STG - Poszukiwani partnerzy zainteresowani działaniami inwestycyjnymi wdrożeniem (czyli projektowaniem i budową) systemów uzdatniania wody

STG - Poszukiwani partnerzy zainteresowani działaniami inwestycyjnymi wdrożeniem (czyli projektowaniem i budową) systemów uzdatniania wody

Szanowni Państwo,

w zwiazku z nawiązaniem wspólpracy między naszym Stowarzyszeniem a Liderem projektu SUWMAB - poszukiwani są partnerzy z naszych gmin członkowskich do realizacji działań pilotazowych o charakterze inwestycyjnym związanych z  wdrożeniem (czyli projektowaniem i budową) systemów uzdatniania wody - oczyszczalni demonstracyjnych z zastosowaniem systemów hydrofitowych. Prosimy o zapoznanie sie z poniższą informacją i zapraszamy do skorzystanie z oferty w niej zawartej i konkakt z przedstawicielami Stowarzyszenia.

Działania pilotażowe o charakterze inwestycyjnym są mozliwe są w ramach projektu SUWMAB- Sustainable communal waste - water management in the Baltic Sea (Zrównoważona gospodarka ściekami komunalnymi w Morzu Bałtyckim), ktego liderem jest Politechnika Gdańska i przewidują utworzenie na terenie miasta/gminy  obiektu użyteczności publicznej (do 50 RLM lub 10.000 RLM), z możliwością późniejszego zwiedzania wybudowanej oczyszczalni.

Prosimy o zapoznanie sie z ideą projektu i warunkami realizacji działań pilotażowych

LIDER PROJEKTU: Politechnika Gdańska (GUT) Polska

ROLA STG – PARTNER

BENEFICJENCI po stronie STG: wszystkie gminy członkowskie STG, oczyszczalnie pilotażowe – 2 gminy STG

INNI PARTNERZY Z: Polski - Pomorski Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚ), Szwecji - Uniwersytet Halmstad (HH), Uniwersytet Oulu of Applied Sciences (OU), Finlandi- Fiński Instytut Ochrony Środowiska (SYKE), Uniwersytet w Tartu (UT), Estoni -Fundusz Estoński for Nature (ELF) z Danii - Uniwersytet w Aarhus (AU)

CELE PROJEKTU: Jednym z kluczowych zadań w ramach projektu będzie wdrożenie (czyli projektowanie i budowa) systemów uzdatniania w ramach działań pilotażowych we wszystkich regionach uczestnictwa w projekcie odpowiednich do każdego konkretnego problemu/ lokalizacji.

Projektowane, budowane, eksploatowane i oceniane będą oczyszczalnie demonstracyjne z zastosowaniem systemów hydrofitowych. Ponadto SUWMAB opracuje metodologię oceny stanu i wydajności oczyszczalni i przetestuje ją na skonstruowanych urządzeniach demonstracyjnych. Lokalni partnerzy projektu zapewnią grunt i zajmą się realizacją inwestycji. Podczas gdy materiały, takie jak rośliny i materiały budowlane wetlandów (np. media filtracyjne, wkłady, rurociągi) zostaną zakupione przez partnerów projektu, sama instalacja musi zostać zlecona profesjonalnym firmom zewnętrznym, ponieważ związane są z tym wyspecjalizowane prace. Okresowe prace konserwatorskie musza być przeprowadzona przez samych użytkowników końcowych - pod nadzorem akademickich partnerów projektu (na przykład w ramach kursów dla studentów/doktorantów) oraz w oparciu o wytyczne wytworzone w ramach projektu. Będzie to miało dodatkowy efekt edukacyjny w stosunku do grup docelowych, zważywszy iż przewidziane są miejscowe szkolenia dla małych i średnich przedsiębiorstw, które zostaną zamieszczone na stronach pilotażowych.

Efekty Projektu: Baza danych i map istniejących rozwiązań dla budowanych wetlandów, Podnoszenie świadomości dot. wydarzenia, takich jak warsztaty, szkolenia i seminaria, 8 Działań pilotażowych (zmodernizowane lub nowe oczyszczalnie ścieków stosujące wetlandy w swoim podejściu), Aktualizacja i utworzenie nowych gminnych planów gospodarki ściekowej oraz wytycznych do nich

Czas trwania projektu: 36 miesięcy

Dane szczegółowe obiektu, które musza byc uwzglednione przy planowaniu inwestycji

Charakterystyka obiektu

1. Obiekt użyteczności publicznej (do 50 RLM), zlokalizowany na terenie gminy z możliwością późniejszego zwiedzania wybudowanej oczyszczalni.

2. Oczyszczalnia ścieków, która ma problemy z dotrzymaniem wartości stężeń azotu lub innych parametrów jakości ścieków w odpływie i jest zainteresowana budową 3 stopnia doczyszczania  ścieków , obiekt o wielkości do 10 000 RLM

Teren musi należeć do gminy (do partnera projektu)

Musi być zagwarantowane utrzymanie efektów projektu przez kilka lat po zakończeniu jego realizacji, w tym dostęp dla zwiedzających i możliwość kontynuowania badań

Charakterystyka miejsca

Dla obu obiektów:

  • miejsce lokalizacji musi być nasłonecznione
  • zabezpieczone przed możliwością dostania się tam osób niepowołanych.
  • Brak dużych drzew w pobliżu (korzenie)
  • Dobry dojazd

Jeśli nie ma możliwości, aby oczyszczone ścieki odpływały np. przez rów melioracyjny, to trzeba będzie zaprojektować system, za pomocą którego ścieki będą infiltrować do gruntu. W takim przypadku musiałby być grunt przepuszczalny. Jeśli infiltracja do gruntu, to trzeba zachować minimalną odległość od zwierciadła wód gruntowych, więc bardziej korzystne jest odprowadzenie ścieków oczyszczonych do rowu melioracyjnego

Ad 1 należy przyjąć 4m2powierzchi na mieszkańca zatem dla 50 RLM będzie to powierzchnia ok. 200 m2netto czyli bez dróg komunikacyjnych i ogrodzenia to trzeba doliczyć

Ad 2 należy przyjąć 1m2powierzchi na mieszkańca również netto (jak wyżej)

Jeżeli dysponują PAństwo lokalizacja o podobnych parametrach prosimy o niezwłoczny kontakt z stowarzyszeniem

po numerem 55 611 20 00 lub adresem e-mail zuchowski@eurobalt.org.pl

Wiecej informacji o projekcie oraz dane dotyczące obiektu w załaczeniu.

Dołączone pliki:Dodaj komentarz

KALENDARZ WYDARZEŃ

Zobacz listę wydarzeń związanych z działaniem naszego stowarzyszenia.

Przejdź na podstronę ze szczegółowymi informacjami. »
Czerwiec 2021
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 1 2 3 4
5
6
7
8
9
10
11

NEWSLETTER

MSZ
Strona została utworzona w ramach projektu "Euroregionalne Centrum Informacji - współpraca z Obwodem Kaliningradzkim" współfinansowanego przez Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu Współpraca

Strona wyraża jedynie poglądy autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP
Euroregion Bałtyk