Stowarzyszenie Gmin RP Euroregion Bałtyk – działania projektowe – Friendly House i SUWMAB

Stowarzyszenie Gmin RP Euroregion Bałtyk – działania projektowe – Friendly House i SUWMAB

Z przyjemnością informujemy, iż Stowarzyszenie Gmin RP Euroregion Bałtyk dołączyło do partnerstwa w dwóch kolejnych projektach, które będą składane w konkursach Programów Intereg South Baltic i Interreg Baltic Sea Region – Friendly House oraz SUWMAB. Obydwa projekty przewidują inwestycje pilotażowe w dziedzinie zielonego jak i niebeiskiego wzrostu.

  • 24.10.2016 - podpisanie partnerstwa w projekcie seed money facility Intereg South Baltic pod nazwą “Friendly house - cross border network of energy-efficient demonstration buildings” (Przyjazny Dom – Transgraniczna sieć energooszczędnych budynków demonstracyjnych)

Projekt opiera się obecnie na współpracy między dwoma krajami (partnerzy z Niemiec i Polski) z regionu Południowego Bałtyku, jednak przy wykorzystaniu środków projektu seed money, twórcy projektu będą dążyć do rozszerzenia współpracy na co najmniej trzy kraje, ze szczególnym uwzględnieniem partnerów ze Szwecji i Danii.

Przyszły projekt stanowiący rozwiniecie Friedly House będzie oparty na trzech etapach, do których podstawowy dostęp zostanie zapewniony podczas opracowywania w trakcie fazy przygotowawczej współfinansowanej z Funduszu Kapitału Początkowego. Podczas pierwszego etapu projektowania i budowy zostaną opracowane dokumenty uwzględniające wybrane innowacje technologiczne i doświadczenie partnerów międzynarodowych. Drugim etapem jest stworzenie transgranicznych budynków demonstracyjnych. Budowa tych obiektów będzie przeprowadzona w formie praktycznych warsztatów, (z możliwością fotografowania/filmowania) oraz udokumentowane w pracach projektowych. Zgromadzone dane zostaną udostępnione w Internecie umożliwiając bieżącą analizę przez kadrę akademicką , architektów, projektantów, wykonawców i innych zainteresowanych stron. Ten etap zostanie zamknięty poprzez wydanie podręcznika dla nowoczesnego budownictwa ekologicznego zawierającego elementy projektowe i opisy używane w technologii użytej podczas konstrukcji budynków demonstracyjnych oraz zdjęciach filmach itp.

  • Koniec października 2016 r – włączenie do partnerstwa w projekcie SUWMAB  -Sustainable communal waste-water management in the Baltic Sea (Zrównoważona gospodarka ściekami komunalnymi w Morzu Bałtyckim)

Jednym z kluczowych zadań w ramach projektu będzie wdrożenie (czyli projektowanie i budowa) systemów uzdatniania w ramach działań pilotażowych we wszystkich regionach uczestnictwa w projekcie odpowiednich do każdego konkretnego problemu/ lokalizacji.

Projektowane, budowane, eksploatowane i oceniane będą oczyszczalnie demonstracyjne z zastosowaniem systemów hydrofitowych. Ponadto SUWMAB opracuje metodologię oceny stanu i wydajności oczyszczalni i przetestuje ją na skonstruowanych urządzeniach demonstracyjnych. Lokalni partnerzy projektu zapewnią grunt i zajmą się realizacją inwestycji. Podczas gdy materiały, takie jak rośliny i materiały budowlane wetlandów (np. media filtracyjne, wkłady, rurociągi) zostaną zakupione przez partnerów projektu, sama instalacja musi zostać zlecona profesjonalnym firmom zewnętrznym, ponieważ związane są z tym wyspecjalizowane prace.Okresowe prace konserwatorskie musza być przeprowadzona przez samych użytkowników końcowych - pod nadzorem akademickich partnerów projektu (na przykład w ramach kursów dla studentów/doktorantów) oraz w oparciu o wytyczne wytworzone w ramach projektu. Będzie to miało dodatkowy efekt edukacyjny w stosunku do grup docelowych, zważywszy iż przewidziane są miejscowe szkolenia dla małych i średnich przedsiębiorstw, które zostaną zamieszczone na stronach pilotażowych.

Więcej informacji o projektach w załączeniu

Dołączone pliki:Dodaj komentarz

KALENDARZ WYDARZEŃ

Zobacz listę wydarzeń związanych z działaniem naszego stowarzyszenia.

Przejdź na podstronę ze szczegółowymi informacjami. »
Czerwiec 2021
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 1 2 3 4
5
6
7
8
9
10
11

NEWSLETTER

MSZ
Strona została utworzona w ramach projektu "Euroregionalne Centrum Informacji - współpraca z Obwodem Kaliningradzkim" współfinansowanego przez Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu Współpraca

Strona wyraża jedynie poglądy autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP
Euroregion Bałtyk