Nasza konferencja i Targi coraz bliżej ...

Nasza konferencja i Targi coraz bliżej ...

Od maja br. Stowarzyszenie Gmin RP Euroregion Bałtyk realizuje projekt pn. Blaski i cienie współpracy. Praktyka samorządowego wymiaru polskiej polityki zagranicznej na szczeblu lokalnym. Środki na jego realizację pozyskano w ramach konkursu grantów Ministra Spraw Zagranicznych RP.

Stowarzyszenie Gmin Euroregion Bałtyk to organizacja, której zadaniem jest wspieranie i  promocja współpracy międzynarodowej (szczególnie z najbliższymi nam sąsiadami). Również i projekt ten ma za zadanie wesprzeć aktywność samorządów oraz organizacji społecznych na arenie międzynarodowej. Każde działanie z udziałem partnerów i gości z zagranicy, realizowane nawet na najniższym szczeblu – czytaj gmina, organizacja społeczna, dom kultury, to swego rodzaju polityka zagraniczna. Tylko nie każdy ma tego świadomość. Poprzez takie bezpośrednie kontakty, współpracę każdy z nas buduje obraz Polski w oczach sąsiada, w oczach Europy. Jaki to obraz – zależy od nas samych.

   W swych działaniach projektowych koncentrujemy się na praktycznym wymiarze współpracy, na korzyściach uzyskiwanych przez lokalne społeczności z tytułu zrealizowanych przedsięwzięć z udziałem partnerów zagranicznych. Problem najczęściej polega na tym, że korzyści takie są widoczne dopiero w długofalowej perspektywie, bowiem w takich projektach rzadko powstaje infrastruktura, typu oczyszczalnia ścieków, wyremontowany chodnik itp. Częściej jest to „zaimportowany” dobry pomysł, rozwiązanie problemu jakie zastosowano za granicą i może być wykorzystane przez nas, to spojrzenie na nas samych z innej perspektywy, które zapoczątkowuje zupełnie inne metody działania , itd. 

W ramach projektu najważniejszym działaniem są Targi promocyjne, w ramach których lokalne samorządy z terenu województwa pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego (obszar działania Stowarzyszenia) oraz goście zagraniczni będą mogli zaprezentować swoje najlepsze projekty międzynarodowe i ich praktyczne rezultaty. Równolegle z Targami odbędzie się konferencja, gdzie będą mogli spotkać się i wymieniać poglądy eksperci, przedstawiciele nauki oraz praktycy.  Wystawa projektów (w ramach Targów) dostępna będzie dla zwiedzających w dniu 7 października br.  w godzinach od 10.30 do 17.00.  Nawiązywanie kontaktów ułatwi równolegle organizowana konferencja, która odbędzie się pod hasłem „Współpraca międzynarodowa a lokalna gospodarka”. W jej trakcie po prostu stworzymy warunki do aktywnych kontaktów  w ramach „okrągłych stołów” . Stawiamy przed uczestnikami pytania, na które być może, wspólnie znajda odpowiedź:  1/ czy w ogóle współpraca międzynarodowa ma wpływ na lokalną gospodarkę;  2/ czy polskie samorządy (po reformie) mają możliwości i chęć do współpracy międzynarodowej; 3/ co wspiera, a co hamuje  lokalną współpracę międzynarodową, co powinniśmy zrobić, by nasi sąsiedzi w Europe lepiej nas postrzegali? ; 4/ jak nas widzą za miedzą, jak my postrzegamy Europę? Czy nasze stereotypy pomagają nam , czy przeszkadzają? 5/ czy w ogóle warto otwierać się na świat?

Dla gości z zagranicy drugiego dnia wizyty organizujemy wizytę studyjną w miejscach (na terenie Gmin członkowskich Stowarzyszenia) gdzie były realizowane najlepsze projekty międzynarodowe, takie które przyniosły najwięcej korzyści lokalnym społecznościom.  Zapraszamy do odwiedzenia Targów i konferencji w dniu 7 października 2015 r. w budynku Centrum Sportowo-Biznesowego w Elblągu, ul. Grunwaldzka 135.


Dodaj komentarz

KALENDARZ WYDARZEŃ

Zobacz listę wydarzeń związanych z działaniem naszego stowarzyszenia.

Przejdź na podstronę ze szczegółowymi informacjami. »
Czerwiec 2021
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 1 2 3 4
5
6
7
8
9
10
11

NEWSLETTER

MSZ
Strona została utworzona w ramach projektu "Euroregionalne Centrum Informacji - współpraca z Obwodem Kaliningradzkim" współfinansowanego przez Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu Współpraca

Strona wyraża jedynie poglądy autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP
Euroregion Bałtyk