CONTRA - Konferencja startowa projektu w Kristianstad

CONTRA - Konferencja startowa projektu w Kristianstad

Stowarzyszenie Gmin RP Euroregion Bałtyk, razem z partnerami z Niemiec, Polski, Danii, Estonii, Szwecji oraz Rosji oficjalnie rozpoczęło realizację projektu CONTRA dotyczącego zarządzaniem materiałem morskim wyrzucanym na plaże który jest określany wspólną nazwą „odpady plażowe, czyli beach wreck” w regionie Morza Bałtyckiego.

Beach wreck, bądź w naszym rodzimym języku „kidzina morska” jest materiałem organicznym, który jest wyrzucany na brzeg. Z jednej strony jest ona zarówno materiałem bogatym w składniki odżywcze, które zasilają wydajność systemów wodnych jak np. zerwana trawa morska i brązowe algi. Z drugiej strony traktowany jest jak odpad i usuwany. Często także uważa się, że jest to uciążliwe i nieestetyczny element szpecący nasze plaże, a władze przybrzeżne, szczególnie w kurortach turystycznych, są poddawane ogromnej presji, aby sprostać wymaganiom i usunąć te „odpady”. Obecne praktyki "sprzątania plaży" są kosztowne dla lokalnych społeczności i często stwarzają konflikt z działaniami mającymi na celu ochronę środowiska.

Celem projektu CONTRA (CONversion of a Nuisance To a Resource and Asset) jest skompilowanie szeroko istniejącej wiedzy potrzebnej do zrównoważonego zarządzania odpadami plażowymi. W ramach projektu odbędą się badania w 6 ośrodkach nadbałtyckich, mające na celu określenie wpływu środowiskowego, społecznego i ekonomicznego usuwania tych odpadów. Stworzy to nowe szanse dla polepszenia sytuacji na plażach i ponownego wykorzystania tych „odpadów” w tym jako naturalnych nawozów, dodatków do wzbogacania gleby bio-char (biokarbonizatorów), algowych bio-pokryć składowisk odpadów z zebranego i przetworzonego materiału, czy ochronę obszarów przybrzeżnych w tym wydm, produkcję biogazu lub poprawy jakości wody.

Zadaniem projektu jest stworzenie “zestawu narzędzi – Toolkit” dotyczącego metod i technik zarządzania, recyklingu i wykorzystania odpadów plażowych, dzięki któremu wszystkie gminy BSR będą mogły zrównoważyć zapotrzebowanie turystów na czyste plaże i środowisko. Przez cały okres trwania projektu będzie działała stworzona międzynarodowa sieć interesariuszy w celu wymiany wiedzy, budowania potencjału i podnoszenia świadomości, w tym promowania opcji dotyczącej podejmowania działań ingerencyjnych i nie ingerencyjnych na rzecz przeciwdziałania powstawaniu odpadów plażowych

Głównym celem Stowarzyszenia Gmin RP w ramach działań projektowych będzie koordynacja działań po polskiej stronie granicy, w tym stworzenie lokalnej sieci Beach Wreck, skupiającej zainteresowane podmioty i gminy. Odpowiedzialni również będziemy za stworzenie Zestawu przepisów i wymagań prawnych występujacych w krajach członkowskich zawierających  ramy prawne i polityczne dotyczące obsługi i wykorzystania Beach Wreck.

Koordynatorem projektu jest Uniwersytet w Rostoku, Niemcy.
Koordynatorem polskiej strony jest Stowarzyszenie Gmin RP Euroregion Bałtyk, Polska

W skład Polskiego partnerstwa wchodzą miedzy innymi: Politechnika Gdańska, Instytut Ocaeanologii Polskiej Akademii Nauk, Gmina Miasta Puck, Gmina Miasta Tolkmicko, Gdyńskie Centrum Sportu, Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie, Gdańskie Wody sp. z o.o.

Inni partnerzy to władze, sektor biznesowy, uczelnie i organizacje pozarządowe z sześciu państw (DK, DE, EE, SE, RU) z sektora morskiego, turystyki nadmorskiej, zrównoważonego rozwoju jak i struktur administracyjnych z regionu Morza Bałtyckiego.

Okres trwania projektu: Styczeń 2019 – Czerwiec 2021
EU Interreg BSR Program 2014-2020
Współfinansowany przez European Regional Development Fund, ERDF

W załączeniu:
1. CONTRA Informacje o starcie proejktu (PL);
2. CONTRA Project Start Announcment ENG;
3. CONTRA Project Overview (ENG)
4. CONTRA - Project Introduction Presentation

Dołączone pliki:


Dodaj komentarz

KALENDARZ WYDARZEŃ

Zobacz listę wydarzeń związanych z działaniem naszego stowarzyszenia.

Przejdź na podstronę ze szczegółowymi informacjami. »
Czerwiec 2021
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 1 2 3 4
5
6
7
8
9
10
11

NEWSLETTER

MSZ
Strona została utworzona w ramach projektu "Euroregionalne Centrum Informacji - współpraca z Obwodem Kaliningradzkim" współfinansowanego przez Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu Współpraca

Strona wyraża jedynie poglądy autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP
Euroregion Bałtyk