Rozmiar tekstu  
Wyszukaj na stronie  

AKTUALNO列I


W dniach 2 i 3  lutego 2016 r. w elbl御kiej siedzibie Stowarzyszenia gmin RP Euroregion Ba速yk odb璠zie si robocze spotkanie Sekretariatów Euroregionu Ba速yk ze Szwecji, Danii, Litwy, Obwodu Kaliningradzkiego oraz Strony Polskiej : Stowarzyszenia oraz regionów: Warmii i Mazur oraz Pomorskiego.
Dodano 02.02.2016, godz. 09:55
Szanowni Pa雟two, Na pocz徠ku 2015 r. dzi瘯i zaanga穎waniu spo貫cze雟twa obywatelskiego – dziesi徠ek organizacji i instytucji oraz tysi璚y osób prywatnych – uda這 si osi庵n望 sukces, jakim by這 wprowadzenie przez Sejm ponad partyjnymi podzia豉mi tzw. poprawki prosumenckiej do ustawy o OZE. Zawarty w niej system wsparcia – taryfy gwarantowane dla najmniejszych przydomowych elektrowni o mocy do 10kW – ma prze這mowe i fundamentalne znaczenie dla budowy energetyki obywatelskiej w naszym kraju.  
Dodano 20.01.2016, godz. 12:00
Mamy przyjemno嗆 poinformowac, 瞠 w skladzie Prezydium Euroregionu Ba速yk nast徙i豉 zmiana personalna. Strona Rosyjska delegowa豉 swojego nowego przedstawiciela - p. Aleksandra Bogdanowa, Wice Gubernatora Obwodu Kaliningradzkiego do pracy w tym gremium. P. A.Bogdanow jest odpowiedzialny w Administracji Obwodu Kaliningradzkiego za takie dziedziny jak turystyka, infrastruktura i problemy rozwoju regionalnego. Witamy na pokladzie i 篡czymy owocnej wspó逍racy.  
Dodano 14.01.2016, godz. 16:00
Szanowni Pa騅two, informujemy, 瞠 EASME (Agencja Wykonawcza ds M同) og這sila nabór projektów w ramach dzia豉 na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego w europejskich basenach morskich. Termin sk豉dania wniosków up造wa 15 marca 2016. Nasze Stowarzyszenie mo瞠 Pa騅twa wesprze w poszukiwaniu odpowiednich partnerów za granicami kraju, a ich udzia jest w projekcie abligatoryjny. Wi璚ej informacji znajduje si w za陰czonym pliku. Zapraszamy do lektury.
Dodano 13.01.2016, godz. 15:47
2 grudnia 2015 r. w elbl御kim Ratuszu Staromiejskim odby這 si posiedzenie Zarz康u Stowarzyszenia Gmin RP Euroregion Baltyk. Zapraszamy do zapoznania si z przebiegiem spotkania.
Dodano 23.12.2015, godz. 10:39
Wsp馧praca polsko-rosyjska
Z du膨 przyjemno軼i uczestniczyli鄉y 4 grudnia br. w uroczysto軼i podpisania Listu Intencyjnego o wspó逍racy mi瞛y gmin M造nary (woj. warmi雟ko-mazurskie)  i miastem ζduszkino (obw.Kaliningradzki). Samorz康y nawi您a造 pierwszy kontakt 7 pa寮ziernika 2015 r. w czasie konferencji projektu "Blaski i cienie wspó逍racy". Dzi瘯i wsparciu Ministerstwa Rozwoju Municypalitetów Obwodu Kaliningradzkiego poszukiwanie partnera trwa這 rekordowo krótko, bo zaledwie 3 miesi帷e. Bardzo szybko za豉twiono te wszystkie formalno軼i i w這darze miast partnerskich maj帷 zgody swoich lokalnych Rad mogli podpisa pierwszy dokument o wspó逍racy. Pierwsze planowane dzia豉nia dotycz zaktywizowania we wspó逍racy mieszka鎍ów, m.in. zaproszenia do M造nar twórców z ζduszkina (w czasie Festiwalu Mniejszo軼i czy te plenerów artystycznych), wymiany grup dzieci i m這dzie篡, by mo瞠 dzia豉 na rzecz ochrony 鈔odowiska. 砰czymy skucesów w realizacji Porozumienia.  
Dodano 15.12.2015, godz. 10:23
Na podstronach projektu "Culart II" (Dokumenty i raporty)  umie軼ili鄉y publikacje naszego partnera rosyjskiego - Pozycjonowanie w Internecie. Publikacja w j瞛yku rosyjskim , ale ju j t逝maczymy. Zapraszamy do lektury.
Dodano 01.12.2015, godz. 14:09

KALENDARZ WYDARZE

Zobacz list wydarze zwi您anych z dzia豉niem naszego stowarzyszenia.

Przejd na podstron ze szczeg馧owymi informacjami. »
Luty 2016
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
29 1 2 3 4 5 6
7
8
9
10
11
12
13

GALERIE ZDJ岊

Galeria zdj耩    Galeria zdj耩   

Zobacz galeri zdj耩 dotycz帷ych dzia豉lno軼i naszego stowarzyszenia. Zdj璚ia z realizacji projekt闚 znajduj si w galeriach im po鈍i璚onych.

NEWSLETTER

MSZ
Strona zosta豉 utworzona w ramach projektu "Euroregionalne Centrum Informacji - wsp馧praca z Obwodem Kaliningradzkim" wsp馧finansowanego przez Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu Wsp馧praca

Strona wyra瘸 jedynie pogl康y autor闚 i nie mo瞠 by uto窺amiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP
Euroregion Ba速yk

Aktualno軼i  |  Projekty  |  Prawo  |  Informacje dla podró積ych  |  BadaniaFinansowanie wspó逍racy  |  Szukam partnera do wspó逍racy  |  Artyku造 / prasa 

„Rozwi您ania prawne i instytucjonalne przyj皻e w nowej ustawie wpisuj si w za這瞠nia dotycz帷e polskiej polityki migracyjnej okre郵one w dokumencie Polityka migracyjna Polski, stan obecny i postulowane dzia豉nia, który zosta przyj皻y przez Rad Ministrów 31 lipca 2012 r. Ustawa dostosowuje tak瞠 polskie przepisy prawa w tym zakresie do regulacji unijnych." Powiedzia Rafa Rogala, Szef Urz璠u do Spraw Cudzoziemców.
W ustawie wyd逝穎no z 2 do 3 lat maksymalny okres, na który cudzoziemcom mo瞠 by udzielone zezwolenie na pobyt czasowy. Wniosek o zezwolenie na pobyt czasowy cudzoziemiec mo瞠 z這篡 podczas swojego legalnego pobytu, w dogodnym dla siebie momencie. (poprzednio ka盥y, kto chcia przed逝篡 pobyt na terytorium naszego kraju musia z takim wnioskiem wyst徙i przynajmniej 45 dni przed ko鎍em wa積o軼i wizy lub aktualnego zezwolenia na pobyt). W nowej ustawie wprowadzono zapis, 瞠 cudzoziemiec, który ubiega si o zezwolenie na pobyt czasowy nie b璠zie musia przedstawia tytu逝 prawnego do zajmowanego lokalu. Wystarczaj帷e b璠zie tylko wykazanie, 瞠 ma zapewnione w Polsce miejsce zamieszkania.

Nowo軼i, uj皻 w ustawie, jest przyznanie jednego zezwolenia - zarówno na pobyt, jak i na prac. Cudzoziemiec, który pracuje w Polsce b璠zie móg ubiega si o zezwolenie na pobyt oraz prac, w ramach jednej procedury. Oszcz璠za to i czas i 鈔odki. Poprzednio to pracodawca, który chcia zatrudni w Polsce cudzoziemca, musia ubiega si dla niego, o zezwolenie na prac. Dopiero po jego uzyskaniu cudzoziemiec móg wyst徙i o zezwolenie na pobyt. Jednak瞠 procedura wydawania zezwole na prac nie zostanie zlikwidowana. Pracodawca nadal ma mo磧iwo嗆 uzyskania zezwolenia na prac, które b璠zie uprawnia這 m.in. do ubiegania si o wiz dla cudzoziemca chc帷ego pracowa w Polsce.

Wprowadzono tak瞠 nowe rozwi您ania dla cudzoziemców, studiuj帷ych na polskich uczelniach. Pierwsze zezwolenie na pobyt czasowy dla studiuj帷ych cudzoziemców jest przyznawane na okres 15 miesi璚y (czyli 1 roku i 3 miesi璚y). W sytuacji, gdy cudzoziemiec b璠zie przebywa w Polsce krócej ni 1 rok, wówczas zezwolenie jest przyznawane na czas trwania roku akademickiego lub studiów oraz dodatkowo 3 miesi璚y.
Natomiast cudzoziemcy, którzy kontynuuj studia na kolejnym roku, otrzymaj zezwolenie na pobyt czasowy na okres do 3 lat, a nie jak wcze郾iej na rok. Zmiany obejmuj tak瞠 cudzoziemców-absolwentów polskich uczelni wy窺zych, którzy poszukuj w Polsce pracy. B璠 oni mogli ubiega si o zezwolenie na pobyt czasowy na okres 1 roku.

 

毒ód這: Urz康 do Spraw Cudzoziemców (www.udsc.gov.pl , (tekst: z Dziennika Ustaw http://www.udsc.gov.pl/files/prawo/ustawy/Ustawa%20o%20cudzoziemcach%20z%20dnia%2012%20grudnia%202013%20r.pdf )