Informacje z Euroregionu Bałtyk

CONEtl-ne Aktualności CONE Projekty Polski CONE

Szkolenie dla Trenerów - CONE

W marcu i kwietniu 2025 odbyła się seria szkoleń dla trenerów w ramach projektu CONE przeprowadzona przez reprezentantów Politechniki Gdańskiej. Szkolenia miały na celu przygotować osoby zaangażowane w realizację pilotaży pod względem posiadanej wiedzy merytorycznej.

3 marca 2025

W trakcie pierwszego szkolenia uczestnicy poznali podstawowe informacje na temat zmian klimatu

  • Przyczyny zmian klimatu - czynniki naturalne i antropogeniczne
  • Konsekwencje zmian klimatu - skutki globalne i regionalne

Przedstawione zostały strategie adaptacji i łagodzenia zmian dla miast z wykorzystaniem metody NBS (Nature Based Solutions). Jakie są korzyści wykorzystywania NBS w miejskim środowisku oraz jaka jest ich rola w procesie adaptacji do zmian klimatu i łagodzenia jego skutków.

Zaproszona została Pani Dominika Wróblewska, która opowiedziała o fazie planowania i projektowania urbanistycznego właśnie pod względem zmian klimatu. Przedstawiła metody oceny lokalnych kontekstów środowiskowych i społecznych ale i techniki identyfikacji lokalnych potrzeb i barier.

Dodatkowo Pani Wróblewska razem z Panią Pauliną Duch-Żebrowską w jaki sposób współpracować z różnymi grupami interesariuszu.

11 kwietnia 2025

Drugie szkolenie poświęcone było tematyce związanej z pilotażami realizowanymi w projekcie, a dokładniej tematyce wysp ciepła, zarządzania wodą deszczową oraz zabezpieczenia brzegów rzek.

Pani Marzena Suchocka omówiła temat wysp ciepła, bioróżnorodności roślinnej jaką można wykorzystać w obszarach zurbanizowanych oraz w jaki sposób rośliny wpływają na efekt chłodzenia. Pokazane zostały przykłady lasów miejskich, parków, ogrodów, placów zabaw, ulic, alei, korytarzy.

Pan Fabio Masi zaprezentował temat zarządzania wodą na podstawie przykładów realizowanych w projektach: Sponge city in Metropolitan city of Milan oraz CARDIMED - DEMO4 in Catania, Sicily.

Pani Magdalena Gajewska nakreśliła temat NBS w adaptacji i łagodzeniu zmian klimatu w miastach - Rola NBS w adaptacji i łagodzeniu zmian klimatu – inspiracje i studia przypadków

Pan Wojciech Szpakowski przedstawił temat zarządzania dorzeczami i nadbrzeżami w obszarach miejskich w trakcie ekstremalnych wydarzeni pogodowych oraz w jaki sposób zapobiegać syndromowi strumienia miejskiego.

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram