Publikacje projektowe w ramach projektów SB YCGN i SIA4Y dotyczące problemów młodzieży w krajach Morza Bałtyckiego

Publikacje projektowe w ramach projektów SB YCGN i SIA4Y dotyczące problemów  młodzieży w krajach Morza Bałtyckiego

Szanowni Państwo,

polecamy zapoznanie się z dwiema publikacjami dedykowanym młodzieży będącymi efektami wieloletnich prac zespołów badawczych projektów SB YCGN i SIA4Y. Są to publikacje: „PARTYCYPACJA OBYWATELSKA MŁODZIEŻY W REGIONIE POŁUDNIOWEGO BAŁTYKU  PRZYKŁAD LITWY, POLSKI I SZWECJI” oraz „MŁODZIEŻ DLA ZDROWEJ DEMOKRACJI W UNII EUROPEJSKIEJ”

Pierwsza publikacja jest efektem prac zespołu badawczego Politechniki Gdańskiej i Uniwersytetu w Kłajpedzie w ramach projektu SB YCGN i nosi nazwę „PARTYCYPACJA OBYWATELSKA MŁODZIEŻY W REGIONIE POŁUDNIOWEGO BAŁTYKU  PRZYKŁAD LITWY, POLSKI I SZWECJI” lub w jezyku angielskim “YOUTH CIVIC PARTICIPATION IN THE SOUTH BALTIC REGION. EXAMPLE OF LITHUANIA, POLAND AND SWEDEN”. Porusza problematykę partycypacji obywatelskiej młodego pokolenia. Celem pracy jest ukazanie partycypacji obywatelskiej młodzieży, jako wymagającego wzmocnienia elementu inkluzji społecznej w rejonie Południowego Bałtyku na przykładzie wybranych gmin z Litwy, Polski i Szwecji.

Uwaga autorów została skupiona na diagnozie kluczowych elementów partycypacji obywatelskiej młodzieży na poziomie lokalnym i transgranicznym z uwzględnieniem kontekstu krajowych polityk młodzieżowych i polityki Unii Europejskiej. Problem został naświetlony z perspektywy dwóch grup społecznych: dorosłych decydentów reprezentowanych przez pracowników instytucji lokalnych oraz młodzieży w wieku 14-24 lata z litewskiej gminy Telsze, polskich gmin: Dzierzgoń, Elbląg, Gdynia, Iława, Nowe Miasto Lubawskie oraz szwedzkiej gminy Hässleholm.

Trzon monografii stanowią wyniki badań ilościowych i badań jakościowych przeprowadzonych na dwóch populacjach.

  • Celem badań ilościowych była identyfikacja i ocena potrzeb instytucji oraz młodzieży w zakresie zwiększania obywatelskiego uczestnictwa młodzieży na poziomie lokalnym i transgranicznym, poziomu zaangażowania młodzieży w procesy decyzyjne, kluczowych barier partycypacji obywatelskiej młodzieży oraz skutecznych form i metod włączania młodych ludzi w aktywne życie publiczne.
  • Celem badań jakościowych było uzupełnienie i poszerzenie wiedzy na temat zagadnień partycypacji obywatelskiej młodzieży na poziomie lokalnym i transgranicznym, ze szczególnym uwzględnieniem zaangażowania politycznego.

Publikacje w języku polskim i angielskim można pobrać z linku: https://we.tl/t-ipL49P05Vj

Wszystkim zainteresowanym problemami młodzieży, przejrzystością i demokracją w UE polecamy również końcową publikację projektu SIA4Y pod tytułem:

„MŁODZIEŻ DLA ZDROWEJ DEMOKRACJI W UNII EUROPEJSKIEJ”

“YOUTH FOR HEALTHY DEMOCRACY IN THE EUROPEAN UNION”

Publikacja w załączonym pliku pdf, który składa się z trzech części:
1. Część skierowana do młodzieży „Młodzież dla zdrowej demokracji w Unii Europejskiej” metodami uzdrawiania demokracji w UE poprzez zwiększenie przejrzystości, otwartości i dostępu do informacji w Unii Europejskiej.
2. Priorytetowe potrzeby w zakresie transparentności z perspektywy młodzieży.
3. Kodeks dobrych praktyk (który już znamy) - Dostęp młodzieży do informacji publicznej. W kierunku lepszego zrozumienia demokracji.

LINK: https://bit.ly/3aEecHi

Życzymy miłej lektury!


Dodaj komentarz

KALENDARZ WYDARZEŃ

Zobacz listę wydarzeń związanych z działaniem naszego stowarzyszenia.

Przejdź na podstronę ze szczegółowymi informacjami. »
Maj 2021
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 1 2 3 4 5 6

NEWSLETTER

MSZ
Strona została utworzona w ramach projektu "Euroregionalne Centrum Informacji - współpraca z Obwodem Kaliningradzkim" współfinansowanego przez Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu Współpraca

Strona wyraża jedynie poglądy autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP
Euroregion Bałtyk