CONTRA Baltic Beach Wrack - Conversion of a Nuisance to a Resource and Asset

Project  CONTRA - COnversion of a Nuisance To a Resource and Asset

Interreg Baltic Sea Region Programme
Project Number: #R090

Stowarzyszenie Gmin RP Euroregion Bałtyk, razem z partnerami z Niemiec, Polski, Danii, Estonii, Szwecji oraz Rosji oficjalnie rozpoczęło realizację projektu CONTRA dotyczącego zarządzaniem materiałem morskim wyrzucanym na plaże który jest określany wspólną nazwą „odpady plażowe, czyli beach wreck” w regionie Morza Bałtyckiego.

Beach wreck, bądź w naszym rodzimym języku „kidzina morska” jest materiałem organicznym, który jest wyrzucany na brzeg. Z jednej strony jest ona zarówno materiałem bogatym w składniki odżywcze, które zasilają wydajność systemów wodnych jak np. zerwana trawa morska i brązowe algi. Z drugiej strony traktowany jest jak odpad i usuwany. Często także uważa się, że jest to uciążliwe i nieestetyczny element szpecący nasze plaże, a władze przybrzeżne, szczególnie w kurortach turystycznych, są poddawane ogromnej presji, aby sprostać wymaganiom i usunąć te „odpady”. Obecne praktyki "sprzątania plaży" są kosztowne dla lokalnych społeczności i często stwarzają konflikt z działaniami mającymi na celu ochronę środowiska.

Celem projektu CONTRA (CONversion of a Nuisance To a Resource and Asset) jest skompilowanie szeroko istniejącej wiedzy potrzebnej do zrównoważonego zarządzania odpadami plażowymi. W ramach projektu odbędą się badania w 6 ośrodkach nadbałtyckich, mające na celu określenie wpływu środowiskowego, społecznego i ekonomicznego usuwania tych odpadów. Stworzy to nowe szanse dla polepszenia sytuacji na plażach i ponownego wykorzystania tych „odpadów” w tym jako naturalnych nawozów, dodatków do wzbogacania gleby bio-char (biokarbonizatorów), algowych bio-pokryć składowisk odpadów z zebranego i przetworzonego materiału, czy ochronę obszarów przybrzeżnych w tym wydm, produkcję biogazu lub poprawy jakości wody.

Głównym celem Stowarzyszenia Gmin RP w ramach działań projektowych będzie koordynacja działań po polskiej stronie granicy, w tym stworzenie lokalnej sieci Beach Wreck, skupiającej zainteresowane podmioty i gminy. Odpowiedzialni również będziemy za stworzenie Zestawu przepisów i wymagań prawnych występujacych w krajach członkowskich zawierających  ramy prawne i polityczne dotyczące obsługi i wykorzystania Beach Wreck.

więcej

Pliki do pobrania:

Dołączone pliki:
Aktualności z projektu CONTRA Baltic Beach Wrack - Conversion of a Nuisance to a Resource and Asset:

30.04.2021 PROJEKT CONTRA - OBECNE I PRZYSZŁE DZIAŁANIA

KALENDARZ WYDARZEŃ

Zobacz listę wydarzeń związanych z działaniem naszego stowarzyszenia.

Przejdź na podstronę ze szczegółowymi informacjami. »
Czerwiec 2021
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 1 2 3 4
5
6
7
8
9
10
11

NEWSLETTER

MSZ
Strona została utworzona w ramach projektu "Euroregionalne Centrum Informacji - współpraca z Obwodem Kaliningradzkim" współfinansowanego przez Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu Współpraca

Strona wyraża jedynie poglądy autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP
Euroregion Bałtyk