Przykłady interesujących dobrych praktyk turystyki senioralnej w Komitacie Szabolcs- Szatmar-Bereg, Węgry

Przykłady interesujących dobrych praktyk turystyki senioralnej w Komitacie Szabolcs- Szatmar-Bereg, Węgry

W dniach 9-11 kwietnia 2014 r. projekt TOURAGE odbędzie spotkanie w Komitacie Szabolcs- Szatmar-Bereg (Węgry) w celu zapoznania się z kolejnymi pięcioma propozycjami dobrych praktyk turystyki senioralnej. Dobre praktyki zostaną zaprezentowane przez partnerów z Agencji Rozwoju Regionalnego i Zarządzania Ochroną Środowiska Komitatu. Jak zawsze podczas spotkań roboczych, każdy z partnerów zaprezentuje najnowsze informacje na temat bieżącej realizacji projektu w zakresie nowych inicjatyw, transferu dobrych praktyk i pomysłów projektowych.

Wizyta studyjna odbędzie się dnia 10 kwietnia rozpoczynając się w miejscowości Nyírbátor, która prowadzi projekt łączący rekreacje z turystyką religijną zatytułowany „Wiara i Zdrowie”. W programie przewidziano szereg atrakcji dla turystów chcących aktywnie spędzić wolny czas. Oferowane pakiety turystyczne zawierają możliwość zwiedzania zabytków dziedzictwa historycznego, kulturowego i religijnego. Program zwiedzania obejmuje również jedno z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych Węgier -  Máriapócs. Znajdujące się w tej miejscowości Sanktuarium odwiedzane jest corocznie przez ponad 600 000 pielgrzymów.

Następnym punktem wizyty studyjnej będzie tzw. „Gastronomiczna podróż przez Komitat Szabolcs-Szatmár-Bereg”. Jest to bardzo interesujący projekt dający niepowtarzalną możliwość zetknięcia się ze zwyczajami kulinarnymi regionu. Projekt ma duże znaczenie dla rozwoju turystyki senioralnej w regionie. Zgodnie z badaniami, to właśnie grupa odbiorców usług turystycznych jest bardzo zainteresowana kuchnią i dziedzictwem kulinarnym odwiedzanych miejsc. Mieszkańcy regionu są bardzo dumni ze swojego dziedzictwa kulinarnego, co tylko podkreśla znaczenie tego projektu dla rozwoju turystyki regionalnej.

W dalszej części wizyty zaprezentowana zostanie oferta turystyczna Parku Narodowego Hortobágy. Park ten jest zarówno najstarszą jak i największą instytucją tego typu na Węgrzech, obecnie obejmując ponad 82 tysiące hektarów. W roku 1999 UNESCO przyznało Parkowi miejsce na prestiżowej liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Z kolei w 2008 r. Komisja Europejska przyznała Parkowi nagrodę EDEN (Modelowy Ośrodek Turystyczny Europy) argumentując, że stanowi on „najlepszy na Węgrzech ośrodek turystyczny mający na celu zachowanie tradycyjnych walorów kraju”. Poprzez lata działalności bardzo wzrosła dostępność Parku dla osób starszych i niepełnosprawnych.  Wiele obszarów Parku dostępnych jest przy wykorzystaniu sieci kolejki wąskotorowej, dzięki czemu zwiedzanie przypomina swoiste afrykańskie safari.

Podczas wizyty w Parku uczestnicy zapoznają się także działalnością i ofertą Organizacji Turystycznej Hajdúszoboszló. Miejscowść Hajdúszoboszló jest jednym z najbardziej znanych na Węgrzech centrów spa (obecnie na trzecim miejscu w kraju z około 1 milionem odwiedzających rocznie, z czego połowę stanowią turyści zagraniczni). Jego główną atrakcją jest kompleks łaźni z szeregiem spa, basenów na otwartym powietrzu, Aquaparkiem i Pałacem Wodnym. Tak liczne atrakcje pozwalają na odpoczynek i rekreację zarówno dla osób bardziej aktywnych, jak i tych szukających spokoju i relaksu. Najważniejszym obszarem działalności Organizacji jest zapewnienie kompleksowej oferty dla osób starszych, choć turyści z innych grup wiekowych zarówno z kraju jak i z zagranicy również znajdą tu ciekawe oferty turystyczne. 

Ostatnią dobra praktyką zaprezentowaną podczas wizyty studyjnej TOURAGE będzie “Szlak Kościołów Średniowiecznych”. Zapoczątkowany w 2009, program skupia szereg zabytkowych kościołów średniowiecznych reprezentujących unikatowy charakter i tradycje architektoniczne regionu. Celem programu jest stworzenie tematycznego szlaku kościołów średniowiecznych pogranicza węgiersko-rumuńsko-ukraińskiego na obszarze regionów Szabolcs-Szatmár-Bereg, Satu Mare i Transcarpatii. W trzeciej części realizacji projektu renowacji poddanych zostanie kilka następnych zabytkowych kościołów. Po zakończeniu prac, szlak tematycznych będzie oferował 1-3 dniowe pakiety turystyczne dla różnych grup wiekowych przy uwzględnieniu specjalnych wymogów w zakresie m.in. dostępności.

O projekcie:

Projekt TOURAGE jest finansowany przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG IVC. Skupia 11 partnerów z Bułgarii, Finlandii, Grecji, Hiszpanii, Irlandii, Łotwy, Polski, Słowacji i Węgier. Liderem projektu jest Rada Regionalna Północnej Karelii (Finlandia).

Głównym celem Programu INTERREG IVC jest poprawa efektywności polityk władz regionalnych. Projekt realizowany jest w oparciu o wymianę doświadczeń pomiędzy partnerami odpowiedzialnymi za rozwijanie odnośnych polityk w swoich regionach.

 

EVERY AGE IS TOUR AGE!

Więcej informacji o projekcie na www.tourage.eu lub stronie Facebook https://www.facebook.com/tourage.eu


Dodaj komentarz

KALENDARZ WYDARZEŃ

Zobacz listę wydarzeń związanych z działaniem naszego stowarzyszenia.

Przejdź na podstronę ze szczegółowymi informacjami. »
Czerwiec 2021
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 1 2 3 4
5
6
7
8
9
10
11

NEWSLETTER

MSZ
Strona została utworzona w ramach projektu "Euroregionalne Centrum Informacji - współpraca z Obwodem Kaliningradzkim" współfinansowanego przez Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu Współpraca

Strona wyraża jedynie poglądy autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP
Euroregion Bałtyk