CZWARTA WIZYTA STUDYJNA PROJEKTU SB YCGN - 19-21.02.2020

CZWARTA WIZYTA STUDYJNA PROJEKTU SB YCGN - 19-21.02.2020

CZWARTA WIZYTA STUDYJNA PROJEKTU SB YCGN W SAMORZĄDACH CZŁONKOWSKICH, PIERWSZA WIZYTA W POLSCE W DN.: 19-21.02.2020

Wizyta Studyjna jest jednym z kluczowych elementów projektu YCGN - South Baltic Youth Core Group Networks (Sieć Grup Młodzieżowych Południowej Bałtyku), który trwa od ponad dwóch lat i jest finansowany z programu Interreg Południowy Bałtyk 2014-2020.

Celem projektu jest większe zaangażowanie młodych ludzi w procesy decyzyjne na poziomie gminy w takich tematach, jak sport, kultura, partycypacja obywatelska młodych ludzi, ekologia, spędzanie wolnego czasu.

O projekcie:

Projekt ma na celu zwiększenie świadomości roli samorządu lokalnego w życiu lokalnym oraz zwiększenie możliwości współdecydowania przez młodych mieszkańców. Młodzi ludzie dzięki temu mają okazję zaprezentować wypracowane przez siebie rozwiązania i przeprowadzić konstruktywne dyskusje z przedstawicielami lokalnych władz z ich miast.

Zaangażowanie młodych ludzi w proces decyzyjny w projekcie odbywa się na szczeblu lokalnym i krajowym. Na poziomie lokalnym spotkania tematyczne odbywają się w wybranych gminach w formule „okrągłego stołu”. Głównym celem takich spotkań jest debata przedstawicieli władz lokalnych (przedstawiciele polityczni, administracja i jednostki podległe) z młodymi ludźmi. Spotkania okrągłego stołu odbywają się zgodnie z określonym scenariuszem i zawierają warsztaty oraz część dyskusyjną, w której uczestniczy w zależności od tematu od 20 do 70 osób. Do tej pory w tego typu wydarzeniu wzięło udział ponad 500 młodych uczestników i 60 lokalnych polityków z 4 krajów.

W części warsztatowej projektu SB YCGN stosowana jest metoda uczestnictwa „World Café” w celu identyfikacji problemów oraz analizy wniosków i pomysłów wypracowanych przez uczestników pracujących w zespołach mieszanych.

W części debatowej władze lokalne odpowiadają na propozycje młodych ludzi, decydują i uzasadniają, dlaczego niektóre z nich są wykonalne, niektóre nadal wymagają wyjaśnienia, a niektóre są niewykonalne.

Ostatnim elementem spotkania sieci lokalnej jest wysłuchanie publiczne podczas posiedzenia gminnej
Rady lub odpowiedniej Komisji, podczas którego młodzi ludzie przedstawiają decydentom wnioski i zalecenia, które opracowali podczas Okrągłego Stołu. Powinno to prowadzić do podjęcia konkretnych działań przez lokalny samorząd.

Do tej pory odbyły się co najmniej dwa spotkania w formule okrągłych stołów w pięciu polskich samorządach: w Elblągu, Iławie, Gdyni, Nowym Mieście Lubawskim, Dzierzgoń, oraz w Telšiai  (Litwa) i Hässleholm (Szwecja).

Dodatkowo na poziomie krajowym (Szwecja, Litwa, Dania, Polska) odbyły się spotkania lokalnych grup młodzieżowych w formie forów (obydwa w Polsce miały miejsce w Elblągu) w celu wymiany doświadczeń, poznania zagadnień, które okazały się ważne w danym kraju i wymagały wspólnego podejścia do podjęcia podobnych rozwiązań w lokalnych społecznościach.

Podsumowaniem, każdego etapu funkcjonowania „sieci młodzieżowych grup” w danym kraju jest wizyta studyjna.

Wizyta studyjna w Polsce:

Wizyta studyjna w Polsce, w której Gmina Miasta Elbląg pełni rolę gospodarza i bazy logistycznej dla całego wydarzenia to element obowiązkowy dla wszystkich partnerów krajowych i zagranicznych stanowiący kontynuację części szkoleniowo-warsztatowej podjętej ramach projektu SB YCGN odbędzie się w dniach 19-21 lutego 2020 r..

Celem obecnej wizyty jest zobrazowanie sytuacji samorządu młodzieżowego w Polsce oraz szeroko pojętej partycypacji obywatelskiej, występującej na różnych szczeblach funkcjonowania naszych samorządów.

Jest to wydarzenie organizowane przez Stowarzyszenie Gmin RP Euroregion Bałtyk w porozumieniu z Fundacją Civis Polonus z Warszawy oraz z lokalnymi samorządami (Elbląg, Gdynia, Iława, Nowe Miasto Lubawskie) i organizacjami krajowymi wspierającymi i integrującymi młodzież jak m.in.: Polska Rada Organizacji Młodzieżowych, Rada Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej przy Ministrze Edukacji Narodowej czy Rada Dialogu z Młodym Pokoleniem.

Głównym celem wizyty jest prezentacja polskich metod aktywizacji młodego pokolenia i działań w zakresie włączania obywatelskiego i wspierania młodych obywateli (na przykładzie polskich samorządów i organizacji działających na rzecz młodzieży).

Do tej pory uczestnicy mieli okazję poznać sytuację młodego pokolenia w Danii (Køge), Szwecji (Hässleholm) i Litwie (Telšiai i Klaipėda). Obecna wizyta skupiona będzie na przedstawieniu metod i sposobów funkcjonowania młodzieży w Polsce oraz przedstawienie ich punktu oczami a zwłaszcza Młodzieżowych Rad stanu otaczającej ich rzeczywistości – jako materiału do inspiracji dla dalszych przyszłych lokalnych i międzynarodowych działań.

W Elblągu będziemy przedstawić w trakcie wydarzenia inne rozwiązania systemowe pracy z młodzieżą przedstawiające różne formy aktywności takie jak działalność Młodzieżowej Rady Miasta (dalej MRM) Elbląg, Rady Studentów PWSZ w Elblągu, Młodzieżowych Odtwórców Historii (Pokazy Koła Historycznego w Elblągu), Grupy Teatralnej pod przewodnictwem Piotra Boratyńskiego pod nazwą „Nie ten tego”, Formacji Tanecznej Jantar oraz innych placówek świadczących usługi na rzecz młodzieży jak: Biblioteka Elbląska, Galeria EL.

W trakcie trzydniowej wizyty studyjnej odbywającej się w różnych samorządach (Elbląg, Gdynia, Iława, Nowe Miasto Lubawskie) chcemy poprzez teoretyczne i praktyczne przedstawienie stopnia zaawansowania różnych działań i metod zaprezentować, na ile rozwinięta i dojrzała jest  samorządowość  młodego pokolenia.


Dodaj komentarz

KALENDARZ WYDARZEŃ

Zobacz listę wydarzeń związanych z działaniem naszego stowarzyszenia.

Przejdź na podstronę ze szczegółowymi informacjami. »
Sierpień 2020
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 1 2 3 4 5 6

NEWSLETTER

MSZ
Strona została utworzona w ramach projektu "Euroregionalne Centrum Informacji - współpraca z Obwodem Kaliningradzkim" współfinansowanego przez Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu Współpraca

Strona wyraża jedynie poglądy autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP
Euroregion Bałtyk