Co sie dzieje w Stowarzyszeniu

Jak pamiętacie Państwo na grudniowym 33 Walnym Zebraniu Delegatów rozpoczęliśmy dyskusję nad problemem aktywizacji naszych członków. Zasadniczym elementem jest tu zmiana myślenia , bowiem każde Stowarzyszenie jest na tyle silne, na ile silni i aktywni są jego członkowie. W przypadku samorządów lokalnych, obciążonych tak wieloma problemami, nie jest to łatwe do realizacji, ale z całą pewnością nie niemożliwe. Wszystko zależy od ludzi…

Od grudnia 2015 r. rozpoczęliśmy cykliczne spotkania w małych grupach, spotkania z włodarzami gmin i miast oraz ich przedstawicielami. Pytamy jak widzą swoje miejsce i rolę w Stowarzyszeniu, co chcieliby uzyskać , wypracować, jak widzą naszą współpracę. Powoli pojawiają się pierwsze rezultaty.

               Tzw. grupa Dzierzgońska (gminy: Dzierzgoń, Zalewo, Rychliki, Mikołajki Pomorskie, Malbork, Sztum) – wystartowała jako pierwsza (w grudniu 2015). Z wielu różnych propozycji wójtowie i burmistrzowie wybrali zagadnienia związane ze wspólną promocją i działaniami na rzecz rozwoju turystyki. Przesłano informacje o zasobach turystycznych poszczególnych gmin, zorganizowaliśmy miniwarsztaty, które poprowadził ekspert zajmujący się rozwojem turystyki. I już są konkretne plany działań. 4 kwietnia spotykamy się w rozszerzonym gronie, bowiem samorządy zobowiązały się do wybrania po 1-2 obiektów (osób) działających w gastronomii oraz w ”kreatywnej kulturze” , i przedyskutujemy (przy udziale eksperta) w jaki sposób możemy „zsieciować” te obiekty, co mają ze sobą wspólnego, jak się promować i gdzie (do kogo będzie można kierować taką ofertę). Liczymy na to, że może powstać docelowo konkretny pakiet usług – może produkt turystyczny. To pierwszy krok, ale bardzo ważny. 

               W następnej kolejności spotkaliśmy się w ramach grupy Bartoszycko-Kętrzyńskiej (Kętrzyn, Bartoszyce miasto i gmina, Górowo Iławeckie – miasto i gmina, Bisztynek, Barciany, Piecki, Sępopol). Spotkanie odbyło się 8 lutego w bardzo rozszerzonym gronie, gdyż uczestniczyli w nim przedstawiciele wszystkich ościennych powiatów i gmin nie należących do Stowarzyszenia. Była to doskonała okazja do zaprezentowania osiągnięć naszej organizacji, możliwości i planów. Jednym z możliwych kierunków, na jakie gminy wskazywały była oczywiście turystyka. W związku z tym Stowarzyszenie bacznie przygląda się różnym możliwościom finansowania działań w tym zakresie. Jednym z efektów spotkania jest też możliwość współpracy z młodzieżą. W gminie Kętrzyn pracuje grupa młodych ludzi, którzy chcieliby stworzyć coś własnego, mają innowacyjne pomysły. Właśnie rozmawiamy z profesjonalnymi firmami szkoleniowymi w jaki sposób możemy ich wesprzeć w rozwijaniu pomysłów  i wystartowaniu z biznesem. Jeśli ten projekt będzie miał pozytywny oddźwięk, a w innych samorządach znajdą się podobne grupy – to będziemy takie działania kontynuować.

               „Elbląsko-Braniewska” grupa (to tylko robocze nazwy , które nadaliśmy samodzielnie) spotkała się 22 lutego br.. Zaprosiliśmy na to spotkanie przedstawicieli gmin Elbląg, Braniewo Miasto, Braniewo Gminę, Młynary, Lelkowo, Tolkmicko, Sztutowo). I tu pojawił się pierwszy problem, bowiem na spotkanie dotarli przedstawiciele tylko 4 gmin (Elbląga, Braniewa miasta, Braniewa gminy i Młynar). Za to konkretne pomysły  już się pojawiły. Poniżej przedstawiamy opis dwóch propozycji z gminy Braniewo miasto. Gdyby były one interesujące dla innych gmin – zapraszamy do kontaktu z naszym Sekretariatem. Autorem obu pomysłów jest p. Jerzy Butkiweicz, Wydział Inwestycji i Promocji UM Braniewo.

Pomysł 1   Aktywne Szkolenie.

Gmina Miasta Braniewo  gotowa jest do współpracy w ramach działań Euroregionu Bałtyk. Działanie dotyczyć ma wypracowania modelu szkoleń związanych z pozyskiwaniem funduszy pozabudżetowych niezbędnych na realizacje wielu zadań, często priorytetów, na które gmina nie może zabezpieczyć środków finansowych. Realizując pomysł zintegrowanych szkoleń,  w których uczestniczyliby przedstawiciele lokalnych instytucji Braniewa miał pomóc poszczególnym jednostką w realizacji własnych pomysłów poprzez pozyskanie funduszy zewnętrznych poprzedzone kompleksowym szkoleniem  konkretnych pracowników.

Szkolenia przebiegałyby w określonym cyklu od tematów bardzo ogólnych do konkretnej pracy nad  indywidualnym projektem danej jednostki. Szkolenie powinno pozwolić na wykonanie całego projektu wpisanego do konkretnego wniosku konkursowego. Całość szkolenia  ma pozwolić  przeszkolić indywidualnych pracowników od pomysłu do złożenia wniosku.

W tym celu Urząd Miasta w Braniewie przedstawił pomysł na szkolenie 10 lokalnym  jednostkom uzyskując w ten sposób 16 osób gotowych do rozpoczęcia kształcenia. Urząd Miasta Braniewa posiada salę ze sprzętem multimedialnym pomocnym w procesie szkolenia. Jedyną barierą jaka pojawiła się w procesie planowania i realizacji pomysłu był doświadczony trener.

Zasoby i chęć współpracy pracowników Euroregionu Bałtyk jest odpowiedzią i szansą na możliwość wprowadzenia pomysłu w życie. W przypadku powodzenia podobny cykl szkoleniowy można będzie powtórzyć w dowolnej gminie Euroregionu Bałtyk.

Identyfikacja źródeł dofinansowania pomysłu i samodzielne wykonanie poprawnego wniosku może stać się sukcesem istotnie ożywiającym współprace gmin Euroregionu Bałtyk.

 

Pomysł 2   Uaktywnienie oferty turystycznej

Seminarium i działania integrujące gminy Euroregionu Bałtyk w obrębie aktywizacji działań promujących turystykę.  Poznanie dobrych praktyk. Stworzenie operatorów ruchu turystycznego aktywnie tworzących tematyczne pakiety turystyczne (gotowe informację dla aktywnych z określeniem specyfiki, czasu trwania, cen noclegów, wyżywienia itd. Np. 3 dniowy obóz fotograficzny, dzień wiosny w siodle)  operator tworzy ofertę sieciując ją z innymi gminami, promocja ofert jest aktywniejsza wokół regionu. Zespół liderów wokół Euroregionu Bałtyk koordynuje przebieg informacji i obserwuje rezultaty. Do pracy wciągnięte zostaną  Informacje Turystyczne i na początek lokalni usługodawcy turystyczni oraz ośrodki kultury i sportu. 

Rozpocznijmy od spotkania w Braniewie, posiadamy salę kinową na 305 miejsc siedzących  doskonałym zapleczem do prelekcji.  W obiekcie Braniewskiego Centrum Kultury funkcjonuje lokal gastronomiczny, który mając wcześniejszą informacje może przygotować posiłek obiadowy dla uczestników seminarium ( w tej kwestii pozostaje dopracowanie szczegółów co do płatności, może być tak że uczestnicy seminarium rejestrując się w sekretariacie Euroregionu Bałtyk wpłacają kwotę za posiłek i obiad zamawiany jest przez Euroregion Bałtyk).


Dodaj komentarz

KALENDARZ WYDARZEŃ

Zobacz listę wydarzeń związanych z działaniem naszego stowarzyszenia.

Przejdź na podstronę ze szczegółowymi informacjami. »
Czerwiec 2021
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 1 2 3 4
5
6
7
8
9
10
11

NEWSLETTER

MSZ
Strona została utworzona w ramach projektu "Euroregionalne Centrum Informacji - współpraca z Obwodem Kaliningradzkim" współfinansowanego przez Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu Współpraca

Strona wyraża jedynie poglądy autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP
Euroregion Bałtyk