Pomysły i idee projektowe

Działania na Łotwie

  1. Komitet Doradczy ds. Turystyki

Stworzony przez władze miasta Valmiera w celu wspierania rozwoju turystki lokalnej i regionalnej. Komitet stworzono w oparciu o koncepcję Triplex Helix (Potrójna Helisa), spełnia kilka funkcji, m.in. ułatwia przepływ informacji miedzy poszczególnymi uczestnikami (podmiotami w obszarze Turystyki), pozwala zwiększyć efekt synergii między projektami realizowanymi w obszarze oddziaływania, umożliwia koncentracje środków i działań w wybranych obszarach priorytetowych, stanowi platformę ułatwiającą wypracowywanie wspólnych projektów. W skład komitetu wchodzą przedstawiciele lokalnych przedsiębiorstw z branży turystycznej, administracje czterech gmin regionu (Valmiera, Bever?na, Burtnieki i Koc?ni) i specjalizujący się zagadnieniach turystyki naukowcy Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Valmiera. Oprócz funkcji doradczych dotyczących wyznaczania najważniejszych kierunków rozwoju turystyki, Komitet prowadzi także praktyczne działania informacyjne i promocyjne poprzez swoją stronę internetową Visit Valmiera.

  1. Hotel „Pałac Dikli”

Działający od roku 2003 Hotel „Pałac Dikli” mieści się w odrestaurowanym XIX-wiecznym neobarokowym dworze położonym w małej miejscowości Dikli nieopodal stolicy regionu Vidzeme, Valmiery. Oprócz usług hotelowych, Pałac Dikli oferuje różnorodne formy turystyki wypoczynkowej, historycznej i leczniczej, w tym między innymi wycieczki krajoznawcze do Parku Narodowego Gauja, spektakle teatralne w Teatrze Miejskim w Valmierze czy zabiegi lecznicze w hotelowym SPA. Oferta hotelu cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem także wśród seniorów, którzy obecnie stanowią około 35% klientów. Dążąc do stałego poszerzania swojej oferty, hotel ściśle współpracuje z wieloma instytucjami i przedsiębiorstwami różnych branż. Oprócz Teatru Miejskiego w Valmiera są to m.in. linie lotnicze Air Baltic i Browar Valmiera (“Valmiermuižas alus”).

  1. Centrum Rehabilitacyjne Ligatne

Położone w sercu Parku Narodowego Rzeki Gauji Centrum Rehabilitacyjne Ligatne (SIA Rehabilit?cijas centrs "L?gatne") oferuje bardzo szeroki wachlarz usług rehabilitacyjnych, leczniczych i wypoczynkowych dla osób starszych i niepełnosprawnych z całego terytorium Łotwy. W związku z bardzo wysokim poziomem usług, Centrum cieszy się bardzo dużą popularnością także wśród turystów zagranicznych. Rocznie z jego usług korzysta ponad 2000 kuracjuszy. Oferta rehabilitacyjna Centrum kierowana jest głównie do osób z chorobami układu krążenia, płuc, kręgosłupa czy stawów. Oprócz tego Centrum oferuje terapie zajęciowe i psychologiczne dla osób z zaburzeniami nerwicowymi lub dotkniętych zespołem chronicznego zmęczenia. Z usług Centrum korzystają głównie osoby starsze, które mogą ubiegać się o dofinansowanie pobytu w wysokości do 50% kosztów. Obecnie część Centrum Rehabilitacji przechodzi przebudowę dofinansowaną ze środków Europejskiego Funduszu Regionalnego. Celem działania jest dostosowanie oferty rehabilitacyjnej Centrum do najwyższych standardów.

Centrum to powstało na bazie Radzieckiego Bunkra, który był wybudowany jeszcze w latach 80-ych ubiegłego wieku, właśnie w tym bunkrze miał się mieścić punkt dowodzenia na wypadek wojny atomowej. „Przykrywką” od początku było legalnie działające Centrum Rehabilitacji . Bunkier o powierzchni 2000 m2 wybudowano na głębokości 9 metrów. Centrum obok usług typowo leczniczych oferuje również wycieczki po bunkrze z atrakcjami typu posiłek w stylu komunizmu. Kompleks stanowi udany przykład wykorzystania lokalnych możliwości i łączenia ze sobą, wydawałoby się, nie możliwych do połączenia, elementów.

  1. Muzeum Opera „Banuta”

Muzeum stworzono na terenie starego gospodarstwa rolnego z XIX w. Prezentuje ono szereg eksponatów związanych z pierwszą łotewską operą pt. Banuta skomponowaną w roku 1920 przez Alfredsa Kalninsa. Gospodarstwo organizuje także coroczne uroczystości święta przesilenia letniego J??u nakt? (Noc Jana), którego polskim odpowiednikiem jest Noc Świętojańska. Każdego roku w uroczystościach bierze udział kilkanaście tysięcy ludzi z terenu całej Litwy, a w tym także przedstawiciele najwyższych władz państwowych. Muzeum kultywuje tradycje niepodległościowe i kulturowe Łotwy, zachowując przy tym niepowtarzalny charakter łotewskiej wsi. Oferta cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem turystów, w tym także osób starszych. Podkreślić należy fakt, iż od początku do końca jest to idea prywatna, znajduje się na terenie posiadłości prywatnej jednego z potomków Alfredsa Kalninsa, osoby mocno zaangażowanej w zachowanie kultury łotewskiej.

  1. Muzeum Historii Regionalnej i Sztuki w Valmiera

Muzeum Historii Regionalnej i Sztuki (Valmieras Muzejs) zlokalizowane jest w samym sercu historycznego centrum Valmiery w obrębie ruin starego zamku Zakonu Kawalerów Mieczowych. W jego skład wchodzi osiem odrestaurowanych XVII-wiecznych kamienic, w których znajdują się zarówno pomieszczenia wystawiennicze, jak magazyny, archiwa i biura. Muzeum powstało w 1959 roku i obecnie jest najważniejszym obiektem tego typu w całym regionie. Jego zbiory zawierają ponad 60 tysięcy eksponatów z różnych epok dokumentujących bogatą historią miasta i regionu. Oprócz klasycznej oferty wystawienniczej, muzeum organizuje także wycieczki, wykłady i rozmaite programy edukacyjne. Dużym zainteresowaniem osób starszych cieszy się program edukacyjny na temat zielarstwa i parzenia herbat ziołowych. Podczas zajęć odbywających się w ogrodzie zielnym muzeum, uczestnicy mają okazję zapoznać się rozmaitymi rodzajami ziół, sposobami ich pielęgnacji i preparowania, by potem uczestniczyć w zajęciach parzenia herbat ziołowych. Dużym zainteresowaniem seniorów cieszą się także wycieczki piesze z przewodnikiem organizowane przez muzeum w sezonie letnim.

  1. Tramwaj Wodny na rzece Gauja

Działający od tego roku Tramwaj Wodny stanowi najnowszą atrakcję turystyczną Valmiery adresowaną do wszystkich grup wiekowych, w tym także do osób starszych i niepełnosprawnych. Pomysł uruchomienia tej usługi turystycznej powstał na bazie inicjatywy lokalnego centrum turystyki aktywnej “EŽI” i uzyskał wsparcie finansowe z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego, co umożliwiło stworzenie odpowiedniej infrastruktury portowej dostępnej dla osób niepełnosprawnych. Oferta przewiduje 30-40 minutowe rejsy rzeką Gaują przez zabytkowe centrum Valmiera i stanowi ciekawą alternatywę turystyczną zwłaszcza dla osób niepełnosprawnych i w podeszłym wieku.


Dodaj komentarz

KALENDARZ WYDARZEŃ

Zobacz listę wydarzeń związanych z działaniem naszego stowarzyszenia.

Przejdź na podstronę ze szczegółowymi informacjami. »
Czerwiec 2021
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 1 2 3 4
5
6
7
8
9
10
11

NEWSLETTER

MSZ
Strona została utworzona w ramach projektu "Euroregionalne Centrum Informacji - współpraca z Obwodem Kaliningradzkim" współfinansowanego przez Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu Współpraca

Strona wyraża jedynie poglądy autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP
Euroregion Bałtyk