Współpraca z Obwodem Kaliningradzkim

Współpraca z Obwodem Kaliningradzkim

Stowarzyszenie kontynuuje współpracę z obwodem Kaliningradzkim FR. W środę 17 października br. odbyla się kolejna już wizyta studyjna przedstawicieli rosyjskich samorządów i organizacji pozarządowych w naszych gminach członkowskich. Tym razem tematem była ekonomia społeczna.

W skład rosyjskiej delegacji weszli oprócz przedstawicielek Ministerstwa Rozwoju Municypalitetów i Spraw Wewnętrznych Administracji obwodu Kaliningradzkiego w osobach p. Mariny Pachaliuk  Z-cy Ministra i Galiny Maksymchuk, eksperta - przedstawiciele samorządów - Guriewska, Niestierowa, Czerniachowska, Uniwersytetu im.I.Kanta oraz stowarzyszeń i organizacji pozarządowych działających na terenie Obw.Kaliningradzkiego. Dzięki gościnności Urzędu Miasta w Malborku goście mieli okazję zapoznać się z problematyką funkcjonowania i rozwoju podmiotów ekonomii społecznej na przykładzie Malborka. Prezentacje p. Piotra Wołkowińskiego i Macieja Kumora z OMGGS w Gdańsku spowodowały długą i ozywioną dyskusję o problemach związanych z rozwojem, wspieraniem, funkcjonowaniem różnych podmiotów ekonomii społecznej nie tylko w Polsce, ale w Europie i w Rosji. Obecnie Federacja Rosyjska znajduje sie na etapie wprowadzania własnych rozwiązań prawnych dotyczących ekonomii społecznej. Ważne dla rosyjskich gości było również zapoznanie sie z tematem współdziałania na linii samorząd - NGO i uzyskanie odpowiedzi na pytanie co mogą zrobić samorządy lokalne, by ułatwić powstawanie na swoim terenie takich podmiotów. Tą wiedzą podzieliła się p. Monika Sasin, Z-ca Naczelnika Wydziału Inżynierii i Pozyskiwania środków Pozabudżetowych z Urzędu Miasta Malborka. Jednocześnie, ponieważ wizyta miała miejsce w siedzibie Spółdzielni Socjalnej "Fabryka Inicjatyw" w Malborku goście mogli niejako "dotknąć" żywego organizmu i zobaczyć jak w praktyce wygląda funkcjonowanie Spółdzielni. Na wszelkie pytania odpowiadała p. Anna Szade, Prezes Spółdzielni.

Kolejna wizyta studyjna planowana jest na listopad, a jej tematem będzie wspieranie przez samorząd lokalny młodzieżo i jej inicjatyw.


Dodaj komentarz

KALENDARZ WYDARZEŃ

Zobacz listę wydarzeń związanych z działaniem naszego stowarzyszenia.

Przejdź na podstronę ze szczegółowymi informacjami. »
Czerwiec 2021
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 1 2 3 4
5
6
7
8
9
10
11

NEWSLETTER

MSZ
Strona została utworzona w ramach projektu "Euroregionalne Centrum Informacji - współpraca z Obwodem Kaliningradzkim" współfinansowanego przez Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu Współpraca

Strona wyraża jedynie poglądy autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP
Euroregion Bałtyk