Gminy Członkowskie Stowarzyszenia Gmin RP Euroregion Bałtyk


SĘPOPOL - GMINA MIEJSKO-WIEJSKA

Adres: 11 -21 Sępopol, ul. 22 Lipca 7
Telefon: +48 89 76 13 181
E-mail: sepopol@sepopol.pl
Strona www: http://www.sepopol.pl/

GMINA SĘPOPOL

Gmina Sępopol położona jest w północno-wschodniej Polsce z granicą północną stanowiącą granicę Państwa z Obwodem Kaliningradzkim. Gmina Sępopol to obszar z ciekawą i burzliwą historią, przez które przepływają rzeki Łyna i Guber. Unikatowa przyroda, miejscowości pełne bocianich gniazd oraz cenne zabytki architektury są ciekawym elementem wycieczek krajoznawczych. Położenie z dala od ruchliwych dróg sprawia, że można tu wypocząć i cieszyć się urokami okolicy.

PODSTAWOWE DANE:

Gmina Sępopol jest gminą miejsko-wiejską. Powierzchnia gminy wynosi 246,58 km2   i zamieszkuje ją ok. 6668 osób. Jednostkami pomocniczymi w Gminie są 22 sołectwa i 3 osiedla, stanowiące samorząd mieszkańców wsi. Sępopol jest gmina wybitnie rolniczą. Grunty orne zajmują 14.772 ha, łąki i pastwiska 3.520 ha, lasy i grunty leśne 4.140 ha. Warunki glebowe sprzyjają produkcji rolnej, przeważają gleby III i IV klasy. Gmina szczyci występowaniem obszarów chronionego krajobrazu, do których zalicza się „Dolinę Dolnej Łyny”, „Dolinę Rzeki Guber” oraz obszar specjalnej ochrony ptaków Natura 2000 pod nazwą „Warmińskie bociany”.


INNE INFORMACJE PROMOCYJNE:

Godne uwagi w mieście Sępopol są:

- Kościół św. Michała Archanioła w Sępopolu

- Pozostałości murów miejskich (XIV w.) z fragmentami baszty

Najcenniejsze obiekty architektoniczne gm. Sępopol:

  • Kościół pw. Matki Boskiej Szkaplerznej we Lwowcu z 1373 r. z ołtarzem pochodzącym z ok. 1500 r.
  • Kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Lipicy wzniesiony w stylu gotyckim
    w XIV w.,  z amboną z 1596 r., ołtarzem barokowym oraz organami z okresu rokoko.
  • Kościół pw. Matki Boskiej Różańcowej w Dzietrzychowie w stylu gotyckim z XV w.
  • Grekokatolicka cerkiew p.w. Narodzenia Najśw. Marii Panny w Ostrym Bardzie wyposażona w pełny ikonostas w konwencji staropruskiej. 
  • Pałac w Judytach (Pałac rodu von Kunheim) wykonany w stylu neogotyckim
    i klasycystycznym. Przy głównym podjeździe do pałacu znajdują się dwa odlewy lwów naturalnej wielkości, odlane z brązu, zakupione na wystawie w Paryżu w 1889 roku. - Lew czuwający i Lew śpiący.

Turystyka wodna na rzece Łynie

Rzeka Łyna proponuje aktywny wypoczynek w formie spływów kajakowych.
W miejscowości Sępopol i Stopki usytuowane są stanice wodne. Można wypożyczyć łódkę lub kajak. Przygotowane są wiaty oraz wydzielone  miejsce do grillowania. Dużą atrakcją jest katamaran, którym można przepłynąć do granicy z Rosją. Istnieje również możliwość wynajmu łodzi "Perła Sępopola", oferującej spływy na różnych trasach. Łyna jest niezwykle interesującym pod każdym względem szlakiem. Spływ po tej rzece może dostarczyć  niezapomnianych emocji. Trasa jest bardzo urozmaicona i pozwala zadowolić turystów o różnych upodobaniach.

Gmina Sępopol to także Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo − szlak rowerowy prowadzący przez pięć województw we wschodniej Polsce, tj. województwo lubelskie, podlaskie, podkarpackie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie.


Powrót do listy gmin

KALENDARZ WYDARZEŃ

Zobacz listę wydarzeń związanych z działaniem naszego stowarzyszenia.

Przejdź na podstronę ze szczegółowymi informacjami. »
Maj 2021
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 1 2 3 4 5 6

NEWSLETTER

MSZ
Strona została utworzona w ramach projektu "Euroregionalne Centrum Informacji - współpraca z Obwodem Kaliningradzkim" współfinansowanego przez Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu Współpraca

Strona wyraża jedynie poglądy autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP
Euroregion Bałtyk