Informacje z Euroregionu Bałtyk

Think Global, Act Localtl-ne Think Global, Act local Polski pll_6512ad3161e87 Think Global, Act Local

TGAL - pierwszy dzień wizyty studyjnej w Polsce

Projekt Tink Global Act Local - myśl globalnie, działaj lokalnie, to pilotażowe przedsięwzięcie łączące miasta i gminy pięciu europejskich krajów - Rumunii, Włoch, Grecji, Hiszpanii i Polski, za cel mające bardziej efektywne zaangażowanie swoich obywateli w życie społeczności, przy jednoczesnym tworzeniu zrównoważonej strategii współpracy i wymiany dobrych praktyk na szczeblu UE.  

Dziś przywitaliśmy delegacje z Hiszpanii, Rumunii, Włoch i Grecji w Elblągu. Oficjalna część spotkania odbyła się w Kamieniczkach Elbląskich. Nasi goście mieli okazję zapoznać się bliżej z historią, ideą współpracy międzynarodowej i przyszłymi inicjatywami Elbląga. Następnie każdy z partnerów zabrał głos przedstawiając priorytety własnej polityki lokalnej.

Po zakończeniu części oficjalnej grupa udała się do Biblioteki Elbląskiej, by zapoznać się z wystawą pn. Elkamera - Interaktywna Wystawa Dawnej Książki i Prasy. Podczas spaceru po zlokalizowanej w podziemiach budynku wystawie, obejrzeć można było z bliska prasę Gutenberga, zapoznać z genezą i historią rozwoju drukarstwa i powstawania książek. Wysłuchaliśmy historii powstania gimnazjum w Elblągu, zapoznaliśmy się z bogatą historią zabudowań szpitalnych i historią Kanału Elbląskiego. Mieliśmy również możliwość zapoznania się z zabytkowymi księgozbiorami.

Po wizycie w bibliotece odwiedziliśmy Elbląski Park Technologiczny, gdzie przedstawiona została prezentacja dotycząca działalności Parku, roli instytucji dla lokalnych przedsiębiorców, naukowców oraz wszystkich z szeroko pojętego otoczenia biznesu i nauki.  Przedstawiona została oferta dla przedsiębiorców. Mogliśmy się również dowiedzieć, w jaki sposób Elbląski Park Technologiczny wspiera Start-upy oraz ułatwia inwestorom działalność. Po zakończeniu części teoretycznej przeszliśmy do labolatorium EPT, zapoznać się ze szczegółami prac.

Następnie udaliśmy się na przystań Grupy Wodnej, gdzie na naszych gości czekały atrakcje w postaci mini spływu kajakowego oraz zwiedzania nadbrzeży rzeki Elbląg łodzią Pomeranka. Zapoznaliśmy się z krótką historią fabryki Schihau’a, zobaczyliśmy zabytkową suwnicę oraz podziwialiśmy uroki otoczenia z pozycji wody, przemierzyliśmy również szlak wodny motorówką w kierunku Zalewu Wiślanego, gdzie nasi partnerzy mieli okazję na własne oczy zobaczyć piękno flory i fauny Elbląga i okolic.

W dniu jutrzejszym dzień spędzimy zapoznając naszych gości z aktywnościami gmin oraz mieszkańców w Górowie Iławeckim, Bartągu oraz Olsztynku.

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram