Posiedzenie Prezydium Euroregionu Bałtyk, 25 maja 2021 roku

Posiedzenie Prezydium Euroregionu Bałtyk, 25 maja 2021 roku

25 maja br. odbyło się posiedzenie Prezydium Euroregionu Bałtyk online z udziałem przedstawicieli wszystkich Sekretariatów i Regionów: Polski, Szwecji, Danii, Rosji i Litwy oraz Stowarzyszenia Gmin RP Euroregion Bałtyk. Spotkaniu przewodniczył obecny Prezydent Euroregionu Bałty, Pan Johan Sandberg z Regionu Blekinge.

Z polskiej strony brała udział Pani Bożena Olszewska-Świtaj, przedstawiciel Zarządu Stowarzyszenia Gmin RP Euroregion Bałtyk, Wójt Gminy Górowo Iławeckie. Posiedzenie podzielono na dwie części. Pierwsza była poświęcona szerokiej dyskusji m.in. w zakresie: ożywienia rozwoju regionów po okresie pandemii, największych wyzwań naszych regionów, wskazania potencjału w kontekście współpracy międzynarodowej z innymi członkami ERB, szansy jaką daje nowy program Interreg Południowy Bałtyk, sposobów zwiększenia zaangażowania małych partnerów do współpracy międzynarodowej.

W drugiej części posiedzenia zaprezentowano mi.in.:

  • wyniki dyskusji nad zagadnieniami z pierwszej części posiedzenia, której celem było zdobycie wiedzy w zakresie newralgicznych punktów odnośnie podejmowanych zagadnień. Przedstawiciele Regionów prezentowali aktualne sytuacje związanych m.in. z COVID-19 odnośnie zachorowań i szczepień oraz skutki  gospodarcze związne z COVID oraz czy widoczny jest powrót do normalności i jak on wygląda, czy opracowywane są strategie regionalne mogące przeciwdziałać następstwom pandemii.  Ważną kwestią był temat dotyczący programu Interreg Południowy Bałtyk, wyrażenia chęci Regionów do podjecia współpracy w tym zakresie. Zastanawiano się także jak zaangażować małe organizacje z pomocą ERB.
  • informację nt. planowanej konferencji dotyczącej przyszłości Europy, którą zaprezentował przedstawiciel Szwecji z Brukseli. Konferencja w sprawie przyszłości Europy to seria debat i dyskusji prowadzonych przez obywateli, które umożliwią mieszkańcom całej Europy podzielenie się pomysłami i pomogą kształtować naszą wspólną przyszłość.
  • plan pracy Rady Młodzieżowej Euroregionu na rok 2021, który przedstawiła Przewodnicząca Rady Młodzieżowej. Jest to dokument wypracowany przez młodzież podczas posiedzenia w kwietniu. Poinformowała także o nadchodzących działaniach młodzieżowych w ramach projektu Baltic Sea Youth Platform finansowanego z programu Erasmus+. W drugiej części ambasadorka Europejskiej Stolicy Młodzieży z Kłajpedy poinformowała o wydarzeniach i działaniach skierowanych do młodzieży w Kłajpedzie w 2021 roku.
  • rezultaty i  wnioski z debaty na temat przyszłych tematów współpracy ERB, w ramach którego zebrano obszerny materiał z 9 regionów członkowskich ERB.
  • raport z prac Water Core Group w ramach projektu WaterMan w zakresie tematów związanych z klimatem dofinansowanego ze środków Interreg BSR. Przedstawiono także informacje dotyczące seminarium w ramach prac Mobility Core Group w zakresie biogazu i elektryfikacji transportu publicznego, które odbyło się dzień wcześniej, 24 maja br.
  • informacje o realizacji projektów ERB oraz nowym zaproszeniu otrzymanym z Danii do udziału  w projekcie z Bornholmem, Kłajpedą i Kalmarem.

Posiedzenie Prezydium zakończono informacjami o nadchodzących wydarzeniach dotyczących Zarządu ERB.


Dodaj komentarz

KALENDARZ WYDARZEŃ

Zobacz listę wydarzeń związanych z działaniem naszego stowarzyszenia.

Przejdź na podstronę ze szczegółowymi informacjami. »
Czerwiec 2021
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 1 2 3 4
5
6
7
8
9
10
11

NEWSLETTER

MSZ
Strona została utworzona w ramach projektu "Euroregionalne Centrum Informacji - współpraca z Obwodem Kaliningradzkim" współfinansowanego przez Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu Współpraca

Strona wyraża jedynie poglądy autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP
Euroregion Bałtyk