II Europejskie Forum Dialog Graniczny

W dniach 17-18 listopada 2011r. w Kaliningradzie i Elblągu odbylo się II Europejskie Forum Współpracy Transgranicznej „DIALOGI GRANICZNE”.

 Natomiast I Doroczne Europejskie Forum Współpracy Transgranicznej pomiędzy państwami członkowskimi UE i Norwegią oraz wschodnimi sąsiadami zorganizowane zostało w dniach 27-28 października 2010r. na terenie ukraińskiego miasta Użhorod oraz słowackiego miasta Koszyce. We wspomnianej konferencji uczestniczyło ponad 100 ekspertów i praktyków reprezentujących regiony przygraniczne oraz przedstawicieli rządów krajów poszczególnych państw, Komisji Europejskiej oraz Parlamentu europejskiego. 
Doroczne Forum Współpracy Transgranicznej stanowi część długoterminowego projektu „Europejskie Dialogi Graniczne” , którego celem jest promocja współpracy transgranicznej pomiędzy państwami członkowskimi UE oraz ich wschodnimi sąsiadami.
Celem II  Forum była dalsza konsolidacja platformy obywatelskiej wspierającej działania w zakresie współpracy transgranicznej w celu realizacji poprawy warunków życia codziennego około 1/3 członków populacji europejskiej, mieszkającej w regionach przygranicznych. 
Głównymi organizatorami II Forum byli: Praski Instytut Stabilności i Rozwoju, Norweski Sekretariat Morza Barentsa, Instytut Współpracy Transgranicznej w Użhorodzie, Instytut Jeffersona w Belgradzie, Regionalna Agencja Rozwoju Gospodarczego w Kaliningradzie oraz Stowarzyszenie Gmin RP Euroregion Bałtyk.
Forum podzielone było na 2 sesje. Pierwsza sesja, zorganizowana była w Kaliningradzie, gdzie uczestniczyli eksperci oraz praktycy specjalizujący się w dziedzinach związanych z współpracą transgraniczną. Zadaniem tej części konferencji było sfinalizowanie zaleceń dotyczących procesu tworzenia polityki oraz sformułowanie kluczowych zagadnień, które następnie przedstawiono podczas spotkania w Elblągu.
Sesja w Elblągu skupiła się na promowaniu współpracy transgranicznej na wschodniej granicy UE. W sesji w Elblągu wzięło udział ponad 100 osób reprezentujących 15 państw. Sesję otworzył i powitał zebranych Prezydent Elbląga, pan Grzegorz Nowaczyk. Obrady w Elblągu po wstępnej sesji plenarnej toczyły się w czterech panelach dyskusyjnych nt. :
Roli samorządów, przedsiębiorstw oraz społeczeństwa obywatelskiego w promowaniu współpracy transgranicznej.
Wspólnej przestrzeni informacyjnej współpracy transgranicznej.
Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa i Partnerstwa, Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz innych źródła finansowania działań zakresie współpracy transgranicznej.
Budowania kompetencji w zakresie współpracy transgranicznej w regionach, inicjatywy środkowoeuropejskiej oraz Europy Środkowowschodniej.

Po bardzo ożywionej dyskusji i konstruktywnej wymianie poglądów na sesji plenarnej uczestnicy II Europejskiego Forum przyjęli Deklarację w której apelują do krajowych i ogólnoeuropejskich władz aby uznały współpracę transgraniczną jako strategiczny kierunek działań na rzecz tworzenia ogólnoeuropejskiego obszaru swobodnego przepływu ludzi, dóbr, kapitału i myśli, tym samym wzmacniając znaczenie Europy w globalnej rywalizacji gospodarczej i politycznej.

Pełen tekst deklaracji dostępny jest tutaj

Na zakończenie obrad przedstawiciel Rządu Republiki Mołdawii, zaprosił na  III Forum w 2012 roku do Kiszyniowa.
Głowni organizatorzy Forum wyrazili podziękowanie Stowarzyszeniu Gmin RP Euroregionu Bałtyk za wielki wkład pracy i doskonałą organizację II Europejskiego Forum.

Dodaj komentarz

KALENDARZ WYDARZEŃ

Zobacz listę wydarzeń związanych z działaniem naszego stowarzyszenia.

Przejdź na podstronę ze szczegółowymi informacjami. »
Październik 2021
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
1
2
3
4
5
6
7

NEWSLETTER

MSZ
Strona została utworzona w ramach projektu "Euroregionalne Centrum Informacji - współpraca z Obwodem Kaliningradzkim" współfinansowanego przez Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu Współpraca

Strona wyraża jedynie poglądy autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP
Euroregion Bałtyk