Projekt TOURAGE uczestniczy w opracowaniu Wojewódzkiego Programu Na Rzecz Osób Starszych 2014-2020

W dniach 5-6 czerwca 2013 r. Stowarzyszenie Gmin RP Euroregion Bałtyk zorganizowało w Kadynach dwudniowe warsztaty, których celem było przygotowanie rekomendacji dotyczących turystyki osób starszych w ramach opracowywanego obecnie nowego Wojewódzkiego Programu Na Rzecz Osób Starszych na lata 2014-2020. 

Warsztaty są efektem bezpośredniej współpracy Stowarzyszenia z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i Federacji Organizacji Socjalnych FOSa, które koordynują prace związane z przygotowaniem programu. Program jest opracowywany przez specjalny zespół składający się przedstawicieli władz regionalnych, wyspecjalizowanych instytucji zajmujących się polityką społeczną, pozarządowych organizacji seniorskich, uczelni wyższych i służb mundurowych. W skład zespołu wchodzi także przedstawiciel Stowarzyszenia zaangażowany w realizację projektu TOURAGE, co daje możliwość uwzględnienia problematyki turystyki osób starszych w dyskusjach zespołu. Dzięki zaangażowaniu Stowarzyszenia i projektu TOURAGE turystyka senioralna stanie się, obok kwestii sportu i rekreacji, jednym z ważnych obszarów działania nowego programu wojewódzkiego.  

Głównym celem warsztatu było zaprezentowanie najważniejszych rekomendacji do nowego programu w obszarze turystyki, sportu i rekreacji poprzez wypracowanie odnośnych celów, działań i wskaźników niezbędnych do realizacji założonych celów.  

Dyskusję na temat szczegółowych założeń programu w wymienionym obszarze poprzedził cykl prezentacji dotyczących aspektów teoretycznych i praktycznych związanych z turystyką osób starszych w naszym regionie. Pani Elżbieta Kamińska z Departamentu Turystyki Urzędu Marszałkowskiego zaprezentowała najważniejsze elementy Wojewódzkiej Strategii Rozwoju Turystyki z uwzględnieniem działań dotyczących rozwoju turystyki osób starszych. Następnie pan Marek Ciesielski, Dyrektor Wydziału Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Miasta Olsztyna przedstawił założenia i działania miejskiego projektu „Olsztyn. Aktywnie!”, którego celem jest popularyzacja aktywnej turystyki, sportu i rekreacji, a także kreowanie pozytywnych postaw społecznych w tych obszarach. Perspektywę naukową dotyczą rozwoju turystyki senioralnej w regionie przedstawiła pani Joanna Zielińska-Szczepkowska z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Wreszcie, pan Sebastian Magier ze Stowarzyszenia Gmin RP Euroregion Bałtyk przestawił główne cele projektu TOURAGE i najciekawsze przykłady dobrych praktyk wypracowanych do tej pory w ramach projektu.  

Podczas drugiej części warsztatu uczestnicy wzięli udział w szeregu działań zespołowych, których efektem było wypracowanie propozycji celów, działań i wskaźników nowego programu w obszarze turystyki, sportu i rekreacji. Propozycje te zostaną następnie przedyskutowane podczas kolejnych spotkań zespołu a następnie uwzględnione w ostatecznym projekcie programu. Nowy Program Na Rzecz Osób Starszych na lata 2014-2020 zostanie uchwalony przez Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego w pierwszym kwartale 2014 roku.
 
Załączniki:
 

Dodaj komentarz

KALENDARZ WYDARZEŃ

Zobacz listę wydarzeń związanych z działaniem naszego stowarzyszenia.

Przejdź na podstronę ze szczegółowymi informacjami. »
Czerwiec 2021
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 1 2 3 4
5
6
7
8
9
10
11

NEWSLETTER

MSZ
Strona została utworzona w ramach projektu "Euroregionalne Centrum Informacji - współpraca z Obwodem Kaliningradzkim" współfinansowanego przez Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu Współpraca

Strona wyraża jedynie poglądy autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP
Euroregion Bałtyk