Rusza Projekt TOURAGE ? Rozwój turystyki osób starszych w regionach peryferyjnych

TOURAGE_logo_1.JPG           ERDF_logo.JPG INTERREG_IVC_LOGO_slogan.JPG

Z przyjemnością informujemy, że od 1 marca 2012 r. Stowarzyszenie Gmin RP Euroregion Bałtyk uczestnicy w projekcie realizowanym w ramach Programu Współpracy Międzyregionalnej INTERREG IVC pt.  TOURAGE – Rozwój turystyki osób starszych w regionach peryferyjnych (TOURAGE – Developing Senior Tourism in Remote Regions). Projekt skupia dwunastu partnerów z Bułgarii, Finlandii, Grecji, Hiszpanii, Irlandii, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji i Węgier, a przewidziane w nim działania będą trwały do grudnia 2014 r.

 

Projekt powstał dzięki intensywnej współpracy regionów zrzeszonych w sieci Network of Eastern External Border Regions - NEEBOR (Sieć Europejskich Wschodnich Regionów Granicznych), które są w wielu przypadkach odległe i słabo zaludnione, a ich rozwój gospodarczy i zatrudnienie napotykają na duże wyzwania. Na takich obszarach turystyka generuje wiele nowych możliwości zatrudnienia. Dostrzegają to władze regionalne uwzględniając rozwój turystki w swoich regionalnych strategiach rozwoju. 

Projekt TOURAGE zajmuje się rosnącym w całym świecie zachodnim problemem starzenia się. Starzenie się społeczeństwa jest poważnym wyzwaniem dla całej Europy, a Unia Europejska ucierpi z tego powodu w tym samym stopniu co np. Japonia czy USA. Istotne jest zatem utrzymanie aktywności i zdrowia u starzejących się obywateli oraz wdrażanie odpowiednich przepisów dotyczących zaawansowanego wieku, tak aby wygrać walkę z rosnącymi kosztami opieki zdrowotnej i społecznej.  

Ogólnym celem projektu jest wzmocnienie gospodarki regionalnej poprzez rozwój turystyki dla osób starszych oraz wspieranie aktywnego i zdrowego starzenia się. Cel ten zostanie osiągnięty poprzez wymianę rozwiązań i doświadczeń dotyczących usprawnienia polityki rozwoju regionalnego w obszarze turystki dla seniorów. Projekt będzie miał także na celu uświadomienie władzom regionalnym i lokalnym znaczenia tej gałęzi turystyki poprzez przekazywanie informacji o wyzwaniach i korzyściach, a przede wszystkim o dobrych praktykach wykorzystywanych w innych państwach członkowskich UE. 

Na potrzeby TOURAGE zostały wybrane podtematy: Zatrudnienie, Kapitał Ludzki i Edukacja. Za pomocą rozwoju turystyki dla osób starszych możliwe jest zwiększenie zatrudnienia poprzez rozwój innowacyjnych produktów turystycznych i przedsiębiorstw. Dodatkowo, poprzez zacieśnienie współpracy z władzami regionalnymi i instytucjami edukacyjnymi, można usprawnić pomoce naukowe i szkolenia mające na celu polepszanie usług dla turystów w zaawansowanym wieku. Działania takie będą także miały pozytywny wpływ na ogólny kapitał ludzki w regionach poszerzając wiedzę na temat zmian demograficznych i starzenia. Dobre praktyki i przepisy w tych dziedzinach będą przenoszone i rozwijane w ramach działań projektu.

W ramach projektu TOURAGE Stowarzyszenie Gmin RP Euroregion Bałtyk będzie współpracować z pozostałym partnerami na rzecz identyfikacji i wymiany dobrych praktyk, ewaluacji najważniejszych wyzwań, wymiany doświadczeń poprzez organizację seminariów, konferencji, grup roboczych i wizyt studyjnych, opracowania wspólnych metodologii i propozycji zmian w odnośnych politykach regionalnych opartych na zidentyfikowanych dobrych praktykach, a także upowszechnienia rezultatów projektu na poziomie regionalnym i europejskim.

 

Dodaj komentarz

KALENDARZ WYDARZEŃ

Zobacz listę wydarzeń związanych z działaniem naszego stowarzyszenia.

Przejdź na podstronę ze szczegółowymi informacjami. »
Czerwiec 2021
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 1 2 3 4
5
6
7
8
9
10
11

NEWSLETTER

MSZ
Strona została utworzona w ramach projektu "Euroregionalne Centrum Informacji - współpraca z Obwodem Kaliningradzkim" współfinansowanego przez Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu Współpraca

Strona wyraża jedynie poglądy autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP
Euroregion Bałtyk