XI posiedzenie Polsko-Rosyjskiej Rady ds. Współpracy Regionów RP z Obwodem Kaliningradzkim FR

W dniach 2-3 czerwca w Zielonogradzku (Obwód Kaliningradzki FR) odbyło się XI posiedzenie Polsko-Rosyjskiej Rady ds. Współpracy Regionów RP z Obwodem Kaliningradzkim FR.
Poniżej prezentujemy stanowisko Stowarzyszenia Gmin RP Euroregion Bałtyk.

Stowarzyszenie Gmin RP Euroregion Bałtyk jest aktywnym uczestnikiem Rady, pracujemy w trzech komisjach problemowych: ds. Samorządu Terytorialnego, ds. Finansów, Przemysłu i Handlu oraz ds. Edukacji, Nauki, Kultury, Sportu i Turystyki.
Na forum Prezydium ERB przedstawiliśmy wniosek jaki wypłynął na spotkaniu z Panem Ministrem Janem Borkowskim (MSZ) w sprawie małego ruchu granicznego między RP i FR. Euroregion Bałtyk podjął decyzję udzielając poparcia by małym ruchem granicznym objąć Obwód Kaliningradzki i Województwa Warmińsko-Mazurskie oraz Pomorskie. Wniosek ten został zaakceptowany na posiedzeniu Prezydium w Kopenhadze i stosowne dokumenty w tej sprawie dostarczyliśmy Ministrom Spaw Zagranicznych w Warszawie i Moskwie. W Euroregionie Bałtyk z Programu Południowego Bałtyku z udziałem partnerów rosyjskich realizowane są trzy duże projekty MOMENT, (partnerem jest Duma Obwodowa), MOMENTup (Bałtijsk, Primorsk, Diwnoje oraz Instytut Szyrszowa Rosyjskiej Akademii Nauk) i MOMENTpri. Projekt MOMENT dotyczy czystości wód według wymogów europejskich I dofinansowanie tego projektu wynosi 2 296 tyś. Euro. W ramach projektu YC3 realizowany przez Radę Młodzieżową ERB  partnerem ze strony rosyjskiej jest Ministerstwo Edukacji Rządu Obwodowego, dofinansowanie projektu 450 tyś. Euro. Projekt DISKE - współpraca parków technologicznych, partnerem rosyjskim jest Kaliningradzkie Centrum Innowacji i Technologii, dofinansowanie 1 mln Euro.  
    Jednym z podstawowych celów działalności Euroregionu jest zbliżanie społeczeństw lokalnych i to zadanie mimo ogromnych trudności z powodu braku wydzielonej transzy dla mikro-projektów w Programie LT-PL-RUS. Staraliśmy się realizować ten cel I dzięki staraniom Stowarzyszenia uzyskaliśmy środki w ramach Funduszu Małych Grantów Transgranicznych i Międzyregionalnych. W ramach tego Programu zrealizowaliśmy we współpracy z partnerami rosyjskimi 37 pod-projektów przeznaczając dofinansowanie w wysokości 700 tyś Euro. Partnerami w tych projektach było, zaczynając od administracji 10 regionów, poprzez instytucje kultury i nauki oraz szkoły, do organizacji pozarządowych. W wyniku realizacji tych projektów zawiązana została oficjalna, stała współpraca i przykładem może być, że w projekcie partnerem Administracji Gminy Bisztynek po stronie rosyjskiej była Szkoła Artystyczna w Zielonogradzku oraz Dom Kultury w Zielonogradzku a oficjalne porozumienie podpisano między Zarządem Gminy i Rejonu Zielonogradzka.

Podsumowanie i wnioski
1.    Dziękujemy partnerom rosyjskim za sprawną realizacje projektów w ramach FMGTM i oczekujemy na dobre rezultaty realizacji projektów w ramach Programu Południowego Bałtyku.
2.    Stowarzyszenie Gmin RP Euroregion Bałtyk wnosi by w przyszłych programach współpracy transgranicznej w latach 2014-2020 były wydzielone środki na mikro-projekty oraz by w przyszłym okresie programowania znalazł się program PL-RUS ( Obwód Kaliningradzki).


Protokół z XI posiedzenia Polsko-Rosyjskiej Rady ds. Współpracy Regionów RP z Obwodem Kaliningradzkim FR dostępny jest tutaj.


Dodaj komentarz

KALENDARZ WYDARZEŃ

Zobacz listę wydarzeń związanych z działaniem naszego stowarzyszenia.

Przejdź na podstronę ze szczegółowymi informacjami. »
Czerwiec 2021
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 1 2 3 4
5
6
7
8
9
10
11

NEWSLETTER

MSZ
Strona została utworzona w ramach projektu "Euroregionalne Centrum Informacji - współpraca z Obwodem Kaliningradzkim" współfinansowanego przez Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu Współpraca

Strona wyraża jedynie poglądy autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP
Euroregion Bałtyk