Gminy Członkowskie Stowarzyszenia Gmin RP Euroregion Bałtyk


PSZCZÓŁKI - GMINA WIEJSKA

Adres: 83-032 Pszczółki, ul. Pomorska 18
Telefon: +48 58 683 91 28
E-mail: urzad@pszczolki.pl
Strona www: http://pszczolki.pl/

GMINA PSZCZÓŁKI

Gmina Pszczółki posiada barwną historię i płynącą miodem tradycję. Jednocześnie jest to obszar o ogromnym potencjale rozwojowym, sprzyjający zarówno mieszkańcom jak
i przedsiębiorcom.

Lokalna społeczność ma dostęp do świetlic wiejskich, w tym nowoczesnych obiektów
w Skowarczu, Różynach, Żelisławkach oraz Kleszczewku. Niewątpliwą chlubą gminy jest nowo wyremontowana Gminna Biblioteka Publiczna w Pszczółkach, która dzięki licznym pomieszczeniom i nowoczesnemu wyposażeniu stanowi centrum kulturalne gminy. To właśnie w siedzibie biblioteki znajduje się Muzeum Miodu. Jednym z największych atutów gminy jest niewątpliwie Park Lipowy w Pszczółkach, który jest nie tylko miejscem spotkań, wypoczynku i kontaktu z przyrodą, ale również miejscem promującym Gminę Pszczółki.
Tutaj odbywa się corocznie Święto Miodu, które z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością.

Od 2015 roku Gminę Pszczółki odwiedza wielu fanów motoryzacji - to za sprawą nowo otwartego AUTODROMU POMORZE w Pszczółkach, który jest jedynym w północnej Polsce Ośrodkiem Doskonalenia Techniki Jazdy z torami kartingowymi, torami quadowymi oraz płytami poślizgowymi.

Gmina posiada liczne miejsca rekreacyjno-sportowe, w tym nowoczesny stadion im. 700lecia Pszczółek. Dzieci i młodzież chętnie spędzają na czas na dwóch kompleksach boisk Orlik w Pszczółkach i Różynach. W każdej miejscowości znajdują się ponadto boiska, place zabaw i place rekreacyjne z urządzeniami do fitnessu zewnętrznego. Wolny czas można spędzić na Cysterskim Trakcie Rowerowym – ścieżce rowerowej prowadzącej z Pszczółek do Żelisławek. Ponadto gmina posiada miejsce przeznaczone wyłącznie do spacerów - Cysterski Deptak Widokowy. Z kolei wieś Ulkowy słynie z urokliwego parku, w którym znajdują się odtworzone ruiny dawnego dworu. Już niedługo Gmina Pszczółki zostanie wzbogacona o nowe miejsce rekreacji - Ścieżkę edukacyjną na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu Żuław Gdańskich w Skowarczu.
Oprócz powyższych udogodnień dla mieszkańców najistotniejszym jest fakt, iż praktycznie cała gmina jest skanalizowana, a nowe asfaltowe nawierzchnie oraz chodniki tworzą przestrzeń publiczną na wysokim poziomie.


PODSTAWOWE DANE:

Gmina Pszczółki leży województwie pomorskim, w południowej części powiatu gdańskiego. Zlokalizowana jest ok. 23 km od Gdańska oraz ok. 10 km od Tczewa. Przebiega przez nią droga krajowa nr 91, linia kolejowa na trasie Gdynia – Warszawa, a także autostrada A1. Przez gminę biegną główne międzyregionalne ciągi komunikacyjne aglomeracji trójmiejskiej wraz z portami morskimi oraz lokalne, biegnące z miast leżących na południe od Gdańska. Komunikację lokalną zapewniają linie autobusowe i kolejowe. Gmina zajmuje powierzchnię blisko 50 km² oraz liczy prawie 10 tys. mieszkańców. Obejmuje 9 miejscowości: Pszczółki, Skowarcz, Różyny, Kolnik, Rębielcz, Żelisławki, Ostrowite, Kleszczewko, Ulkowy.


Powrót do listy gmin

KALENDARZ WYDARZEŃ

Zobacz listę wydarzeń związanych z działaniem naszego stowarzyszenia.

Przejdź na podstronę ze szczegółowymi informacjami. »
Maj 2021
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 1 2 3 4 5 6

NEWSLETTER

MSZ
Strona została utworzona w ramach projektu "Euroregionalne Centrum Informacji - współpraca z Obwodem Kaliningradzkim" współfinansowanego przez Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu Współpraca

Strona wyraża jedynie poglądy autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP
Euroregion Bałtyk