po zakończeniu części powitalnej, każdy z partnerów przedstawił swoją organizację oraz rolę w projekcie, następnie uczestnicy zapoznali się z formalnymi wymogami programu, dotyczącymi kwestii finansowych, sprawozdawczości i ogólnymi zasadami współpracy w ramach projektu. Kolejna część spotkania poświęcona została przedstawieniu pakietów roboczych. Podczas pierwszego dnia konferencji odbyło się również krótkie spotkanie Międzynarodowej Grupy Sterujące.
W drugim dniu konferencji, po przedstawieniu partnerom prezentacji dotyczącej obowiązującej w projekcie komunikacji i promocji oraz kwestii związanych z umową partnerską, zaprezentowano główne działania i oczekiwane efekty projektu. Następnie, uczestnicy wysłuchali ciekawych prezentacji m.in na temat bałtyckich wraków, skażenia ryb chemikaliami z amunicji oraz biologicznych skutków zanieczyszczenia Bałtyku. Tym wydarzeniem rozpoczęliśmy współpracę, której działania z pewnością przyczynią się do zmniejszenia szkód wyrządzonych przez stare wraki i broń, będące zagrożeniem dla bałtyckiej fauny i flory.
Projekt ma na celu zmniejszenie zanieczyszczenia Morza Bałtyckiego niebezpiecznym paliwem, amunicją i innymi pozostałościami wraków statków poprzez opracowywanie, demonstrowanie i wdrażanie metod zarządzania wrakami. W ramach projektu będą opracowane skuteczne metody diagnostyki wraków oraz zaawansowane technologie wykrywania i usuwania z nich niebezpiecznych substancji. Opracowane rozwiązania zostaną przetestowane w co najmniej 3 lokalizacjach pilotażowych. Przeprowadzona zostanie także analiza wpływu zatopionej amunicji i złóż węglowodorów na ekosystemy morskie.
Konsorcjum BaltTWreck tworzy 14 partnerów z 4 krajów nadbałtyckich: Polski, Litwy, Niemiec i Szwecji. Liderem projektu jest Instytut Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauk (IMP PAN).
Stowarzyszenie Gmin RP Euroregion Bałtyk jest zaangażowane do projektu jako partner z pełnym budżetem. Do tej cennej społecznie inicjatywy zostały zaproszone nasze gminy członkowskie: Gmina Stegna, Miasto i Gmina Tolkmicko oraz z Gdańska - Związek Miast i Gmin Morskich.
Całkowity budżet projektu wynosi 3,83 mln euro, z czego 3,06 mln euro pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego za pośrednictwem programu Interreg Południowy Bałtyk.