Informacje z Euroregionu Bałtyk

Aktywny Kreatywnytl-ne Aktualności AkTYwny KreaTYwny Polski pll_65a532042f793 Aktywny Kreatywny

Wizyta studyjna w Oslo w ramach projektu Aktywny Kreatywny - dzień 1

Jesteśmy w trakcie wizyty studyjnej w norweskim Oslo, zorganizowanej w ramach projektu AkTYwny KreaTYwny - pobudzanie ducha przedsiębiorczości kulturalnej i kreatywnej przez partnera International Development Norway.

Na wyjazd zaprosiliśmy przedstawicieli jednostek kultury z Centrum Sztuki Galeria EL, Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu oraz Dzierzgońskiego Ośrodka Kultury. W pierwszym dniu odwiedziliśmy Munch Museum Business Development, gdzie spotkaliśmy się z przedstawicielką kadry zarządzającej muzeum, która przedstawiła model prosperowania placówki, zarówno pod kątem merytorycznym, jak i finansowym, co pozwoliło na zrozumienie polityki i modeli, umożliwiających kultywowanie dobrze prosperującego sektora kreatywnego i kulturalnego w Norwegii. Mieliśmy również możliwość zwiedzenia wystawy eksponującej sztukę Edvarda Muncha w Munchmuseet. Sporą część muzealiów stanowi ponad 1000 obrazów, 4500 rysunków i 18 000 grafik, kilka rzeźb oraz zdjęcia i osobiste pamiątki, które artysta zapisał w testamencie miastu Oslo. A wśród nich oczywiście między innymi kolekcja różnych wersji „Krzyku”, stworzonych różnymi technikami. Oprócz „Krzyku” do podziwiania udostępniono kolekcje „Madonna”, „Wampir” czy „Chore dziecko”, a także mniej znane dzieła artysty, w tym rzeźby i fotografie. Na jednej z kondygnacji 13-piętrowego budynku znajdowała się także wystawa Francisco de Goya, gdzie zaprezentowane dzieła pozwoliły zwiedzającym na zanurzenie się w nowoczesne wizje artysty. Cała powierzchnia budynku muzeum Muncha wynosi 26 tysięcy metrów kwadratowych, z czego 4,5 tysiąca poświęcono na wystawy stałe. Przestrzenie wystawowe zajmują osiem pięter, a na najwyższych piętrach znajduje się piękny widok na fiord i niecodzienne zachody słońca. Menedżerowie Munchmuseet szacują, że rocznie instytucję odwiedza co najmniej pół miliona widzów.

W drugiej części pierwszego dnia przeszliśmy do największego muzeum sztuki w Skandynawii - Nasjonalmuseet, gdzie podziwiać mieliśmy okazję ekspozycję zarówno norweskich, jak i międzynarodowych zbiorów sztuki, architektury i wzornictwa. Swoją salę w Muzeum Narodowym posiada także Edward Munch. Generalnie w nowoczesnym obiekcie o powierzchni 13 tysięcy metrów kwadratowych mieszczą się de facto trzy instytucje, czyli Narodowe Muzeum Sztuki, Architektury i Projektowania. W licznych salach można podziwiać ponad 6500 eksponatów, a kolekcje w swoich ramach czasowych rozpoczynają się już od starożytności, aż po współczesność.

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram