Informacje z Euroregionu Bałtyk
Aktualnościtl-ne Aktualności D-EFFECT Polski pll_69fb00e34cdd4
Metoda Okrągłych Stołów - wspólny dialog
Marzec był dla nas ćwiczeniem metody Okrągłych Stołów w ramach projektu D‑Effect - Lekcje demokracji i społeczeństwa obywatelskiego; wprowadzenie perspektywy młodzieży do tworzenia polityki UE.
Ponad 60 uczniów z elbląskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych wzięło aktywny udział w spotkaniu dotyczącym przyszłego Festiwalu Demokracji (YDF - Youth Democratic Festival, który jest kontynuacją edycji z 2025 r.
Przede wszystkim uczestnicy - przy wsparciu pracowników Stowarzyszenia i moderatora spotkania - dyskutowali o:
- ciekawych formatach wydarzeń, w których młodzi mieszkańcy chcieliby brać udział
- tematach przewodnich, które mogłyby zainteresować rówieśników
- formule Festiwalu oraz motywie przewodnim
Następny krok? Podsumowanie wniosków i rekomendacji płynących od społeczności szkolnej oraz zaproszenie do dalszych rozmów m.in. przedstawicieli urzędu, instytucji kultury, NGO i grup nieformalnych
Cel? Wspólny dialog i współtworzenie wydarzenia, które odpowiada na potrzeby mieszkańców, przy jednoczesnym angażowaniu różnych grup - właśnie o tym jest metoda YDF.
Działania projektu D‑Effect sprawiają, że młodzież uczy się dialogu międzypokoleniowego i międzysektorowego, rozwija kompetencje społeczne oraz aktywnie włącza się w życie lokalnej społeczności poprzez współpracę ze szkołami, udział w warsztatach i formułowanie praktycznych rekomendacji.





