Gminy Członkowskie Stowarzyszenia Gmin RP Euroregion Bałtyk


GÓROWO IŁAWIECKIE - GMINA WIEJSKA

Adres: 11-220 Górowo Iławieckie, ul. Kościuszki 17
Telefon: +48 89 761 13 22
E-mail: uggorowo@zeto.olsztyn.pl
Strona www: http://gorowoilaweckie.eu/

Gmina Górowo Iławeckie

Gmina Górowo Iławeckie malowniczo wpisuje się w krajobraz Wzniesień Górowskich, położonych w sercu historycznej krainy Prusów – Natangii. Miejsce, gdzie życie toczy się wolniej, z dala  od gwaru wielkich miast, w bliskim kontakcie z naturą, historią i wielokulturową tradycją. Bardzo urozmaicona rzeźba terenu, duża lesistość oraz wiele zabytków architektonicznych stanowią o atrakcyjności turystycznej gminy. Gmina Górowo Iławeckie w ok 80% położona jest w Obszarze Natura 2000 Ostoja Warmińska (PLB280015). Jest to królestwo bociana białego, którego liczebność i zagęszczenie stanowi tu ponad 2% populacji krajowej.

PODSTAWOWE DANE:

Niezwyczajną urodę Gmina Górowo Iławeckie zawdzięcza położeniu w obrębie zlewiska Zalewu Wiślanego, którego niemal całość stanowią malownicze Wzniesienia Górowskie z ich kulminacją – Górą Zamkową (216 m n.p.m.), a jednocześnie miejscem pracy słynnego astronoma i matematyka Fryderyka von Bessela. Ten wspaniały obszar to wyśmienite  miejsce do uprawiania turystyki aktywnej, gdyż obfituje w ciekawe, nieodkryte jeszcze turystycznie miejsca  i wyjątkowe walory krajobrazowe.

Przygraniczne położenie stwarza możliwość rozwoju gospodarczego i współpracy z Obwodem Kaliningradzkim. Gmina posiada wolne tereny pod inwestycje, z dostępem do wodociągów, kanalizacji, energii, gazu ziemnego.

Jedną z największych atrakcji przyrodniczych i turystycznych gminy jest Europejskie Centrum Bociana Białego w Żywkowie, nie bez powodu chlubiące się jedną z najwyższych w Europie koncentracji tych pięknych ptaków.

Liczne gospodarstwa agroturystyczne oferują odwiedzających niedrogie wczasy, gwarantując nostalgiczny, wiejski nastrój, własną żywność i kontakt z sympatycznymi i życzliwymi ludźmi.

Do zabytków materialnych na terenie gminy należą przede wszystkim: kościoły (w Pieszkowie, Janikowie, Kandytach i Bukowcu); Nerwiki słyną z pochodzącego z 1864 r. klasycystycznego pałacu.

Tereny gminy Górowo Iławeckie zamieszkuje dzisiaj ludność pochodząca z różnych części kraju. Nie brak tu ludności polskiej pochodzenia ukraińskiego, niemieckiego byłych mieszkańców ziem należących do dzisiejszej Litwy czy Białorusi. To właśnie oni są prawdziwym bogactwem naszej gminy!

INNE INFORMACJE:

Jedną z największych atrakcji turystycznych gminy jest Europejskie Centrum Bociana Białego w Żywkowie, zwanym często bocianią wioską. W tej niewielkiej, bo liczącej zaledwie 9 gospodarstw i zamieszkałej przez 25 osób miejscowości położonej tuż przy granicy z Rosją gnieździ się corocznie ponad 40 par tych pięknych ptaków (bocian biały jest naszym symbolem i jego wizerunek umieszczony jest na logo gminy).

W  malowniczym zakątku miejscowości Kamińsk znajduje się park linowy Początkujący i najmłodsi mogą pokonać trzy stacje zawieszone tuż nad ziemią – jest to trasa treningowa. Dla odważniejszych park oferuje prawdziwe emocje - do przejścia są przeszkody o tak egzotycznych nazwach jak: ninja, siatka wąwóz, chomikarnia, deskorolka, most nepalski, dziurawy most Johny’ego, lwie obręcze, most amazoński, drabina komandosa. W Kamińsku na odważnych czeka zjazd linowy ponad zalewem na profesjonalnej tyrolce oraz skok wahadłowy w uprzęży nad zalewem — to jedyna taka atrakcja w województwie warmińsko-mazurskim. W bezpośrednim sąsiedztwie Parku linowego znajduje się plac zabaw z domkami, huśtawkami, karuzelami i przeszkodami rozwijającymi motorykę i kreatywność maluchów. Walorem parku linowego jest jego umiejscowienie nad samym zalewem, co umożliwia gościom korzystanie z kajaków i rowerów wodnych wyposażonych w kamizelki ratunkowe.

Przez gminę biegną liczne ścieżki dydaktyczne i szlaki rowerowe. Szczegółowe informacje na temat gminnych szlaków można znaleźć na stronie internetowej gorowoilaweckie.eu. Gminę przecina również wschodni szlak - green velo (szlak wiedzie przez pięć województw polski wschodniej). Trasa biegnie od granicy z powiatem braniewskim wydzielonym, równoległym do jezdni pasem o nawierzchni asfaltowej. Z miejscowości Kandyty do Górowa Iławeckiego trasa wiedzie nasypem kolejowym o nawierzchni tłuczniowej - jest to szczególnie spektakularny i atrakcyjny widokowo fragment trasy. Z Górowa Iławeckiego trasa w pasie drogi powiatowej prowadzi przez Dwórzno, Janikowo i Pieskowo skąd odbija w kierunku miejscowości Nerwiki a następnie w kierunku Lidzbarka Warmińskiego.


Powrót do listy gmin

KALENDARZ WYDARZEŃ

Zobacz listę wydarzeń związanych z działaniem naszego stowarzyszenia.

Przejdź na podstronę ze szczegółowymi informacjami. »
Maj 2021
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 1 2 3 4 5 6

NEWSLETTER

MSZ
Strona została utworzona w ramach projektu "Euroregionalne Centrum Informacji - współpraca z Obwodem Kaliningradzkim" współfinansowanego przez Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu Współpraca

Strona wyraża jedynie poglądy autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP
Euroregion Bałtyk