Zaproszenie na warsztaty projektu SB PIN, 24.04-26.04.2018 r. W Gdyni

Zaproszenie na warsztaty projektu SB PIN, 24.04-26.04.2018 r. W Gdyni

Szanowni Państwo,
w imieniu Partnerów Projektu SBPIN - South Baltic Public Innovators Network STHB.05.01.00-SE-0039/16 realizowanego przez Stowarzyszenie Gmin RP Euroregion Bałtyk w partnerstwie z organizacjami ze Szwecji i Danii w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg Południowy Bałtyk pragniemy serdecznie zaprosić reprezentantów gmin członkowskich Stowarzyszenia do bezpłatnego uczestnictwa w pierwszych warsztatach projektowych poświęconych „Zrównoważonemu rozwojowi, włączeniu społecznemu oraz miast przyjaznych wiekowi”, które odbędą się w dniach 24-26.04.2018 r. w Gdyni.

Poszukujemy ośmiu reprezentantów gmin i instytucji gminnych zainteresowanych
Warsztaty w ramach projektu SB PIN pod nazwą “Miasta włączające, część I”
Lokalizacja:
Miejsce wydarzenia: 81-364 Gdynia, Polska
Centrum Aktywności Seniora
ul. 3 Maja 27-31
Główny zakres wydarzeń: Dwu i pół dniowe wydarzenie
Daty : Start - Poniedziałek, 23 kwietnia, godz. 19:00
Wtorek, 24 kwietnia, godz. 9:00 - 19:00
Środa, 25 kwietnia, godz. 9:00 - 17:00
Czwartek, 26 kwietnia, godz. 10:00 - 14:00
Zakwaterowanie: Hotel Mercure Gdynia Centrum
GŁÓWNY TEMAT WYDARZENIA
Stowarzyszenie Gmin RP Euroregion Bałtyk jest odpowiedzialne za Work Package 5 pod tytułem „Zrównoważony rozwój miast, opieka nad osobami starszymi, miasta przyjazne wiekowi” w ramach projektu SP PIN. Ten panel tematyczny jest szeroki i daje nam wiele opcji do dopasowania właściwych tematów, które odpowiadałyby zainteresowaniom partnerów i zostały skonsultowane w przeciągu rocznych konsultacji.
Podczas planowania warsztatów kwietniowych chcieliśmy skupić się na podniesieniu poziomu wiedzy partnerów krajowych i zagranicznych w dziedzinie praktycznych rozwiazań stosowanych w naszych gminach i instytucjach, a zwłaszcza elementów miękkich związanych ze zrównoważonym rozwojem przejawiającej się w praktycznej aktywizacji i włączaniu w życie społeczne, kulturowe, polityczne różnych grup społecznych
Piąte warsztaty projektu SB PIN (pierwsze w Polsce) skupiać się będą na trzech obszarach tematycznych:
1. Aktywne starzenie się i sposoby radzenia sobie z integracją społeczną różnych grup wiekowych,

2. Praca z osobami wykluczonymi społecznie, w tym z osobami niepełnosprawnymi i wprowadzenie ich do życia w społeczeństwie,
3. Kwestie bezrobocia / zatrudnienia i rozwoju umiejętności osób wykluczonych
Dwa pierwsze panele będą związane z wizytami studyjnymi w Gdyni i Pucku.
Czemu akurat te gminy?
- Gdynia była pierwszym miastem w Polsce, która otrzymała tytuł “Miasta przyjaznemu wiekowi”
- Gdynia dysponuje dużym doświadczeniem i wyspecjalizowanymi jednostkami aktywnie działającymi w powyższym temacie, a także posiada odpowiednie rozwiązania naukowe, techniczne i organizacyjne, które mogą zostać zaprezentowane podczas warsztatów i wizyt studyjnych.
- Puck jest miastem aktywnym na szczeblu międzynarodowym a jego przedstawiciele brali udział w większości dotychczasowych warsztatów w ramach projektu SB PIN.
- Miasto te zostało wybrane nie tylko z powodu jego zaangażowania w współpracę międzynarodową, ale ponadto dysponuje wyspecjalizowanymi instytucjami, które pracują u podstaw z tematem włączenia społecznego tak jak ma to miejsce w przypadku Ośrodku Adaptacyjnyego prowadzonego przez Stowarzyszenie Puckie, które wspiera osoby z niepełnosprawnością intelektualną „Razem” – których celem jest przygotowanie uczestników do życia w społeczeństwie.
RODZAJ WARSZTATU:
Polski warsztat odbędzie się w Gdyni i zostanie połączony z wizytami studyjnymi w instytucjach odpowiedzialnych za zrównoważony rozwój obszarów miejskich, integrację społeczną i opiekę nad osobami starszymi
CEL WARSZTATÓW
- Warsztaty mają na celu przygotowanie lokalnych aktorów do bardziej aktywnego uczestnictwa w sieciach współpracy międzynarodowej, zapewniając im możliwość bezpośrednich kontaktów z partnerami z Danii i Szwecji, maja doprowadzić do powstania kolejnych pomysłów na międzynarodowe na aplikacje w programach europejskich.
- Zadaniem uczestników będzie wypracowanie wspólnych, innowacyjnych pomysłów w jaki sposób lokalne samorządy (w tym przypadku – uczestniczące w pracach warsztatu) mogą sprostać tego typu wyzwaniom przy wykorzystaniu możliwości, jakie niesie międzynarodowa współpraca przy wsparciu takich instrumentów jak Program Południowego Bałtyku.
DOTYCHCZASOWY PRZEBIEG WARSZTATÓW:
- W trakcie czterech dotychczasowych warsztatów zagranicznych udało się zaangażować 16 polskich gmin członkowskich Stowarzyszenia Gmin RP Euroregion Bałtyk w tym m.in Gminy Bartoszyce, Sępopol, Bisztynek, Gdańsk, Cedry Wielkie, Elbląg, Zalewo, Iława, Puck, Dzierzgoń, Sztum, Górowo Iławieckie, Tolkmicko, Mikołajki Pomorskie, Braniewo, Olsztyn
- Do tej pory odbyły się dwa warsztaty poświęcone : „niebieskiemu wzrostowi”, obydwa miały miejsce w Inkubatorze i Parku Naukowo Technicznym Krinova w Kristianstad (Szwecja) oraz dwa dedykowane „zielonemu wzrostowi” w Gminie Køge (Dania)
- Warsztaty skupiają przedstawicieli lokalnych samorządów, pracowników cywilnych i administracyjnych oraz polityków z trzech krajów (ogólna liczba uczestników poszczególnych warsztatów oscyluje w wysokości 35-40 osób (delegacje około 10 osób – reprezentanci gmin z danego kraju plus dodatkowo uczestnicy z terenu danego kraju (tu może być zwiększona liczba ze względu na unikniecie kosztów transportu oraz partnerzy projektowi i stowarzyszeni – ok 10 osób)
Warsztaty te są jednym z elementów cyklu międzynarodowych spotkań prowadzących do rozwoju umiejętności uczestników z różnych regionów – łącznie 6 warsztatów.
Warsztaty będą zawierać następujące treści: - Zwiększenie lokalnych umiejętności w zakresie rozwoju zdolności projektowych, zdolności innowacyjnych i dialogu międzykulturowego; - Przygotowanie uczestników do przeznaczenia zasobów na zwiększenie zaangażowania w sieciach transgranicznych i międzynarodowych; - Dyskusja o dziedzictwie, wspólnej tożsamości i kulturze z uczestnikami w celu zwiększenia świadomości i zainteresowania naszą wspólną historia i kulturą; - Omówienie, jak uczestnicy projektu i sieć mogą wpływać na decyzje i / lub polityki (regionalne, krajowe i unijne) mające wpływ na lokalne podmioty i ich rozwój.
Więcej informacji o SBPIN znajduje się na stronie: www.sbpin.eu oraz http://eurobalt.org.pl
Dodatkowe informacje o wyjeździe (w tym szczegółowy plan wyjazdu, agenda spotkania, lista uczestników) zostaną rozesłane do zarejestrowanych uczestników na dwa tygodnie przed spotkaniem.
Wstępna Agenda w załączeniu.
Prosimy o wcześniejsze dokonanie rejestracji do dn. 12 kwietnia 2018 r. poprzez odesłanie załączonego formularzu kontaktowego i potwierdzenie telefonicznie pod nr telefonu +48 509 773 620.

Dołączone pliki:

Dodaj komentarz

KALENDARZ WYDARZEŃ

Zobacz listę wydarzeń związanych z działaniem naszego stowarzyszenia.

Przejdź na podstronę ze szczegółowymi informacjami. »
Czerwiec 2021
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 1 2 3 4
5
6
7
8
9
10
11

NEWSLETTER

MSZ
Strona została utworzona w ramach projektu "Euroregionalne Centrum Informacji - współpraca z Obwodem Kaliningradzkim" współfinansowanego przez Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu Współpraca

Strona wyraża jedynie poglądy autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP
Euroregion Bałtyk