Podsumowanie pierwszej części projektu CULART II

Od 18 września 2012 r. Stowarzyszenie, w partnerstwie 2 instytucji rosyjskich i 1 litewskiej realizuje projekt CULART II, który potrwa do września 2014r. Całkowity budżet to 277.777,87 EURO, z czego grant wynosi 250.000 EURO. Projekt skierowany jest do instytucji kultury leżących na terenie Gmin członkowskich Stowarzyszenia, obwodu Kaliningradzkiego oraz regionu Żmudzi na Litwie a wszystkie działania prowadzone są w trzech grupach: Rada ds. Kultury, Instytucje Kultury oraz Konserwatorzy Zabytków.

Projekt CULART II przewiduje działania badawcze, szkoleniowe, wizyty studyjne i wymianę doświadczeń w oparciu o dobre praktyki. Od początku realizacji projektu do końca kwietnia 2014 zrealizowaliśmy:

- konferencję startową, która odbyła się w Kaliningradzie przy udziale przedstawicieli Gmin członkowskich z Bisztynka, Dobrego Miasta, Dzierzgonia, Elbląga, Gdańska, Lęborka, Malborka, Milejewa, Mikołajek Pomorskich, Kętrzyna, Olsztyna i Pieniężna oraz przedstawicieli instytucji kultury i władz lokalnych i regionalnych obwodu Kaliningradzkiego i regionu Żmudzi.

- 3 posiedzenia Rady ds. Kultury, które odbyły się w Polsce, Rosji i na Litwie a także 1 szkolenie Rady w Polsce. W skład Rady wchodzą przedstawiciele polskich instytucji z Bisztynka, Dzierzgonia, Elbląga, Kwidzyna, Malborka, Olsztyna oraz przedstawiciele z miast obwodu Kaliningradzkiego.

- wizytę studyjną na Litwie oraz szkolenie w Kaliningradzie grupy Konserwatorów Zabytków ze Słupska, Gdańska, Elbląga, Stegny i Olsztyna a także obwodu Kaliningradzkiego i regionu Żmudzi.

- 3 szkolenia przedstawicieli instytucji kultury z Braniewa, Fromborka, Iławy, Mikołajek Pomorskich, Tczewa, Malborka wraz z przedstawicielami instytucji kultury z miast obwodu Kaliningradzkiego.

 Zakres tematyczny szkoleń, w których uczestniczą wszystkie 3 grupy został wybrany przez uczestników konferencji startowej podczas spotkań w grupach polsko-rosyjsko-litewskich pod kierunkiem moderatorów tych grup i obejmuje następujące zagadnienia:  1/Co to jest polityka kulturalna? Modele i instrumenty polityki kulturalnej; 2/ Lokalny kapitał kulturowy (dziedzictwo, tradycje, itp.) jako potencjał rozwojowy; 3/ Marketing i PR w dziedzinie kultury; 4/ Jak strukturyzować organizację/administrację/ zarządzanie kadrami; 5/ Opracowanie planu rozwoju organizacji; 6/ Międzynarodowa współpraca w dziedzinie kultury; 7/ projekty w organizacji kultury; 8/ Jak przyciągnąć nowych odbiorców; 9/ Rozwój i promocja nowych produktów i usług kulturalnych;  10/ Dostęp do finansowania i praca ze sponsorami; 11/ Zarządzanie finansami, budżetowanie ; 12/ Autoprezentacja i wystąpienia publiczne; 13/ Prawodawstwo, pozwolenia, struktura funkcjonowania urzędów ochrony zabytków w Polsce i Rosji; 14/ Dokumentacja w Polsce i Rosji; 15/ Adaptacja budynków historycznych do celów użytkowych w przestrzeni miejskiej.

Działania planowane do końca realizacji projektu dotyczą prac badawczych w zakresie analizy doświadczeń projektów kulturalnych instytucji z obszaru objętego projektem, opracowania metodologii w zakresie pozycjonowania organizacji kulturalnych w Internecie, opracowanie materiałów dydaktycznych zrealizowanych szkoleń, realizacji szkoleń metodą e-learningu i opracowania raportu w tym zakresie oraz dalsze szkolenia w Polsce i obwodzie Kaliningradzkim członków Rady ds. Kultury, Konserwatorów Zabytków oraz Instytucji Kultury i podsumowanie projektu konferencją zamykającą, która odbędzie się w Polsce.

Obecnie oczekujemy na zatwierdzenie rozliczenia finansowego tytułem pierwszej transzy.


Dodaj komentarz

KALENDARZ WYDARZEŃ

Zobacz listę wydarzeń związanych z działaniem naszego stowarzyszenia.

Przejdź na podstronę ze szczegółowymi informacjami. »
Czerwiec 2021
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 1 2 3 4
5
6
7
8
9
10
11

NEWSLETTER

MSZ
Strona została utworzona w ramach projektu "Euroregionalne Centrum Informacji - współpraca z Obwodem Kaliningradzkim" współfinansowanego przez Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu Współpraca

Strona wyraża jedynie poglądy autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP
Euroregion Bałtyk