Pierwsze szkolenie konserwatorów zabytków

Dotyczy: szklenie konserwatorów zabytków w ramach projektu "CULART II – Kultura i sztuka. Krok II – Nowa jakość edukacji" realizowanego z Programu Współpracy Transgranicznej Litwa-Polska-Rosja 2007-2013 współfinansowanego ze środków Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa i Partnerstwa

Uzupełnienie Nr: ILPR 02.02.00-28-090/10-01

Nr projektu: LPR1/010/090

Data działania: 20-22.11.2013r.

Miejsce: Kaliningrad

Pierwsze szkolenie grupy konserwatorów zabytków odbyło się w Kaliningradzie. Uczestnikami strony polskiej byli eksperci różnych struktur w tej dziedzinie, od miejskiego biura konserwatorów zabytków, poprzez wojewódzkie urzędy konserwatorskie, do pracowników jednostek ministerialnych mających siedzibę na terenie woj. pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Grupa polska liczyła 8 osób, 7 rosyjska.

Organizatorami szkolenia w Kaliningradzie byli partnerzy rosyjscy – Fundacja Miejska Kaliningrad oraz Centrum Metodyczno-Edukacyjne z Kaliningradu. Program obfitował w bogaty materiał opierający się na historii architektury Kaliningradu oraz części obwodu kaliningradzkiego. Wykładowcy zapewnili uczestnikom powrót do przeszłości prezentując dziedzictwo historyczne i kulturowe w oparciu o własne doświadczenie ze swojej codziennej pracy w dziedzinie ochrony architektury. Przekazano cenne informacje o tworzeniu, ochronie publicznej i korzystania z dziedzictwa architektury, zasadach i praktykach klasyfikacji obiektów dziedzictwa kulturowego. Wskazano obiekty zmodernizowane, przekazano informację ile obiektów wpisano na listę zabytków i jakie są plany dalszej konserwacji. Wykłady prowadził zastępca dyrektora Ochrony Dziedzictwa Kulturowego oraz przedstawiciel biura obsługi klienta Ochrony Zabytków.

Gospodarze wypełnili wszystkie punkty planu szkolenia wzbogacając pobyt polskich uczestników o możliwość uczestnictwa w wykładzie niemieckiego eksperta, byłego głównego architekta Berlina. Był on autorem koncepcji Berlina po zjednoczeniu Niemiec, zgodnie z którym w duchu "krytycznej rekonstrukcji " stopniowo odrestaurowywano plan historyczny miasta.

Spotkanie w Kaliningradzie było bardzo owocne. Polska grupa przyznała, że wiadomości które zdobyli poszerzyły ich wiedzę z zakresu sposobów konserwacji zabytków prowadzonych przez partnerów rosyjskich oraz, że to doświadczenie jest bardzo cenne w ich pracy w Polsce.

Grupa konserwatorów zabytków odbędzie jeszcze jedno szkolenie i wizytę studyjną w Obwodzie Kaliningradzkim oraz dwa szkolenia i wizytę studyjną w Polsce.


Dodaj komentarz

KALENDARZ WYDARZEŃ

Zobacz listę wydarzeń związanych z działaniem naszego stowarzyszenia.

Przejdź na podstronę ze szczegółowymi informacjami. »
Czerwiec 2021
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 1 2 3 4
5
6
7
8
9
10
11

NEWSLETTER

MSZ
Strona została utworzona w ramach projektu "Euroregionalne Centrum Informacji - współpraca z Obwodem Kaliningradzkim" współfinansowanego przez Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu Współpraca

Strona wyraża jedynie poglądy autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP
Euroregion Bałtyk