Informacje z Euroregionu Bałtyk

Engage!tl-ne Aktualności Engage! Projekty Polski Engage!

ENGAGE! - wizyta studyjna - 30.05-2.06.2022, Norwegia

W dniach 30.05-2.06 2022 grupa przedstawicieli pomorskich oraz warmińsko-mazurskich NGOs odbyła wizytę studyjną do Kristiansand oraz Arendal w Norwegii w ramach projektu ENGAGE!. Opiekunem polskich uczestników była Pani Magda Leszczyna-Rzucidło z BISERu, który jest liderem projektu ENGAGE! Spotkanie miało na celu przybliżyć uczestnikom charakterystykę sektora pozarządowego w Norwegii, ułatwić wymianę wiedzy i zaowocować nowymi inspiracjami i kontaktami do późniejszej współpracy międzynarodowej. Mamy nadzieję, że wszystkie te cele udało się osiągnąć!

Uczestnicy polskiej delegacji to:

  1. Alina Fogler-Kotkiewicz, Stowarzyszenie EDUQ Lębork
  2. Aneta Janikowska-Kiśluk, Bank Żywności i  Kuźnia Społeczna Olsztyn
  3. Piotr Stec, Fundacja Mapa ObywatelskaPomorska Sieć COP
  4. Krystian Zdziennicki, Powiślańska Lokalna Grupa Działania
  5. Krzysztof Baran, Stowarzyszenie Warmińsko Mazurskich Gmin Pogranicza
  6. Mateusz Dobkowski, Stowarzyszenie Wama-Coop, Olsztyn
  7. Magda Leszczyna-Rzucidło, Bałtycki Instytut Spraw Europejskich i Regionalnych BISER – Lider Projektu ENGAGE!

Gospodarzami i organizatorami spotkań w Kristainsand byli partnerzy projektu ENGAGE! reprezentujący Radę Regionu Agder – Karsten Aust i Stig Marthinsen. Poniżej agenda spotkania:

Pierwszego dnia spotkań wizytę rozpoczęto w Centrum Zrównoważonego Rozwoju w Kristiansand, gdzie Solveig Nilsen z Bølgen Sustainability Center opowiedziała o pracy Centrum, modelu współpracy z organizacjami pozarządowymi, instytucjami miejskimi i MŚP.

Foto - BISER

Kolejne spotkanie to prezentacja Rady Młodzieżowej Regionu Agder, którą przygotowała Helene Vedal, Agder County Administration – opiekun Youth Council. Na spotkaniu była z nami również jedna z młodych radnych, która opowiedziała nam o codziennej pracy Rady Młodzieżowej oraz planach na działania w najbliższych miesiącach.

Kolejne spotkanie było z przedstawicielami Knif.no – Inger Malene Roppestad Daltvei oraz założyciel KNIF opowiedzieli nam o ofercie swojej firmy, która świadczy usługi księgowe, doradcze i zarządcze dla organizacji non-profit.

W trakcie lunchu do uczestników dołączyły panie Katarzyna i Sylwia z organizacji Razem- Sammen , które prowadzą m.in. polską gazetę w Norwegii https://www.razem.no/. Polska gazeta lokalna Razem Kristiansand to jedyne tego typu medium w Norwegii. Gazeta rozpoczęła swoją działalność w lutym 2021 r., redakcję tworzy garstka entuzjastów, którzy poprzez rzetelną informację, chcą łączyć ludzi i budować most łączący mieszkańców Kristiansand. Gazeta internetowa ma ułatwiać i uprzyjemniać życie Polakom mieszkającym na południu Norwegii, stając się również impulsem do kroku w stronę lepszej integracji. 

Stowarzyszenie jest też członkiem Forum Współpracy i Dialogu/Polska Nettverksforum powstałego w ramach projektu Polski Dialog i skupiającego polskie organizacje i osoby działające w środowiskach lokalnych w całej Norwegii. Kontakt: kontakt@razem.no

Po południu odbyło się spotkanie w siedzibie organizacji Arkivet https://www.arkivet.no/ która jest centrum pokoju i praw człowieka. Siedziba znajduje się w centrum Kristiansand i jest jednym z siedmiu centrów pokoju i praw człowieka w Norwegii. Centrum jest zarówno miejscem pamięci, jak i przyszłościowym centrum badań i rozpowszechniania o szerokim polu oddziaływania.

Kolejne spotkanie było z przedstawicielką Norweskiego Stowarzyszenia Organizacji Narodów Zjednoczonych z oddziału w Kristiansand – FN-sambandet  https://www.fn.no/ , Norweskie Stowarzyszenie ONZ to norweska organizacja, której głównym zadaniem jest informowanie o działaniach ONZ i o ONZ. Zajmują się tym od 1946 roku. Ich główną grupą docelową są dzieci i młodzież oraz system szkolny. Współpracują również z prasą i opinią publiczną. Co warto podkreślić, mimo swojej nazwy ONZ jest niezależna od ONZ i nie ma przynależności politycznej. Są członkiem Światowej Federacji Stowarzyszeń Narodów Zjednoczonych (WFUNA), międzynarodowej sieci innych federacji ONZ. Jako łącznik z ONZ otrzymują wsparcie finansowe z Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Finalne spotkanie pierwszego dnia to wymiana z przedstawicielką Batteriet, z którymi częśc z nas miała juz okazję zapoznac się podczas konferencji otwierającej projekt ENGAGE! w 2021 roku.

Batteriet to centra zasobów w 5 różnych miastach Norwegii. Pracują na rzecz społeczeństwa opiekuńczego dla wszystkich, w którym ludzie doświadczają szacunku, sprawiedliwości i troski. Pracują też nad tym, aby wszyscy razem mieli mocny głos w obliczu niesprawiedliwości i wypaczonego podziału świadczeń socjalnych. Zajmują się głownie wsparciem osób ubogich i marginalizowanych społecznie.

Drugi dzień wizyty to spotkania w mieście Arendel. Najpierw przywitali organizatorzy Festiwalu Demokracji – Arendals Week. Spotkaliśmy się z Tone Skindlo Taraldsen, główną koordynatorką Arendal Week, o którym więcej przeczytacie Państwo tutaj: https://www.norden.org/en/information/arendal-week-2021 Arendals Week jest też jednym z wydarzeń organizowanych w ramach Stowarzyszenia Festiwalów na rzecz Demokracji – https://democracyfestivals.org/arendalsuka Na jeden krótki sierpniowy tydzień centrum Arendal zamienia się w arenę wielkich pytań dnia dzisiejszego i jutrzejszego. Poprzez wspólne pomysły, refleksje, dyskusje i debaty, Arendalsuka (Tydzień Arendal) ma na celu przynieść więcej zrozumienia, mając nadzieję, że uczestnicy wyjdą trochę mądrzejsi niż wtedy, gdy przybyli.

Kolejne spotkanie odbyło się z Janem Kløvstad, który opowiedział nam o metodach angażowania mieszkańców gminy Arendal oraz o wykorzystywaniu metody ko-kreacji w dialogu z mieszkańcami. Można zapoznać się z prezentacją z tego spotkania (poniżej), która zawiera wiele odnośników i linków, informacje nt stosowanych metod i praktyczne wskazówki nt. aktywizowania mieszkańców w Arendal.

Tego dnia odbyły się dwa dodatkowe spotkania – pierwsze z Małgorzatą, która jest koordynatorem projektu Tall Ship Races w Arendal w 2023 roku – pracuje ona wspólnie z Janem Kløvstad przy projekcie https://www.tallshipsracesarendal.no/ oraz działa w licznych organizacjach non-profit, zarówno skupiających Polaków w regionie Agder, jak i międzynarodowych takich jak Czerwony Krzyż.

Ostatnie spotkanie delegacja odbyła z Geirem Arntzen Andrew z organizacji/firmy SmartOrg, która opracowała software dla organizacji non-profit, z którego w Norwegii korzysta już ponad 340 organizacji. Ich działania na razie realizowane są wyłącznie na rynku norweskim, ale planują ekspansję na inne rynki europejskie, co wydało się bardzo interesujące naszym organizacjom pozarządowym. Zobaczcie więcej tutaj: https://smartorg.no/

W trakcie krótkiego spaceru po uroczym Arendel wizyta w Impact Hub https://agder.impacthub.net/ który pozytywnie zaskoczył kompleksową ofertą dla organizacji non-profit oraz promowaniem produktów powstających w duchu przedsiębiorczości społecznej.

Na zakończenie 2-dniowej częsci merytorycznej, nasz partner ENGAGE! z Agder – Stig Marthinsen przedstawił uczestnikom spotkania koncecepcję – matrix współpracy międzynarodowej dla organizacji non-profit, jaki realizowany jest w Agder. Koncepcja ta zaprezentowana została w materiale graficznym proejktu ENGAGE! – naszym podręczniku dla NGOs, który dosteony jest poniżej w wersji PL i EN:

Organizator polskiej delegacji wyraził wdzięczność naszym wspaniałym partnerom z Arendel za gościnę i organizację wizyty. Uczestnikom także dziękujemy za ich aktywny udział i z nadzieją patrzymy na rodzące się nowe pomysły na wspólpracę międzynarodową pomiędzy polskimi i norweskimi NGOs.

Wizyta zrealizowana była w ramach projektu ENGAGE!, który trwa do lipca 2023 roku, a projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram