Informacje z Euroregionu Bałtyk

NBS Marketstl-ne Aktualności NBS Markets Polski pll_64abdfd984ed8 NBS Markets

NBS Markets - spotkanie w Gdańsku

6 lipca br., przedstawiciele Stowarzyszenia Gmin RP Euroregion Bałtyk pracowali w Gdańsku, gdzie odbyło się transgraniczne spotkanie, w ramach projektu zalążkowego NBS Markets. Było to pierwsze spotkanie fizyczne partnerów.

W warsztatowej części programu rozmowy dotyczyły tematu optymalnego doboru grup docelowych, przyszłych członków konsorcjum w projekcie regularnym oraz potencjalnych osiągnięć projektowych. Uczestnicy wydarzenia omawiali kwestie proponowanych pilotaży, debatowali na temat wyzwań, szans i zagrożeń podczas realizacji działań projektowych, przedstawili również wnioski ze swojej dotychczasowej współpracy. Poruszony został temat wyboru odpowiedniego programu i pracowano nad dokumentem koncepcyjnym.

W części poświęconej wizytom studyjnym przedstawiciele Stowarzyszenia Inicjatywa Miasto opowiedzieli o projekcie architektoniczno-urbanistycznym, który powstał miedzy innymi z ich inicjatywy, upamiętniającym wydarzenia Sierpnia '80.  Na zagospodarowanie przestrzeni składa się tu między innymi 21 stołów, nawiązujących do 21 postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego oraz drewniane ławy drewniane, które symbolizować mają ławy stoczniowe, przeznaczone do odpoczynku dla protestujących robotników. zlokalizowanym przy Europejskim Centrum Solidarności. Skwer Sierpnia '80 mieści się nieopodal Bramy Głównej Stoczni Gdańskiej oraz Europejskiego Centrum Solidarności i jest miejscem wydarzeń kulturalnych i spotkań organizacji pozarządowych.

Następnie udaliśmy się w kierunku 100czni, czyli kontenerowego miasteczka, które stworzyło dwoje pasjonatów w miejscu dawnej Modelarni Stoczni Gdańskiej. „Miasto w mieście”, jak nazywają to miejsce twórcy, jest przestrzenią na której znajdują się zarówno obiekty kulturalne, jak i gastronomiczne, znaleźć możemy tam knajpki, bary, sklepy, punkt wymiany książek, jest scena koncertowa, plac zabaw, galeria street art’u Layup, a nawet plaża miejska. Uczestnicy wydarzenia mieli okazję dowiedzieć się ciekawych informacji na temat historii powstania tego wyjątkowego miejsca, jego koncepcji i idei oraz praktycznych rozwiązaniach w biznesie partycypacyjnym.

Program dofinansowujący działania w ramach projektu NBS Markets:  Interreg Południowy Bałtyk

Partnerzy projektu:

- Stowarzyszenie Gmin RP Euroregion Bałtyk, (lider),

- Politechnika Gdańska,

- Stowarzyszenie Inicjatywa Miasto,

- Skuodas district Municipality,

- Uniwersytet w Wismarze.

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram