Współpraca polsko-rosyjska

Szanowni Państwo,

mamy przyjemność poinformować, że nasz wniosek o dofinansowanie współpracy polsko-rosyjskiej uzyskał wspracie w ramach konkursu Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP "Dyplomacja publiczna 2019". Jest to projekt pn "„Dyplomacja publiczna – wiedza o polskich doświadczeniach w rozwoju społeczeństwa obywatelskiego” (na przykładzie współpracy lokalnej administracji z organizacjami pozarządowymi). Będzie realizowany do końca grudnia 2019 r..

Celem bezpośrednim jest Promocja i przekazanie wiedzy o najlepszych polskich  lokalnych praktykach i modelach współdziałania lokalnych samorządów z organizacjami pozarządowymi   jako nowej przestrzeni i możliwości dla rozwoju społeczeństwa obywatelskiego”.

Podstawą projektu były działania pilotażowe zrealizowane w 2018 roku pod wspólną nazwą: „współpraca samorządów z organizacjami pozarządowymi – nowa przestrzeń i możliwości dla rozwoju społeczeństwa obywatelskiego”.  Obecnie Projekt ma za zadanie pogłębić tę współpracę i rozszerzyć oddziaływanie informacyjno-promocyjne (które wcześniej nie miało miejsca).

 Zaplanowane zostały następujące działania:

  • 4 wizyty studyjne dla przedstawicieli rosyjskich jst i ngo w Polsce, z których pierwsza odbędzie się 30-31 maja br. W Bartoszycach i Olsztynie, następne – na początku lipca oraz w październiku lub listopadzie 2019.

Tematyka wizyt studyjnych to:

1/  „Aktywizacja mieszkańców i ich partycypacja w życiu społecznym na poziomie lokalnym”,  (chodzi o pokazanie w jaki sposób samorząd pobudza aktywność mieszkańców i współpracuje z nimi w  rozwiązywaniu bieżących problemów gminy),

2/ planowanie i wdrożenie budżetu obywatelskiego,

3/ zadania publiczne wykonywane przez NGO-sy,

4/ tworzenie warunków dla aktywnych obywateli – mieszkańców gminy

  • konferencja tematyczna na terenie Polski dotycząca współpracy samorządów / administracji publicznej z organizacjami pozarządowymi i kreowanie przestrzeni i możliwości dla rozwoju społeczeństwa obywatelskiego -  z udziałem przedstawicieli polskich i rosyjskich jst , ngo-sów, przedstawicieli innych projektów realizowanych w obszarze partycypacji obywatelskiej, przedstawicieli mediów lokalnych oraz uczelni/ pracowników naukowych  zainteresowanych tematyką współpracy transgranicznej i rozwojem społeczeństwa obywatelskiego.   Jednym z aspektów powinno być również pokazanie ciekawych międzynarodowych projektów wykorzystujących potencjał współpracy między samorządem i organizacjami pozarządowymi (wrzesień 2019)
  • udział polskiej delegacji (przedstawiciele jst oraz lokalnych ngo) w Kaliningradzkim Forum Obywatelskim (27 września 2019). W ramach Forum zostanie zorganizowany odrębny polsko-rosyjski „Okrągły stół” poświęcony Dyplomacji publicznej w lokalnym wymiarze – na przykładzie zrealizowanego projektu.
  • Raport z wydarzeń projektu, który potem będzie dystrybuowany po stronie rosyjskiej oraz polskiej.
  • Udział przedstawiciela projektu w Forum Strategów w Sankt Petersbursu z prezentacją uzyskanych rezultatów

Mamy nadzieję, że w projekcie weźmie udział około 120 osób , z których każda będzie w stanie skorzystać z prezentowanych doświadczeń.


Dodaj komentarz

KALENDARZ WYDARZEŃ

Zobacz listę wydarzeń związanych z działaniem naszego stowarzyszenia.

Przejdź na podstronę ze szczegółowymi informacjami. »
Czerwiec 2021
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 1 2 3 4
5
6
7
8
9
10
11

NEWSLETTER

MSZ
Strona została utworzona w ramach projektu "Euroregionalne Centrum Informacji - współpraca z Obwodem Kaliningradzkim" współfinansowanego przez Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu Współpraca

Strona wyraża jedynie poglądy autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP
Euroregion Bałtyk