Spotkanie Partnerskie członków zespołu projektu CONTRA w Tallinie

Spotkanie Partnerskie członków zespołu projektu CONTRA w Tallinie

Szanowni Państwo,

w koordynacji działań i planowania dalszej realziacji projektu, Partnerzy CONTRA spotkali sie i omawiali postępy projektu w pięknym estońskim mieście Tallinn. W ciągu dwóch dni udostępniono wstępne wyniki monitorowania WP3 i opracowano plany dotyczące 7 studiów przypadków recyklingu BW, czyli wraków/odpadków plażowych. Ciekawe i udane wydarzenie było możliwe dzięki estońskiemu Ministerstwu Środowiska i Uniwersytetowi w Tartu.


 

Było to już drugie spotkanie partnerskie projektu Interreg BSR CONTRA (Baltic Beach Wrack - COnversion of a Nuisance To a Resource and Asset) i pierwsze na Łotwie.
Dla przypomnienia projekt CONTRA gromadzi wiedzę niezbędną do zrównoważonego zarządzania beach wrack („odpadów morskich’) w regionie Morza Bałtyckiego i prowadzi studia przypadków dotyczące wykorzystania i przetwarzania tych odpadów morskich zwanych potocznie w naszym kraju kidziną morską.
Projekt CONTRA to okazja, aby dowiedzieć się więcej o samym beach wrack i sposobach radzenia sobie z uciążliwościami, aby przekształcić je w atut i zasób. Celem projektu jest stworzenie zestawu narzędzi dla każdej strony zainteresowanej przetwarzaniem odpadów plażowych, aby zrównoważyć interesy turystów i lokalnych aktorów, aby mieć czyste plaże, mając jednocześnie na uwadze ochronę środowiska.

W trakcie wydarzenia Partnerzy CONTRA omawiali postępy projektu w pięknym estońskim mieście Tallinn. W ciągu dwóch dni udostępniono wstępne wyniki monitorowania WP3 i opracowano plany dotyczące 7 studiów przypadków recyklingu wraków plażowych. Ciekawe i udane wydarzenie było możliwe dzięki estońskiemu Ministerstwu Środowiska i Uniwersytetowi w Tartu. Dziękujemy naszym wspaniałym gospodarzom.

Przedstawiciele Stowarzyszenia poinformowali uczestników o:

- badaniach naukowych przeprowadzonych w Pucku, Gdańsku i Tolkmicku i Słuchaczu w ramach badań opinii publicznej dotyczącej realizacji kwestionariuszy publicznych;

- planach na powstanie dokumentu ramowego dot. regulacji prawnych zarzadzania beach wrack. Powstający w ramach projektu (działanie GoA 4.01)  dokument ramowy zawierać będzie przegląd przepisów prawnych dotyczących beach wrack w obszarze basenu Morza Bałtyckiego. Szczególną uwagę w niniejszym opracowaniu poświęcono przepisom dotyczącym beach wrack w Unii Europejskiej oraz krajów z Europejskiego Obszaru Gospodarczego, jak również Federacji Rosyjskiej – z uwzględnieniem Obwodu Kaliningradzkiego. W dokumencie ramowym uwzględnione zostana akty prawne pochodzące ustawodawców krajowych, jak  i międzynarodowych, organizacje samorządowe, jak i niekiedy akty wewnętrznie obowiązujące - regulaminy i poradniki przeznaczone dla zarządców plaż. W dokumencie znajdą się także odwołania do lokalnych zwyczajów postępowania z odpadami.

- postepach w przeprowadzenie badań ankietowych dotyczących ram i regulacji prawnych odnoszących się do Beach Wracka – zadanie w ramach GoA 4.1 .Kwestionariusz / dokument do wypełnienia będzie skierowany wyłącznie do obszarów objętych studium przypadku i powinien zostać wypełniony przez lokalnych liderów danego case study w porozumieniu z samorządami i przedsiębiorcami. Prowadzący studium przypadku powinni dokonać wypełnienia kwestionariusza, w tym celu mogą wykonywać połączenia telefoniczne i / lub odbywać krótkie spotkania z lokalnymi aktorami w celu zebrania wymaganych informacji (czy chociażby rozesłać online prosząc o wypełnienie). Kwestionariusz jest gotowy w różnych wersjach papierowej i elektronicznej – co powinno ułatwić jego wypełnienie.

- planach na organizacje warsztatów dot. stworzenia biznes plany wykorzystania BW. Przygotowanie wizyty Szwedzkich partnerów z Krinova (w ramach GoA 4.2) w jednym samorządzie członkowskim projektu w Polsce w celu organizacji dwudniowego warsztatu – dedykowanego realizacji zadań WP4.1 – czyli dedykowanego modelu biznesowego dla danego case study. Dla przypomnienia: Celem GoA 4.2: jest rozwijanie łańcuchów wartości i pomoc w otwieraniu rynków dla produktów i usług objętych studium przypadku, z naciskiem na opcje ponownego wykorzystania beach wrack do zarządzania wodą. Działania w ramach tego zestawu zadań maja za zadanie tworzenie nowych modeli biznesowych i dywersyfikację możliwości wykorzystania beach wrack w lokalnych warunkach.

- W trakcie spotkania poruszono ponadto kwestie mobilizacji lokalnych podmiotów krajowych do uczestnictwa w realizowanej w ramach projektu CONTRA sieci wsparcia zainteresowanych stron „Beach Wreck” – organizacja dwóch dedykowanych eventów po polskiej strony granicy.

Więcej informacji o wydarzeniu i aktualne informacje o działaniach projektu można znaleźć na stronie www.beachwrack-contra.eu

W załączeniu.

1. Notkatka z wydarzenai w języku angielskim

Dołączone pliki:Dodaj komentarz

KALENDARZ WYDARZEŃ

Zobacz listę wydarzeń związanych z działaniem naszego stowarzyszenia.

Przejdź na podstronę ze szczegółowymi informacjami. »
Wrzesień 2021
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 1 2 3
4
5
6
7
8
9
10

NEWSLETTER

MSZ
Strona została utworzona w ramach projektu "Euroregionalne Centrum Informacji - współpraca z Obwodem Kaliningradzkim" współfinansowanego przez Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu Współpraca

Strona wyraża jedynie poglądy autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP
Euroregion Bałtyk