Wydarzenia FilmNetu...

Trwa realizacji projektu "FilmNet", ktory otrzymał wsparcie w ramach programu eWT Płd.Bałtyk. W dniach 28-30 sierpnia br. odbyła się druga (z cyklu 5) wizyta studyjna przedstawicieli instytucji kultury z Polski, Niemiec, Litwy.  Wydarzenie to realizował partner ze Szwecji - z organizacji FilmRegion Sydost.

Pracownicy tej organizacji dzielili się swoim doświadczeniem w zakresie edukacji filmowej młodzieży i dzieci (m.in. zorganizowano pokazowe warsztaty z tworzenia filmów za pomocą tabletu (smartfona) i aplikacji eFilm). Gościom zaprezentowano również w jaki sposób w Szwecji wykorzystuje się i rozwija spuściznę kulturalną – filmową w szczególności - Astrid Lingren. Odwiedziliśmy miejsca związane z tworzeniem filmów opartych na książkach tej autorki, miejsca związane z jej pobytem i twórczością. Przy okazji, zobaczyliśmy jak funkcjonuje w Szwecji partnerstwo publiczno-prywatne w obszarze kultury. Największe muzeum – centrum edukacyjne filmu Astrid Lingren – Filmbyn - zostało bowiem stworzone przez prywatną firmę (działającą na zasadzie non-for-profit), działa ono w Smaland i obecnie stanowi jedną z większych atrakcji turystycznych. Oferuje nie tylko zwiedzanie muzeum filmu, lecz również wiele atrakcji – konkursy, obozy filmowe, warsztaty itp. W pobliskich Vimmerby oraz Kosta zapoznaliśmy się z edukacją filmową prowadzoną przez lokalne instytucje -  szkołę kultury oraz dom kultury. Niestety, podobnie jak w Polsce, problemem staje się pobudzenie mieszkańców takich niewielkich miejscowości do aktywności i współpracy.

Kolejne działania jakie są planowane w ramach  projektu FilmNet to staże pracowników instytucji partnerskich w poszczególnych regionach oraz spotkanie wszystkich partnerów w Szczecinie na festiwalu filmowym.

 


Dodaj komentarz

KALENDARZ WYDARZEŃ

Zobacz listę wydarzeń związanych z działaniem naszego stowarzyszenia.

Przejdź na podstronę ze szczegółowymi informacjami. »
Czerwiec 2021
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 1 2 3 4
5
6
7
8
9
10
11

NEWSLETTER

MSZ
Strona została utworzona w ramach projektu "Euroregionalne Centrum Informacji - współpraca z Obwodem Kaliningradzkim" współfinansowanego przez Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu Współpraca

Strona wyraża jedynie poglądy autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP
Euroregion Bałtyk