Gminy Członkowskie Stowarzyszenia Gmin RP Euroregion Bałtyk


JASTARNIA - GMINA MIEJSKA

Adres: 84-140 Jastarnia, ul. Portowa 24
Telefon: +48 58 675 19 99
E-mail: jas_bor@poczta.onet.pl
Strona www: http://www.jastarnia.pl/

GMINA JASTARNIA
"Stara saga powiada, że uroda Kaszub narodziła się z Uśmiechu Stwórcy. Dzięki niemu surowy krajobraz tej ziemi nabrał barw, ozłociły się żarnowcem gliniaste parowy, poczerniały jesienią purpurową buków wyniosłe stoki kęp, roziskrzyło się świetliste morze."
F. Fenikowski

Przez cztery pory roku turysta znajdzie tu wszystko czego pragnie - piękne czyste plaże, czyste powietrze przesączone jodem, leczniczy wpływ klimatu morskiego, gościnni ludzie, możliwość żeglowania i windsurfingu, zabytki i liczne atrakcje, które przyciągają co roku niezliczone rzesze turystów z kraju i zagranicy.
Krajobraz niezwykle malowniczy, ludzie otwarci i gościnni, a przy tym znający doskonale swoje korzenie, szanujący pracę ojców i wiarę praojców. Piękna kultura, własny język, bogata tradycja i ogromne umiłowanie przyrody pozwoliły na zachowanie wartości, które z dzisiejszym nowoczesnym światem tworzą jedyny w swoim rodzaju krajobraz półwyspowy.
To tu w samym sercu Półwyspu Helskiego położona jest Gmina Jastarnia.
Bogata w piękno gmina obejmująca administracyjnie utworzone w okresie międzywojennym kąpielisko Jurata i dawną wieś rybacką Kuźnicę oraz centrum gminy - Jastarnia.

To nasza "mała ojczyzna" gdzie tradycja i poszanowanie kultury spotykają się z nowoczesnością i myśleniem o przyszłości regionu.

Warto odwiedzić:

  • Chatę Rybacką - Zbudowana w 1881 roku z wykorzystaniem jako budulca wyrzuconych przez morze pozostałości rozbitych okrętów. Wyposażenie z XIX w. Najstarsze sprzęty rybackie pochodzą z XV w.
  • Muzeum pod Strzechą - Prywartne muzeum, które powstało dzięki zamiłowaniu do historii narodowej ziemi kaszubskiej Juliusza Strucka. W tym samym budynku znajduje się warsztat szkutniczy prowadzony od pokoleń przez rodzinę Strucków.
  • Zbiory Rybackie w Bosmanacie Portu - Dwie, cieszące się dużym zainteresowaniem turystów sale wystawiennicze z unikatowym sprzętem rybackim zebranym przez bosmana Jana Wysockiego.
  • Skansen Fortyfikacji - Cztery ciężkie schrony bojowe o kryptonimach "SARAGOSSA", "SOKÓŁ", "SABAŁA", i "SĘP" - pozostałości fortyfikacji zbudowanych w 1939 r., które przedzielając w poprzek Mierzeję Helską (między Jastarnią i Kuźnicą) zamykały w ten sposób dostęp do półwyspu od strony lądu.

Powrót do listy gmin

KALENDARZ WYDARZEŃ

Zobacz listę wydarzeń związanych z działaniem naszego stowarzyszenia.

Przejdź na podstronę ze szczegółowymi informacjami. »
Maj 2021
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 1 2 3 4 5 6

NEWSLETTER

MSZ
Strona została utworzona w ramach projektu "Euroregionalne Centrum Informacji - współpraca z Obwodem Kaliningradzkim" współfinansowanego przez Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu Współpraca

Strona wyraża jedynie poglądy autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP
Euroregion Bałtyk