STG - Zakończenie warsztatów ekologicznych Friendly House 07.09.2017

STG - Zakończenie warsztatów ekologicznych  Friendly House 07.09.2017

Szanowni Państwo,

wszystkim uczestnikom pragniemy serdecznie podziękować za udział w warsztatach zorganizowanych przez Stowarzyszenie Gmin RP Euroregion Bałtyk pn. „Friendly House Przyjazny Dom - warsztaty ekologiczne dla gmin z województwa warmińsko-mazurskiego i pomorskiego” dofinansowanych przez Wojewódzkiego Funduszu Ochrony  Środowiska i Gospodarki Wodnej z siedzibą w Olsztynie zgodnie z umową umowy nr 00378/17/61011/EE-SE/D.

Mamy nadzieję, że przedstawione podczas warsztatów tematy okazały się dla Państwa interesujące, a tematyka w nich poruszana tzn. upowszechnienie wiedzy z zakresu efektywności energetycznej, oddziaływania na klimat oraz systemu zarządzania energią według międzynarodowej normy ISO 50001 okaże się dla Państwa przydatna w codziennej pracy.

Celem bezpośrednim zadania było zwiększenie wiedzy w temacie wdrażania systemów zarządzania energią w/g normy ISO 50001 oraz wykorzystania ekologicznych technologii i efektywnego wykorzystania materiałów. Oczywiście zdajemy sobie sprawę oraz mamy pełną świadomość z przeprowadzonych dyskusji oraz korespondencji zwrotnej, iż temat ten nie został do końca wyczerpany i wymagać będzie pogłębienia i uszczegółowienia, w trakcie kolejnych tego typu spotkań.

Na podstawie Państwa uwag wniesionych podczas szkolenia oraz informacji przekazanych bezpośrednio do prowadzącego szkolenie – P. Urszuli Małek pozwoliły na uszeregowanie zagadnień wymagających szerszego i bardziej szczegółowego omówienia na kolejnych, ukierunkowanych  szkoleniach dla dedykowanych grup uczestników w przyszłości.

TEMATY proponowane na kolejne szkolenia z zakresu efektywności energetycznej i ochrony klimatu to:

  1. Obliczanie emisji CO2 w cyklu życia produktu wytwarzanego w przedsiębiorstwie tzw „Drop the C”.
  2. Analiza i realizacja celów wyznaczonych w Programach Gospodarki Emisyjnej Gmin.
  3. Wymagania i zastosowanie rozwiązań w budownictwie energooszczędnym (+) i budownictwie pasywnym.
  4. System zarządzania energią ISO 50001– wdrażanie, audytowanie  i wyznaczanie celów energetycznych.

W ramach, a także pomimo planowanych przyszłych warsztatów (oraz potencjalnych źródeł ich finansowania) Stowarzyszenie planuje również powołanie grupy zadaniowej ds. ochrony środowiska mającą na celu realizację zadań zwiększenia aktywności wśród naszych gmin członkowskich w dziedzinie zarówno efektywności energetycznej, ale również szeroko rozumianych spraw środowiskowych. Grupa ta ma stanowić platformę do realizacji wspólnych działań.

Powołanie wyspecjalizowanej Grupy (oraz grup tematycznych w ramach niej) łączącej przedstawicieli instytucji, specjalistów, naukowców oraz pracowników i władze samorządowe w wyspecjalizowanych tematach jest szansą na poruszenie i wspólne podejście systemowe, przez bezpośrednią współpracę z instytucjami zarządzającymi ochrona środowiska w naszych województwach. Pozwoliło by to zwiększenie uwagi decydentów na tematy ważne z pkt widzenia naszych regionów, a przez wspólne prace oraz ich wyniki zwiększymy siłę głosu naszych lokalnych społeczności przyczyniając się do tak oczekiwanych zmian w dążeniu do zrównoważonej ochrony środowiska w naszych regionach.

Tematyka pracy grupy to jeden z potencjalnych obszarów współpracy projektowej dla Euroregionu w ramach Programu Południowy Bałtyk i innych programów pomocowych. Jej działalność to szansa na wymianę doświadczeń, dobrych praktyk w tej dziedzinie również poza projektami, poprzez wspólną identyfikację potrzeb względzie szeroko rozumianej ochrony środowiska, omówienie wyzwań przed jakimi stają nasze gminy członkowskie. To także okazja do dyskusji nad kwestiami ważnymi dla całego obszaru północnej polski, co może stanowić niezwykle cenny wkład do dyskusji na temat wspólnego projektu transgranicznego w tej dziedzinie, który mógłby zostać złożony w ramach Programów Funduszy Europejskich.

Czekamy na Państwa uwagi i propozycje związane z organizacja kolejnych warsztato oraz przyszłej grupy zadaniowej ds. ochrony środowiska pod adresem: adag@eurobalt.org.pl lub zuchowski@eurobalt.org.pl

W załaczeniu:
1. Notatka ze spotklania
2. Raport eksperta z przeprowadzonych warsztatów
3. Prezentacje z warsztatów

Dołączone pliki:


Dodaj komentarz

KALENDARZ WYDARZEŃ

Zobacz listę wydarzeń związanych z działaniem naszego stowarzyszenia.

Przejdź na podstronę ze szczegółowymi informacjami. »
Czerwiec 2021
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 1 2 3 4
5
6
7
8
9
10
11

NEWSLETTER

MSZ
Strona została utworzona w ramach projektu "Euroregionalne Centrum Informacji - współpraca z Obwodem Kaliningradzkim" współfinansowanego przez Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu Współpraca

Strona wyraża jedynie poglądy autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP
Euroregion Bałtyk