LV Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia

W dniu 20 kwietnia 2026 r. w Bartoszycach odbyło się LV Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Gmin RP Euroregion Bałtyk.

Spotkanie miało istotne znaczenie dla dalszego funkcjonowania oraz wyznaczenia kierunków rozwoju Stowarzyszenia, zarówno w wymiarze krajowym, jak i międzynarodowym.

Obrady otworzył I Wiceprzewodniczący Zarządu STG ERB, Tomasz Sielicki Burmistrz Braniewa. Gości przywitała również Elżbieta Zabłocka, Starosta Powiatu Bartoszyckiego.

W części wprowadzającej odbyła się sesja wystąpień tematycznych poświęcona m.in:

- bieżącym wyzwaniom i kierunkom działań Stowarzyszenia oraz jego członków,

- planowaniu strategicznemu i przyszłym ramom funkcjonowania,

- możliwościom pozyskiwania zewnętrznych źródeł finansowania.

Wśród zaproszonych prelegentów znaleźli się:

• Aleksandra Kowalska, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce

• Wojciech Szpakowski, dyrektor ds. technicznych Wody Polskie (Gdańsk)

• Michał Braun, dyrektor Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego

W dalszej części obrad Członkowie Stowarzyszenia:

przyjęli sprawozdanie merytoryczne oraz finansowe za rok 2025

zapoznali się z opinią Komisji Rewizyjnej oraz udzielili absolutorium Zarządowi,

przyjęli kluczowe uchwały dotyczące działalności Stowarzyszenia,

powitali nowego członka - Gminę Nowa Karczma,

omówili bieżącą współpracę w ramach struktur zewnętrznych, w tym EUWT Euroregion Bałtyk Sp.z o.o. oraz Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Samorządowych.

Rozszerzenie grona członków to ważny krok w dalszym wzmacnianiu współpracy samorządowej oraz budowaniu silnej sieci partnerstw w regionie Morza Bałtyckiego. Cieszymy się, że kolejna gmina widzi wartość we wspólnych działaniach na rzecz rozwoju, współpracy międzynarodowej i aktywnego uczestnictwa w inicjatywach europejskich.

Nowo przyjętą gminę reprezentowali: Andrzej Pollak, Wójt Gminy Nowa Karczma oraz Joanna Krefta, Skarbnik Gminy Nowa Karczma.

Podczas spotkania przedstawiono również aktualne działania projektowe, a także nowe wnioski projektowe przygotowywane przez Stowarzyszenie i jego członków.

Istotnym elementem obrad była dyskusja nad przyszłymi programami wsparcia oraz rolą młodzieży w działaniach Stowarzyszenia, w tym zaangażowaniem wolontariuszy i praktykantów.

LV Walne Zebranie Członków STG ERB potwierdziło konsekwentny kierunek rozwoju Stowarzyszenia Gmin RP Euroregion Bałtyk oparty na wzmacnianiu współpracy międzynarodowej, aktywnym uczestnictwie w inicjatywach europejskich oraz budowaniu trwałych partnerstw ponad granicami.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział i zaangażowanie w rozwój wspólnej przestrzeni współpracy w regionie Morza Bałtyckiego.

54. Walne Zebranie Członków STG ERB

Dziś siedzibie naszego Stowarzyszenia odbyło się 54. Walne Zebranie Członków STG ERB - ważne spotkanie naszych gmin członkowskich.

To wydarzenie to nie tylko formalność, ale konkretna okazja do współpracy, konsultacji i planowania działań na rzecz całego regionu. Naszym celem było podsumowanie mijającego roku, omówienie aktualnych projektów i wytyczenie strategii na nadchodzące miesiące. Wspólnie podejmujemy decyzje, które przekładają się na realne korzyści dla naszych miast i gmin - lepszą współpracę transgraniczną, rozwój lokalny i działania na rzecz społeczności.

Podczas dzisiejszego wydarzenia byli z nami także młodzi wolontariusze, którzy coraz aktywniej włączają się w działania na rzecz regionu. Ich obecność pokazuje, że współpraca ma silne zaplecze i przyszłość.

Zapraszamy kolejnych młodych ludzi do dołączenia i angażowania się w inicjatywy STG Euroregion Bałtyk!

Dziękujemy wszystkim delegatom i partnerom za obecność, zaangażowanie i konstruktywne rozmowy. Wierzymy, że wspólnie możemy więcej!

Nadzwyczajne 53. Walne Zebranie Członków STG ERB

W dniu wczorajszym w Stawigudzie odbyło się Nadzwyczajne 53. Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Gmin RP Euroregion Bałtyk. Podczas spotkania omówiono bieżące działania i inicjatywy Stowarzyszenia oraz dyskutowano o kierunkach współpracy po roku 2027. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać wystąpień zaproszonych gości oraz wziąć udział w interaktywnej sesji z wykorzystaniem narzędzia Mentimeter, która pozwoliła zebrać opinie i pomysły dotyczące przyszłego funkcjonowania Stowarzyszenia. Spotkanie to było kolejnym krokiem w kierunku wzmacniania współpracy samorządów w regionie.

LII Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia 25.04.2025

W siedzibie Stowarzyszenia 25 kwietnia 2025 gościliśmy naszych członków, którzy wzięli udział w Walnym Zebraniu Członków Stowarzyszenia. W śród zaproszonych gości był Europoseł Pan Jacek Protas i Pani Anna Drążek przedstawicielka Pomorskie w EU. Omówili oni tematy związane z bezpieczeństwem, rozwojem gospodarczym i priorytetach polskiej prezydencji w UE.

Po części związanej z wystąpieniami gości specjalnych członkowie przeszli do obrad spotkania zaplanowanego przez Zarząd oraz Dyrektora Sekretariatu. W trakcie spotkania członkowie udzielili absolutorium Zarządowi Stowarzyszenia za rok 2024. Przyjęto sprawozdanie merytoryczne i finansowe za 2024 r. oraz ustalono stawki składek na kolejny rok. Omówiono temat przyszłości nieformalnej sieci Euroregion Bałtyk i dalsze kroki związane z przekształceniem jej w EUWT.

Dyrektor Stowarzyszenia Marcin Żuchowski omówił temat możliwości pozyskania finansowania na działania międzynarodowe. Ponadto Dyrektor przedstawił nowego pracownika, który będzie swoją wiedza i doświadczeniem wspierał gminy członkowskie. Omówione zostały również aktualnie realizowane projekty międzynarodowe.

50-te Walne Zebranie i posiedzenie Zarządu VIII kadencji.

W dniu wczorajszym odbyło się, bardzo ważne w naszym Stowarzyszeniu, wydarzenie - 50-te Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Gmin RP Euroregion Bałtyk, gdzie powołano nowy skład Zarządu STG ERB, którego przewodniczącym został prezydent Elbląga Michał Missan.

W skład nowego Zarządu weszli: wspomniany Michał Missan, jako przewodniczący, następnie Joanna Zielińska z Miasta Gdynia jako I wiceprzewodnicząca, Tomasz Sielicki, burmistrz miasta Braniewo, jako II wiceprzewodniczący Zarządu oraz członkowie Zarządu w osobach: Robert Szewczyk, prezydent miasta Olsztyn, Piotr Borawski, wiceprezydent miasta Gdańsk, Hanna Pruchniewska, burmistrz Miasta Puck, Michał Kontraktowicz, wójt Gminy Stawiguda, Marek Charzewski, burmistrz Malborka i Jacek Kosmala, burmistrz Nidzicy.

W międzyczasie swoje pierwsze posiedzenie miał nowo wybrany Zarząd Stowarzyszenia. Podczas wydarzenia przedstawiono dotychczasowy stan prawny i finansowy STG ERB oraz aktualne działania i wyzwania. Członkowie rozmawiali także o przyszłych działaniach Stowarzyszenia, związanych z pozyskiwaniem projektów unijnych. Przedstawione zostały także nowe kierunki działań naszego Stowarzyszenia na najbliższe 2 lata.

Na temat nowych kierunków działań Stowarzyszenia można przeczytać, klikając w link:

XLVIII Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Gmin RP Euroregion Bałtyk

Również 17 maja br., bezpośrednio po zakończeniu posiedzenia Zarządu, rozpoczęło się XLVIII Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Gmin RP Euroregion Bałtyk. Po wypełnieniu kwestii formalnych, związanych z wyborem przewodniczącego, zatwierdzeniem porządku obrad i regulaminu Walnego Zebrania oraz wyborze Prezydium w osobie Sekretarza i członka Prezydium, Zgromadzenie zatwierdziło zmiany składu gmin członkowskich w 2023 roku i powitano nowego członka Stowarzyszenia – gminę Stawiguda.

W porządku obrad znalazło się między innymi podsumowanie informacji zawartych w sprawozdaniu z działalności Stowarzyszenia za rok 2022, sprawozdanie merytoryczne i sprawozdanie finansowe z działalności Stowarzyszenia, udzielone zostało absolutorium Zarządowi STG ERB. Przedstawiono obecne działania projektowe Stowarzyszenia, złożone i przygotowane wnioski, aplikacje, wyniki konkursów i nowe programy wsparcia, a także informacja o sytuacji Stałego Międzynarodowego Sekretariatu Euroregionu Bałtyk.

Jak wskazały sprawozdania merytoryczne i finansowe, działania Stowarzyszenia Gmin RP Euroregion Bałtyk w ostatnim roku były bardzo efektywne. Skuteczność działań w związku z aplikacjami do programów międzynarodowych wynosi 90%. Na tą chwilę tylko jeden projekt ze wszystkich złożonych nie dostał dofinansowania, a konkurencja jest duża, tylko 1 na 10 aplikacji otrzymuje dofinansowanie, choć wskaźnik ten w niektórych programach jest znacznie większy. Informacje o wszystkich realizowanych aktualnie i zrealizowanych projektach uzyskać można na stronie Stowarzyszenia, w zakładce „Projekty”.

Podczas Walnego Zgromadzenia Dyskutowano również o przyszłości nieformalnej sieci Euroregionu Bałtyk i planowanym przekształceniu jej w organizację EUWT (Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej). Należy wspomnieć, że w Euroregionie działa kilka Grup Roboczych, które powoływane są jako grupy stałe, do rozwiązywania problemów długofalowych, lub też grupy tematyczne, do rozwiązania doraźnego problemu, jak np.: Grupa zadaniowa ds. Wody (Water Core Group), związana z projektem WaterMan, Mobility Core Group, która jest w opracowaniu, czy też powołana właśnie Grupa Zadaniowa ds. Zmian Klimatu i Zielonej Energii (Task Force - climate change and green Transition). Funkcjonuje również Młodzieżowa Rada Euroregionu Bałtyk, składająca się z dwóch reprezentantów Stowarzyszenia. Przystąpienie Stowarzyszenia do organizacji EUWT miałoby być nowym rozwiązaniem na bazie istniejącej sieci współpracy międzynarodowej. Mogłoby to nastąpić dopiero po formalnym przekształceniu Stałego Międzynarodowego Sekretariatu SMS właśnie w Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej. Na tą chwilę decyzja w powyższej sprawie nie została jeszcze podjęta.

XLVI Walne Zebranie Członków

W dniu 13.04.2022 odbyło się XLVI Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia oraz Zarząd.

Omówione zostały działania zrealizowane przez Stowarzyszanie w 2021 roku. Podjęte zostały nowe uchwały, gdzie jedna z nich dotyczyła nowych wolontariuszy , którzy będą zajmować się sprawami młodzieżowymi jak i będą reprezentantami Stowarzyszenia w Euroregion Baltic Youth Board. W trakcie spotkania przedstawiony został raport z Komisji Rewizyjnej jak i zaprezentowane zostały planowane nowe działania na 2022 rok.

XLV Walne Zebranie Delegatów Stowarzyszenia Gmin RP Euroregion Bałtyk

W dniu dzisiejszym, 3 grudnia 2021 r., godz. 11:00 w siedzibie Stowarzyszenia zebrało się XLV Walne Zebranie Delegatów oraz Zarząd Stowarzyszenia.

Omówione i podsumowane zostały kwestie związane z działalnością Stowarzyszenia w 2021 roku oraz planami na 2022 rok. Podsumowano aktualną sytuację kadrową, finansową i projektową. W 2021 roku zakończono dwa projektu realizowane w ramach Programy Interreg Południowy Bałtyk, tj CTCC-Creative Traditional Companies Cooperation oraz Interreg Baltic Sea, tj Contra - Conversion of a Nuisance to a Resource and Asset. Wciąż realizowane są dwa projekty, gdzie jeden realizowany jest w ramach Programu Interreg Południowy Bałtyk - South Baltic Creative Clusters oraz jeden w ramach programu Aktywni Obywatele - Fundusz Krajowy.

Zarząd wraz z prawnikiem zaproponowali zmiany statutu oraz przyjęto 4 nowe uchwały Walnego Zgromadzenia Delegatów. Zaprezentowany został nowy dyrektor Sekretariatu p. Marcin Żuchowski.

Ciekawą informacją dla gmin członkowskich była nowo rozwijana koncepcja projektowa o tematyce wykorzystania rozwiązań opartych na naturze.

Na koniec spotkania przewodniczący złożył życzenia z okazji Bożego Narodzenia i Nowego Roku.