Projekt pn. Life SMILE z udziałem 7 naszych samorządów złożony!

Projekt pn. Life SMILE z udziałem 7 naszych samorządów złożony!

Szanowni Państwo,

pragniemy poinformować, iż w dniu wczorajszym (tj. 06.10.2020) przy wsparciu Stowarzyszenia Gmin RP Euroregion Bałtyk i licznym udziale naszych samorządów członkowskich udało się złozyć Liderowi - Politechnice Gdańskiej Wydziałowi Inżynierii Lądowej i Środowiska projekt skupiający dwunastu partnerów z 3 krajów UE: Polska, Holandia, Włochy pn. "Life SMILE - SMART MULTILEVEL RETENTION OF STORMWATER TOWARDS RESILIENT CITY" w ramach programu LIFE

PROJEKT:  SMART MULTILEVEL RETENTION OF STORMWATER TOWARDS RESILIENT CITY

AKRONYM: Life SMILE

PROGRAM: LIFE (dofinansowanie 55% + wsparcie z NFOŚ do 40% kosztów kwalifikowanych)

Program LIFE to jedyny instrument finansowy Unii Europejskiej poświęcony wyłącznie współfinansowaniu projektów z dziedziny ochrony i poprawy jakości środowiska oraz wpływu człowieka na klimat i dostosowania się do jego zmian. Jego głównym celem jest wspieranie procesu wdrażania wspólnotowego prawa ochrony środowiska, realizacja unijnej polityki w tym zakresie, a także identyfikacja i promocja nowych rozwiązań dla problemów dotyczących środowiska w tym przyrody.

Standardowe dofinansowanie projektu LIFE przez Komisję Europejską wynosi do 55% wartości kosztów kwalifikowanych, a w przypadku projektów przyrodniczych do 60% (w przypadku projektów służących gatunkom i siedliskom priorytetowym dofiansowania może wynieść nawet do 75 %) Polscy Wnioskodawcy mogą dodatkowo ubiegać się o współfinansowanie projektu ze środków krajowych NFOŚiGW uzupełniając montaż finansowy przedsięwzięcia nawet do 95% kosztów kwalifikowanych. (dofinansowanie KE, dofinansowanie NFOŚiGW)

Obecny Program LIFE- program działań na rzecz środowiska i klimatu, obejmujący perspektywę finansową 2014-2020, jest kontynuacją instrumentu finansowego LIFE+ funkcjonującego w latach 2007-2013. Historia LIFE

OŚ PRORYTETOWA: Działania na rzecz klimatu, sektor: Adaptacja / planowanie urbanistyczne

OKRES TRWANIA PROJEKTU: 1.08.2021 – 30.06.2026

BUDŻET: 3 039 126 EUR

PARTNERSTWO: 12 partnerów  3 krajów UE: Polska, Holandia, Włochy)

Lider Projektu: Politechnika Gdańska (GUT- Gdańsk University of Technology - Faculty of Civil And Environmental Engineering Department Water and Waste-Water Technology)

Partnerzy: Stowarzyszenie Gmin RP Euroregion Bałtyk, Gdańskie Wody, 7 polskich jednostek samorzadowych: Gdańsk, Olsztyn, Elbląg, Wejherowo, Braniewo, Dzierzgoń, Zalewo

Partnerzy zagraniczni: IRIDRA, HUAS

Działania projektu są ściśle związane z zakresem podprogramu działań na rzecz klimatu. Projekt skupi się na zwiększeniu odporności na zmiany klimatu i może stanowić o najlepszych praktykach, łaczy jednocześnie demonstrację i pilotaż, spełniając priorytet programu dotyczący przystosowania się do zmiany klimatu.

CEL GŁÓWNY: Przystosowanie miast do zmian klimatycznych poprzez zastosowanie elementów inteligentnego, wielopoziomowego zarządzania wodą deszczową w oparciu o Blue Green Infrastructure (BGI).

Pozostałe cele:
1. Zwiększenie ilości retencji wody deszczowej w miastach poprzez wprowadzenie miejsc demonstracyjnych i różnych rozwiązań BGI realizowanych jako najlepsze praktyki.
2. Wprowadzenie narzędzi do mapowania hotspotów w mieście oraz monitoringu on-line opadów deszczu w czasie rzeczywistym w celu identyfikacji miejsc, w których powinny znajdować się elementy BGI w miastach.
3. Budowanie zdolności do wymiany szarej infrastruktury (GI) i skomplikowanych, trudnych do wdrożenia rozwiązań przez rozwiązania BGI, które można powielać.

Dane kontaktowe w sprawie projektu:

LP - Prodziekan ds. nauki, dr hab. inż. Magdalena Gajewska, prof. nadzw. PG - magdalena.gajewska@pg.edu.pl

PP-APCEB -  Project Coordinator, Marcin Żuchowski zuchowski@eurobalt.org.pl

Wiecej informacji w załączeniu

Dołączone pliki:Dodaj komentarz

KALENDARZ WYDARZEŃ

Zobacz listę wydarzeń związanych z działaniem naszego stowarzyszenia.

Przejdź na podstronę ze szczegółowymi informacjami. »
Czerwiec 2021
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 1 2 3 4
5
6
7
8
9
10
11

NEWSLETTER

MSZ
Strona została utworzona w ramach projektu "Euroregionalne Centrum Informacji - współpraca z Obwodem Kaliningradzkim" współfinansowanego przez Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu Współpraca

Strona wyraża jedynie poglądy autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP
Euroregion Bałtyk