START PROJEKTU SB YCGN – SOUTH BALTIC YOUTH CORE GROUPS NETWORK

START PROJEKTU SB YCGN – SOUTH BALTIC YOUTH CORE GROUPS NETWORK

Szanowni Państwo,

mamy przyjemność zaprezentować informacje o rozpoczęciu realizacji działań międzynarodowego projektu, w którym Stowarzyszenie Gmin RP Euroregion Bałtyk pełni rolę Partnera Wiodącego. Jest to kolejny projekt odpowiadający potrzebom i angażujący nasze gminy członkowskie, w tym: Gminę miasta Elbląg, Gdynia, Dzierzgoń, Iława, Nowe Miasto Lubawskie oraz ma za zadanie wspierać ich zdolności dot. współpracy międzynarodowej.

Projekt pod nazwą SB YCGN „Międzynarodowego Sieć współpracy na rzecz młodzieży”, który został zatwierdzony przez Komitet Sterujący Programu w listopadzie 2017 r.

W dniach 14 lutego – 16 lutego 2018 odbyła się inauguracyjna Konferencja Startowa w Elblągu, połączoną z obchodami 20-lecia Stowarzyszenia.

Celem ogólnym projektu jest zbudowanie sieci współpracy partnerów regionu Południowego Bałtyku pod nazwą własną „Youth Core Groups” na rzecz/umożliwiającej zwiększenie partycypacji obywatelskiej młodych na lokalnym poziomie.

Program – Interreg Południowy Bałtyk

Okres trwania: 24 miesiące – start 2018 – koniec 2020

Start projektu: 01.01.2018 r.

Zakończenie: 30.12.2019 r.

Budżet projektu: 565.642,00 EUR

Cele szczegółowe projektu:

  1. Zwiększenie współpracy transgranicznej, wymiany doświadczeń i kompetencji partnerów na temat partycypacji obywatelskiej młodych (uczenie się od siebie nawzajem i budowanie zdolności do współpracy)
  2. Zwiększenie możliwości i kompetencji jednostek samorządu terytorialnego i ich przedstawicieli do prowadzenia dialogu obywatelskiego z młodymi, a tym samym zwiększania partycypacji obywatelskich młodych
  3. Upowszechnienie wniosków i doświadczeń projektu oraz wspólna analiza i refleksja na temat przyszłości partycypacji młodych w obszarze Południowego Bałtyku.

Krótki opis:

Projekt angażuje 8 partnerów i 6 stowarzyszonych partnerów z czterech państw Południowego Bałtyku. Główni partnerzy reprezentują lokalne społeczności, międzynarodowe stowarzyszenie wspólnot, sektor akademicki i dwie fundacje współpracujące z lokalną społecznością i wspierające zaangażowanie młodzieży.

Ogólnym zamiarem projektu jest zwiększenie partycypacji młodzieżowej w procesie decyzyjnym na poziomie lokalnym i wzmocnienie zdolności lokalnych i regionalnych polityków z obszaru Południowego Bałtyku zajmujących się polityką młodzieżową i zrównoważonym rozwojem. W trakcie trwania projektu planem jest stworzenie sieci transgranicznej ze wspólnymi wydarzeniami w zakresie budowania potencjału, opartymi na analizie i badaniach krajów partnerskich, które uczestniczyły w międzynarodowej kampanii o partycypacji.

Tło projekt:

Projekt ten jest rozwinięciem koncepcji Stowarzyszenia Gmin RP Euroregion Bałtyk wytworzonej podczas realizacji projektu seed money „LYC SB – Local Youth Councils in SB – An Effective Way to Promote Youth Participation”, który był realizowany od września 2016 do 31 stycznia 2017, w ramach którego zostały wypracowane wspólnie z partnerami z Fundacji Civis Polonus (Polska) oraz Public Establishment Samogitia Community Foundation (Litwa), w oparciu o przeprowadzone analizy i konsultacje, założeń obecnej aplikacji odpowiadającej potrzebom i wymaganiom partnerów międzynarodowych oraz gmin członkowskich Stowarzyszenia.

Projekt odpowiada:

- osi tematycznej 5 Programu Interreg Południowy Bałtyk: Zwiększenie zdolności współpracy instytucjonalnej lokalnych podmiotów w obszarze Południowego Bałtyku na rzecz niebieskiego i zielonego wzrostu

 - Celowi szczegółowemu 5.1 Poprawa zdolności współpracy instytucjonalnej lokalnych podmiotów w obszarze Południowego Bałtyku poprzez uczestnictwo w sieciach międzynarodowych.

Projekt zakłada następujące czynności w 2018 roku

- Przygotowanie raportu opartego na analizach, badaniach jakościowych i ilościowych; dostosowanie kwestionariusza w celu poznania oczekiwań młodzieży, barier, narzędzi oraz zbadanie zasobów potrzebnych do poprawy sytuacji.

- Opracowanie zasad i standardów dla sieci transgranicznych instytucji działąjacych na rzecz młodzieży, przedstawienie przykładów procesów partycypacji, opisy przypadków oparte na doświadczeniach każdej z gmin, utworzenie grupy młodzieżowej;

-Organizacja międzynarodowej konferencji, indywidualne konsultacje, grupy dyskusyjne, szkolenia, seminaria, przemówienia publiczne prowadzone przez młodzież

-Zaprezentowanie doświadczeń związanych z partycypacją młodzieży w lokalnym zarządzaniu; przygotowanie portfolio identyfikującego młodzież, materiały wideo, transgraniczna kampania reklamowa, portal internetowy.

Dołączone pliki:Dodaj komentarz

KALENDARZ WYDARZEŃ

Zobacz listę wydarzeń związanych z działaniem naszego stowarzyszenia.

Przejdź na podstronę ze szczegółowymi informacjami. »
Czerwiec 2021
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 1 2 3 4
5
6
7
8
9
10
11

NEWSLETTER

MSZ
Strona została utworzona w ramach projektu "Euroregionalne Centrum Informacji - współpraca z Obwodem Kaliningradzkim" współfinansowanego przez Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu Współpraca

Strona wyraża jedynie poglądy autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP
Euroregion Bałtyk