Gminy Członkowskie Stowarzyszenia Gmin RP Euroregion Bałtyk


NOWE MIASTO LUBAWSKIE - GMINA MIEJSKA

Adres: 13-300 Nowe Miasto Lubawskie, ul. Rynek 1
Telefon: 56 47 296 10
E-mail: urzad@umnowemiasto.pl
Strona www: www.umnowemiasto.pl

GMINA NOWE MIASTO LUBAWSKIE

położona jest w Powiecie Nowomiejskim i sąsiaduje z województwem mazowieckim, kujawsko-pomorskim i pomorskim. Przez miasto przepływa rzeka Drwęca, która jest rezerwatem przyrody i prawym dopływem Wisły, a w sąsiedztwie znajduje się Garb Lubawski, Pojezierze Iławskie oraz Brodnickie. Nowe Miasto Lubawskie jest geograficzną bramą do Warmii i Mazur jednocześnie oferując bogactwo przyrody obszaru NATURA 2000 z ciągle rozwijającą się bazą noclegową, gastronomiczna i usług okołoturystycznych. Od 2010 r. miasto należy do sieci Cittaslow, czyli „miast dobrej jakości życia”, gdzie dba się o środowisko, dziedzictwo kulinarne, lokalne zabytki i promuje lokalną żywność ekologiczną. Te cechy miasta przyciągają turystów, którzy szukając odpoczynku z dala od dużych aglomeracji, zatrzymują się w Nowym Mieście Lubawskim bo to doskonałe miejsce na wypoczynek.

PODSTAWOWE DANE:

Gmina Nowe Miasto Lubawskie jest gminą miejską. Powierzchnia gminy obejmuje ponad 11 kmi zamieszkuje ją ok. 11 300 osób. Miasto leży nad środkowym odcinku głęboko wciętej doliny Drwęcy mającej charakter pradoliny, a rzeka tworzy w wielu miejscach zarastające lub zatorfione starorzecza. Wokół Miasta są lasy mieszane strefy umiarkowanej oraz występują gleby pseudobielicowe (płowe) i brunatne. Miasto posiada swój rynek na którym znajduje się budynek dawnego kościoła ewangelickiego, a Urząd Miejski jest zlokalizowany w obrębie nowomiejskiego rynku. Miasto szczyci się także zachowanym średniowiecznym układem ulic oraz zabytkami gotyckimi w tym Kolegiatą św. Tomasza Apostoła z początku XIV wieku.

INNE INFORMACJE PROMOCYJNE:

  1. Kościół p.w. św. Tomasza Apostoła

Nowomiejska XIV-wieczna świątynia podniesiona do rangi Bazyliki Mniejszej i Kolegiaty posiada największy w Polsce zespół malowideł ściennych. Powstawały one w średniowieczu i w latach 1600-1650, fundatorem tych późniejszych był wojewoda chełmiński Paweł Działyński. W drugim przęśle północnej ściany nawy głównej przedstawiono oblężenie miasta przez Szwedów w 1628 roku. Miasto - jak wierzono i co przedstawiono na malowidle - nie zostało zdobyte przez wroga dzięki opiece Matki Boskiej. Wewnątrz kościoła znajduje się jedna z nielicznych w Polsce średniowiecznych mosiężnych płyt nagrobnych przedstawia rycerza Zakonu Krzyżackiego, Kunona von Liebensteina w pełnym uzbrojeniu. Najcenniejszym obiektem w kościele farnym p.w. św. Tomasza Apostoła, który nosi godność Bazyliki Mniejszej i Kolegiaty, jest figura Matki Boskiej Łąkowskiej z Dzieciątkiem. Obecnie ubrana jest w bogato zdobioną, barokową sukienkę z pozłacanego srebra. Okalają ją liczne wota składane w podzięce za doznane łaski. W 1882 roku figurę przeniesiono ze spalonego klasztoru franciszkanów-reformatów w pobliskich Łąkach Bratiańskich.

Kościół p.w. św. Tomasza Apostoła, ul. Kościelna 1, 13-300 Nowe Miasto Lubawskie,    www.sanktuariummbl.diecezja.torun.pl

  1. Pracownia Garncarstwa i Rękodzieła

Pracownia Garncarstwa i Rękodzieła to efekt długoletniej tradycji wynikającej z zamiłowania do wyrobów z gliny, które wykonane są według własnych wzorów oraz na życzenia klientów. W ofercie znajdziemy przedmioty użytkowe, garnki gliniane, lampiony, galanterię ogrodową, zwierzęta oraz wyroby tematyczne np. świąteczne. W pracowni odbywa się pokaz toczenia na kole garncarskim oraz można samemu wylepić własny garnek, a gospodarze zapraszają dodatkowo na swojskie, domowe posiłki oparte na miejscowej tradycji i kulturze. Tuż obok można zobaczyć hodowlę ptaków ozdobnych, w tym pawie, gołębie, kury, kaczki, bażanty i przepiórki.

Pracownia Garncarstwa i Rękodzieła oraz Hodowla Drobiu Ozdobnego, ul. Narutowicza 27, 13-300 Nowe Miasto Lubawskie, tel. 509 107 963, www.rekodzielonml.manifo.com.

  1. Spływy kajakowe rzeką Drwęcą.

Rzeka Drwęca to prawy dopływ Wisły i ze względu na wyjątkowe walory przyrodniczo-krajobrazowe jest bardzo atrakcyjnym szlakiem kajakowym. Zaczyna swój bieg u podnóża Wzgórz Dylewskich, a kończy w Złotorii koło Torunia. Całkowita długości cieku wynosi ponad 219 km, średnia szerokość 12,00 m, a średnia głębokość 2,50 m. Drwęca zaskakuje swoim zmiennym obliczem, raz jest dziką krętą rzeką, aby za chwilę leniwie toczyć swe wody szeroką doliną. To wodny rezerwat przyrody i najdłuższy rezerwat ichtiologiczny w Polsce, ochronie podlega tu środowisko wodne i bytujące w nim ryby: pstrąg, łosoś szlachetny, troć, certa, minag rzeczny. Cenne przyrodniczo obszary doliny rzeki Drwęcy oraz jej dopływów należą do sieci ekologicznej NATURA 2000. W sezonie letnim i zimowym organizowane są rodzinne spływy kajakowe dla mieszkańców i turystów. W Nowym Mieście Lubawskim można wypożyczyć kajaki i popłynąć rzeką Drwęcą przez Kurzętnik do urokliwego wyrobiska Nielbark, a następnie do Brodnicy, Golubia Dobrzynia i Torunia.


Powrót do listy gmin

KALENDARZ WYDARZEŃ

Zobacz listę wydarzeń związanych z działaniem naszego stowarzyszenia.

Przejdź na podstronę ze szczegółowymi informacjami. »
Maj 2021
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 1 2 3 4 5 6

NEWSLETTER

MSZ
Strona została utworzona w ramach projektu "Euroregionalne Centrum Informacji - współpraca z Obwodem Kaliningradzkim" współfinansowanego przez Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu Współpraca

Strona wyraża jedynie poglądy autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP
Euroregion Bałtyk