Gminy Członkowskie Stowarzyszenia Gmin RP Euroregion Bałtyk


IŁAWA - GMINA MIEJSKA

Adres: 14-200 Iława, ul. Niepodległości 13
Telefon: + 48 89 649 01 00
E-mail: um@umilawa.pl
Strona www: www.ilawa.pl

Gmina Miejska Iława  

Iława leży na Pojezierzu Iławskim, na terenie Zielonych Płuc Polski, na południowym krańcu najdłuższego jeziora w Polsce - Jezioraka. W granicach administracyjnych miasta leży Wielka Żuława - największa wyspa śródlądowa w Polsce o powierzchni 82,4 ha.
To właśnie w Iławie Mazury otwierają się turyście ukazując swe piękno. Przybywający z zachodu, północy czy południa Polski tu po raz pierwszy stykają się z urokami krainy tysiąca jezior. Prawdziwi turyści twierdzą, że warto tu dotrzeć o każdej porze roku.

Iława i okolice to niezwykle atrakcyjne tereny dla najbardziej zapalonych miłośników pieszych i rowerowych wycieczek - oferujemy dziesiątki kilometrów interesujących szlaków dla tych, którzy upodobali sobie te formy turystyki. Najróżniejsze trasy ułatwią dotarcie do wielu mało znanych i interesujących miejsc na terenie Pojezierza Iławskiego o każdej porze roku. Dodatkowo, na terenie miasta znajduje się ponad 30 kilometrów bezpiecznych, wytyczonych w najbardziej atrakcyjnych częściach Iławy tras pieszych i rowerowych. Na najpopularniejszych – wzdłuż rzeki Iławki oraz wschodniego brzegu jeziora Jeziorak – znajdują się pomosty widokowe, kładki dla wędkarzy, place zabaw i altany wypoczynkowe. Z kolei biegnąca wokół Małego Jeziorka promenada nadbrzeżna pełna jest przytulnych kafejek i restauracji. To doskonałe miejsca także dla miłośników joggingu i nordic walkingu. Do spacerów po Iławie zachęcają również miejscowe zabytki. Dzieci, które przybędą do Iławy z rowerami lub wypożyczą je na miejscu, mogą spróbować swoich sił w Miasteczku Ruchu Drogowego – komunikacyjnym układzie ulic w zmniejszonej skali.

Warto tu przyjechać nawet na jeden dzień. Zwłaszcza, że dostępność komunikacyjna to jeden z największych atutów Iławy. Samochodem z miast centralnej Polski jedzie się tu około 3 godzin. O wiele mniej czasu zajmuje podróż koleją, dzięki temu, że w Iławie zatrzymuje się pociąg Pendolino (czas przejazdu z Krakowa 4:20h, Warszawy 1:50h oraz Gdańska 1:05h). Ponadto zatrzymują się tu wszystkie pociągi jadące od strony Warszawy, Gdańska, Poznania i Olsztyna.Dzięki doskonałym połączeniom komunikacyjnym podróż do Iławy jest krótka i przyjemna. Przez miasto przebiega droga krajowa nr 16: Ełk – Grudziądz a w odległości 30 km od Iławy znajduje się droga nr 7: Gdańsk - Warszawa, umożliwiająca łatwy dojazd z portów morskich Trójmiasta oraz portów lotniczych Gdańsku (Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy - 165 km), Warszawie (Port Lotniczy Warszawa-Okęcie im. F. Chopina - 217 km, Port Lotniczy Modlin - 170 km) oraz Szymanach (Port Lotniczy Olsztyn-Mazury 135 km). Od południa do miasta prowadzi droga wojewódzka nr 536, a od północy nr 521. Iława jest również ważnym węzłem kolejowym kraju i największym węzłem w województwie warmińsko-mazurskim. Krzyżują się tu główne linie kolejowe: Kraków-Gdańsk oraz Olsztyn-Toruń.

Będąc w Iławie koniecznie należy zobaczyć :

Jezioro Jeziorak - Rokrocznie od maja do października po jeziorze Jeziorak można udać się w wodną wyprawę statkiem ILAVIA po najdłuższym jeziorze w Polsce, podczas rejsu można podziwiać wyspę Wielka Żuława, która jest największą wyspą śródlądową w Polsce, statek wraca do miejsca, z którego wyruszył,

Gotycki kościół pw. Przemienienia Pańskiego - To bezsprzecznie najstarszy i najcenniejszy reprezentant spośród iławskich zabytków. Zbudowana w latach 1317-1325 z palonej cegły gotyckiej budowla stoi na szczycie wzgórza, na którym leży również iławska starówka. Jako pierwszy zabytek miasta został objęty ochroną konserwatorską, będąc do teraz stałym punktem turystycznych wycieczek.

Ratusz Miejski - Najokazalszy zabytek miasta. Pierwotnie ratusz znajdował się na obszarze miejskiej starówki, współcześnie został zbudowany w okresie od 1910 do 1912 roku przy głównej ulicy miasta Kaiserstrasse (dzisiejsza ulica Niepodległości). Budynek został doszczętnie spalony, podczas stacjonowania wojsk radzieckich w mieście. Od lat 90. ponownie pełni funkcję siedziby władz miejskich, jednocześnie będąc stałym punktem sesji ślubnych iławian.

Rzeźby barokowe - Przy ulicy Niepodległości, vis a vis parku miejskiego, można zobaczyć cztery unikatowe, XVIII-wieczne rzeźby barokowe: Jowisza, Junony, Herkulesa i Meduzy, ściślej reprezentujące styl rokokowy.

Jeśli tylko starczy czasu…

  • Tawerna “Kaper” przy ulicy Sobieskiego,
  • Kamienice przy ulicy Kościuszki i Niepodległości,
  • Wieże ciśnień przy ulicy 1 Maja, Dworcowej i Kolejowej,
  • Kinoteatr “Pasja”,
  • Cerkiew Bizantyjsko-Ukraińska,
  • Gród wczesnośredniowieczny na Wielkiej Żuławie,
  • Dworzec kolejowy,
  • Jaz piętrzący przy młynie wodnym.

Powrót do listy gmin

KALENDARZ WYDARZEŃ

Zobacz listę wydarzeń związanych z działaniem naszego stowarzyszenia.

Przejdź na podstronę ze szczegółowymi informacjami. »
Maj 2021
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 1 2 3 4 5 6

NEWSLETTER

MSZ
Strona została utworzona w ramach projektu "Euroregionalne Centrum Informacji - współpraca z Obwodem Kaliningradzkim" współfinansowanego przez Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu Współpraca

Strona wyraża jedynie poglądy autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP
Euroregion Bałtyk