CULART II - Kultura i sztuka. Krok II - Nowa jakość edukacji

Dotyczy: wizyta studyjna profesjonalistów z zakresu dziedzictwa kulturowego w ramach projektu "CULART II – Kultura i sztuka. Krok II – Nowa jakość edukacji" realizowanego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Litwa-Polska-Rosja 2007-2013 współfinansowanego ze środków Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa i Partnerstwa

Data: 14-16 maja 2013r.

Miejsce: Żmudzka Fundacja Miejska, Telsziai, Litwa

 

 

 

Partner z Litwy, Żmudzka Fundacja Miejska, był pierwszą organizacją partnerską projektu CULART II, która zorganizowała wizytę studyjną na swoim terenie dla profesjonalistów z Polski i Rosji. W skład tej grupy wchodziły osoby pracujące w instytucjach zajmujących się ochroną zabytków oraz dziedzictwem kulturowym. Polscy i rosyjscy członkowie tej wizyty byli reprezentantami różnych struktur w tej dziedzinie, od miejskiego biura konserwatorów zabytków, poprzez wojewódzkie urzędy, do pracowników jednostek ministerialnych, (lista obecności – załącznik 1). Grupa z Polski liczyła 10 osób, grupa z Rosji 7.

W ramach spotkań litewski partner zorganizował wizytę w regionie Żmudzi – obszarze działalności swojej organizacji (program wizyty – załącznik 2). Polscy uczestnicy mieli pierwszą, jak dotąd, okazję zapoznania się z dziedzictwem kulturowym tego regionu. Partnerzy zadbali o urozmaicony program. Miejsca, które były odwiedzane świadczyły nie tylko o przywiązaniu mieszkańców do swych ziem ale przede wszystkim o potędze kultury Żmudzi i ogromnej świadomości o wartościach, które należy pielęgnować.

Delegacja konserwatorów i muzealników odbyła wizytę w odrestaurowanych pałacach, dworach i skansenach, spotkała się z przewodnikami i historykami, zapoznała się z litewskimi doświadczeniami z zakresu konserwacji zabytków, sposobów pielęgnacji miejsc historycznych. Szczególną atrakcją tej wizyty było zapoznanie się uczestników z dziedzictwem kultury żywej – żmudzkimi tańcami i śpiewami ludowymi.

Delegacja polska i rosyjska odbyła także spotkanie robocze w swoim gronie i miała okazję do wymiany doświadczeń z zakresu prowadzenia prac konserwatorskich, sposobów archiwizowania danych o zabytkach prowadzonych po stronie polskiej i rosyjskiej.

Dla tej grupy uczestników w ramach projektu CULART II, lecz w późniejszym terminie, przewidziane jest szkolenie, którego tematy określili sami zainteresowani podczas spotkania roboczego na Litwie. Szkolenie będzie zorganizowane dla osób z Polski i Rosji. Wszyscy wyrazili także chęć dalszej współpracy reprezentowanych przez siebie instytucji.


Dodaj komentarz

KALENDARZ WYDARZEŃ

Zobacz listę wydarzeń związanych z działaniem naszego stowarzyszenia.

Przejdź na podstronę ze szczegółowymi informacjami. »
Czerwiec 2021
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 1 2 3 4
5
6
7
8
9
10
11

NEWSLETTER

MSZ
Strona została utworzona w ramach projektu "Euroregionalne Centrum Informacji - współpraca z Obwodem Kaliningradzkim" współfinansowanego przez Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu Współpraca

Strona wyraża jedynie poglądy autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP
Euroregion Bałtyk